který organizuje RM-SYSTÉM, a.s. V průběhu měsíce byla provedena, již dříve avizovaná, zásadní změna hlavního indikátoru cenového vývoje, indexu PK 30. Změna spočívala v tom, že se radikálně snížil počet emisí v bázi indexu z třiceti na deset a název se změnil na RM. V současnosti, kdy je na oficiálním trhu RM-S pouze 61 emisí akcií, se již původní index PK 30 blížil ke globálnímu cenovému indexu. I přes pokles objemů obchodů zůstaly prioritami na oficiálním trhu akcie ČEZ a na volném trhu akcie Mittalu Steel Ostrava. Po předchozích cenových poklesech se staly zajímavými i jiné, než pouze největší, emise a jejich nákup v době poklesu již přinesl relativně vysoké zisky.
Cenový vývoj v červnu naznačoval, že by mohlo dojít k obratu v tendenci a cenová hladina by mohla nabrat rostoucí trend. V červnu se sice index PK 30 propadl až na desetiměsíční minimum a klesl pod hranici dvou tisíc bodů až na 1844,45 bodu, v červenci se situace obrátila. Z vývoje je patrný cenový růst především ve druhé polovině měsíce. Index RM (PK 30) otevíral červencové obchodování na hodnotě 2281,89 bodu a z devatenácti obchodních dní pouze v osmi případech byl mezidenní pokles. Poslední červencový obchodní den se index dostal dokonce nad hranici dvou tisíc a čtyř set bodů a uzavíral obchodování na 2407,30 bodech. Oproti závěrečné červnové výši indexu to představuje růst o 5,5 % a proti červnovému minimu dokonce o neuvěřitelných 30 %. V průběhu měsíce index RM poklesl na minimum 2177,73 bodu a proti této hodnotě je závěrečná vyšší o 10,5 %. Značná volatilita indexu svědčí o určité nestabilitě trhu, ovšem tato nestabilita je spíše vyvolávána vnějšími vlivy (ceny ropy, Blízký východ, vývoj na světových trzích) než vnitřní úrovní a vývojem ekonomiky. Většina výsledků, které postupně společnosti zvěřejňovaly, potvrzovala pozitivní očekávání analytiků.
Největší přírůstek z báze indexu RM zaznamenaly již zmiňované akcie ČEZ. Na začátku letošního roku se kurz pohyboval na úrovni 750 korun, pozvolna stoupal až na letošní maximum 27. února, které činilo 858 korun. Kurz akcií ČEZ se v období od 24. ledna do 11. května držel celkem 60 dní nad hladinou osmi set korun, pak však přišel pozvolný až prudký pokles kurzu. Na letošní minimum se akcie dostaly 13. června, kdy činil závěrečný denní kurz 562,80 Kč. Ten den bylo zobchodováno celkem 28 470 kusů akcií ČEZ. Od data nejnižšího letošního kurzu však se opět začal trh zotavovat a na konci července prolomil kurz opět osm set korun a uzavíral měsíc na hodnotě 822 korun. Investice do výše uvedeného počtu kusů akcií ČEZ se tak mohla za jeden a půl měsíce zhodnotit o 46 % a přinést zisk více než sedm miliónů korun.
Zajímavá zhodnocení, sice o několik řádů nižší, mohou přinést i menší nákupy a prodeje s emisemi, které nepatří do skupiny tzv. blue chips. Dne 14. června bylo možno koupit akcie Parama za 661 korun, tehdejší nákup 37 kusů akcií přišel na necelých 24,5 tisíc korun a pokud by se tyto akcie prodaly 24. července, kdy stály 822 korun, přinesla by investice 24 %, tj. cca šest tisíc korun zhodnocení zhruba za měsíc. Akcie Parama se v červenci zhodnotily téměř shodně jako akcie ČEZ o necelých deset procent. Rovněž investice do akcií Severomoravských vodovodů a kanalizací mohla přinést nadstandardní zhodnocení. V červenci tyto akcie posílily o 18,2 % na 1 425 korun a např. nákup 148 kusů 12. června za 1000 korun, mohl přinést až 42 % zisk, což představuje 63 tisíc korun.
Na druhé straně ovšem byly i v červenci akcie, které ztrácely. V bázi indexu RM byly jediným titulem se ztrátou akcie Tomy, jejichž kurz se meziměsíčně snížil o 4,3 %. Největší pokles na trhu RM-S mezi akciemi, u kterých byl zaznamenán obchod, měly akcie Českých vinařských závodů. Koncem června se prodávaly za 333 korun, ale koncem července kurz poklesl na 278,50 Kč, tj. o 16,4 %. Rovněž akcie dalších tří emitentů zaznamenaly pokles o více než deset procent. Jednalo se o akcie Severočeské plynárenské s poklesem o 13 %, kde je na valnou hromadu navržen sqeeze-out, Teslu Karlín s poklesem 11,2 % a ČKD Kutná Hora s poklesem o rovných deset procent.
Na volném trhu RM-S byl tradičně největší zájem o akcie Mittalu Steel Ostrava, kde však ani tento zájem nezabránil meziměsíčnímu poklesu kurzu o 2,3 % na 2 350 korun koncem července. Rovněž tradičně jsou na druhém místě zájmu investorů akcie Vítkovic, kde však byl pokles kurzu ještě výraznější, a sice o 14,7 %, což byla největší ztráta na volném trhu RM-S. Naproti tomu se zájem o akcie Lafarge Cementu projevil růstem kurzu o 5,7 %. Největší zhodnocení přinesly investorům na volném trhu akcie Šmeralu Brno s růstem o 38,5 % a akcie Vodovodů a kanalizací Kroměříž s růstem o 36,9 %.
Koncem července bylo na oficiálním trhu celkem 113 emisí z toho 61 akcií, 2 podílové listy a 50 emisí dluhopisů a hypotečních zástavních listů. Jedinou změnou oproti konci června je přijetí dvou hypotečních listů Hypoteční banky. Na volném trhu bylo koncem července 20 emisí, z toho je pozastaveno obchodování s akciemi Harvardského Průmyslového Holdingu. V průběhu července byly z trhu vyřazeny akcie společnosti Brisk Tábor, kde skončil sqeeze-out.
Ing. Ivan Nápravník
RM-SYSTÉM, a.s.