Ropa
Ropa dokázala v uplynulém týdnu posílit, když k hlavnímu vzestupu došlo v prvních třech obchodních dnech. Následná korekce na konci týdne způsobila, že se cena ropa v námi sledovaném období zvýšila „pouze“ o dvě procenta. Podporu získal trh z přetrvávajícího napětí na středním východu či z vývoje komerčních zásob ve Spojených státech. Ty totiž od poloviny června oslabily o téměř čtyři procenta. Korekce v závěru týdne byla způsobena především nevýraznými ekonomickými statistikami, které přinesly obchodníkům zklamání a naznačily, že zpomalení růstu americké ekonomiky by se následně mohlo podepsat na poptávce po ropě.
Zlato
Zlato je v posledním období ovlivňováno prakticky výhradně děním na měnovém trhu a ekonomickými zprávami především ze Spojených států. Ani uplynulý týden nebyl výjimkou. Ten byl navíc na dané zprávy relativně štědrý. Ve čtvrtek jsme se dočkali ze strany britské i evropské centrální banky růstu úrokových sazeb. Zatímco růst sazeb v eurozoně se všeobecně očekával, stejný krok ze strany britských centrálních bankéřů byl velkým překvapením. Oběma měnám však růst sazeb napomohl k dalšímu vzestupu vůči americkému dolaru, což se následně projevilo také na zlatě, i když ne tak výrazně, jak by se dalo předpokládat. Z amerických ekonomických statistik byly jednoznačně nejvíce očekávaná páteční data z pracovního trhu. A ta přinesla zklamání. Americká ekonomika vytvořila v červenci 113 tisíc nových pracovních míst, což je méně oproti revidovaným 124 tisícům z měsíce předcházejícího a zároveň méně oproti očekávaným 144 tisícům. Nezaměstnanost ve Spojených státech se pak v červenci zvýšila ze 4,6 na 4,8 procenta. Dané zprávy napomohly v uplynulém týdnu zlatu v růstu. Jeho cena se tak na burze v New Yorku zvýšila o 1,3 procenta.
Káva
Uplynulý týden byl druhým v řadě, kdy trh s kávou stoupal vzhůru, a to jak na burze v New Yorku, kde se obchoduje s kávou typu Arabica, tak i v Londýně s kávou typu Robusta. Silněji se v posledním období jeví jednoznačně Robusta, tedy kvalitativně slabší typ kávy. Její cena za poslední dva týdny posílila o více než 17 procent a dostala se na nejvyšší úroveň od začátku roku 2000. Trh získává podporu ze sezónních faktorů. Ve Vietnamu, jenž je největším světovým producentem kávy Robusta, začíná sklizeň nové úrody až v říjnu. Nyní tak z této země proudí pouze omezené dodávky, většina úrody z poslední sklizně již totiž na trh dorazila. Poptávka po kávě tak musí být uspokojována ze zásob. Jen v posledních dvou týdnech měsíce července tak zásoby kávy ve skladech monitorovaných londýnskou burzou poklesly o 15 procent a dostaly se pod úroveň sto tisíc tun.
Kukuřice
Trh s kukuřicí se od začátku týdne dral vzhůru, podporován zprávami o stále se zhoršujících pěstitelských podmínkách ve Spojených státech. Ty se zhoršují již pět týdnů v řadě a podle posledních údajů v dobrých až excelentních podmínkách nachází pouze 56 procent úrody kukuřice, oproti 59 procentům o týden dříve. Problémem je především přetrvávající extrémně teplé počasí s nedostatkem srážek. Do části pěstitelských oblastí kukuřice ve Státech přece jen ve čtvrtek déšť zavítal, což vzali obchodníci s povděkem a cena kukuřice na tyto zprávy zareagovala poklesem. Z týdenního hlediska však nakonec cena této plodiny s dodáním v prosinci posílila na burze v Chicagu o 3,5 procenta. V nadcházejícím období může být trh ovlivněn zveřejněnými odhady úrody kukuřice ze strany soukromých společností. Podle té první, FC Stone, by letošní produkce měla být vyšší než očekává americké ministerstvo zemědělství.