Týden na komoditních trzích

31.07.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

V průběhu téměř celého uplynulého obchodního týdne panoval na ropném trhu až nezvyklý klid. Cenové pásmo, ve kterém se ropa pohybovala, tak bylo velmi úzké.

Energie

V průběhu téměř celého uplynulého obchodního týdne panoval na ropném trhu až nezvyklý klid. Cenové pásmo, ve kterém se ropa pohybovala, tak bylo velmi úzké. Až v pátek kurz vyrazil dolů, což způsobilo, že z týdenního hlediska ztratila cena ropy na burze v New Yorku 1,6 procenta. Důvodem posledního vývoje byla značná nerozhodnost či smíšené názory obchodníků na současnou situaci na trhu. Tématem číslo jedna zůstává neustávající konflikt mezi Izraelem a Palestinou. Na jednu stranu panují obavy, že se daný konflikt rozšíří po Středním východě, což by zřejmě mělo za následek významné omezení exportu ropy z dané oblasti. Druhá část obchodníků však říká, že současný konflikt již nějaký ten pátek trvá a dosud nebyly zaznamenány žádné výpadky v ropných dodávkách.

Zatímco na ropném trhu byl v uplynulém týdnu relativní klid, trh se zemním plynem se vydal směrem vzhůru. Podpořen byl pokračujícím velmi teplým počasím panujícím především na západním pobřeží Spojených států. Tamní aktuální teploty se dokonce blíží historickým úrovním pro toto období roku a zásadně tak zvedají poptávku po zemním plynu jakožto energii pro pohon klimatizací. Na trhu se tak začínají bít dva fundamenty. Jedním z nich, který je však třeba brát jako krátkodobější, jsou již zmíněné vysoké teploty. Proti nim však stojí vysoká hladina amerických komerčních zásob zemního plynu. Ty nyní dosahují o 16 procent vyšší úrovně, než tomu bylo ve stejnou dobu o rok dříve. Otázkou zůstává, jak se bude trh se zemním plynem vyvíjet dále, jinými slovy, který ze zmíněných fundamentů zvítězí. Řada obchodníků se domnívá, že jsme na trhu svědky obratu trendu, a sice směrem vzhůru. Této myšlence by mohla nahrávat sezona hurikánů, na jejimž začátku se nyní nacházíme a která pokud se potvrdí názory meteorologů, bude nadprůměrně aktivní. Z týdenního hlediska nakonec cena zemního plynu s dodáním v září posílila na burze New York Mercantile Exchange o 15 procent. 


Zlato

Trh se zlatem v uplynulém týdnu z valné části následoval měnový trh, přesněji vývoj amerického dolaru vůči jeho hlavním rivalům. A jelikož dolar ztrácel, pomohl tím zlatu v růstu. Cena zlata tak posílila na burze v New Yorku o 2,3 procenta. Ekonomická data, která dorazila ze Spojených států k obchodníkům, poskytla značně smíšené informace. Spotřebitelská důvěra za červenec posílila, a to jak z meziměsíčního hlediska, tak i vůči všeobecnému očekávání. Příznivě dopadly také statistiky týkající se objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které v červnu vzrostly o silných 3,1 procent, oproti dvouprocentnímu očekávání. Nemilé překvapení však přinesl pátek, který odhalil, že růst HDP ve Státech dosáhl ve druhém čtvrtletí roku pouze 2,5 procent, oproti očekávaným třem procentům a 5,6 procentům z prvních třech měsíců letošního roku.


Pšenice

Znatelný pokles nastal v uplynulém týdnu na trhu s pšenicí. Kurz jejího aktivního prosincového futures kontraktu totiž oslabil o 4,6 procenta. Tento sestup se však udál v prvních třech obchodních dnech, ve zbývajících dvou již pšenice spíše konsolidovala. Na pšenici v posledním týdnu dolehla její vysoká cena. Američtí obchodníci se obávají, že by tak mohli postupně začít přicházet o své tradiční zahraniční kupce, kteří by se mohli rozhodnout hledat příznivější cenu u konkurekce, například v Jižní Americe. Ostatně nižší zájem o americkou pšenici již dokládají také poslední statistiky ministerstva zemědělství. Američtí vývozci pšenice dosud v aktuálním marketingovém roce, jenž začal 1. června, prodali do zahraničí 5,85 milionů tun této zrniny, což je o sedmnáct procent méně oproti pětiletému průměru tohoto období roku.

Autor článku

Kamil Bednář  

Články ze sekce: INVESTICE