Souhrn dění na světových trzích v měsíci červenci

09.08.2006 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americkým akciovým trhům se start do nového měsíce příliš nevydařil. K negativnímu výsledku akciových trhů přispělo též geopolitické napětí, které je v současné době ještě zvýšeno vyostřenou situací na blízkém východě a je jednou...

a ... z hlavních příčin silného růstu ropy na historická maxima. Na vývoj akciových titulů mělo negativní dopad varování několika společností před horšími než očekávanými výsledky a snížení odhadů zisků a tržeb společností ze strany předních investičních bank. Trhy velmi znepokojila též zpráva o řadě bombových útoků v Indii, která mezi investory probudila zájem o bezpečnější aktiva jako jsou dluhopisy. Pro vývoj na akciových trzích však byly klíčové hospodářské výsledky společností a vyjádření americké centrální banky ohledně dalšího směřování monetární politiky. V druhé polovině měsíce byl zastaven pokles akciových indexů, které nakonec za celý měsíc zaznamenaly mírné zisky. Impulsem pro nakupování akciových titulů se stala napjatě očekávaná řeč předsedy americké centrální banky Bena Bernankeho, která jasně signalizovala pauzu ve zvyšování úrokových sazeb na srpnovém zasedání FEDu. Ben Bernanke se vyjádřil v tom směru, že současné zpomalování ekonomického růstu by mělo výrazně napomoci potlačení inflačních tlaků, které byly doposud hlavním důvodem potřeby zvyšování úrokových sazeb. Futures kontrakty na úrokové sazby, které v sobě v polovině měsíce zahrnovaly 90% pravděpodobnost dalšího zvýšení klíčové úrokové sazby v srpnu na úroveň 5.5%, ke konci měsíce tuto pravděpodobnost cenily již jen asi zhruba na 20%. Růst akcií byl podpořen i výbornými výsledky společností. Dosavadní vývoj výsledkové sezóny nasvědčuje tomu, že agregátní růst zisků společností zahrnutých do indexu S&P 500 se bude pohybovat okolo hranice 15%, přičemž původní odhady byly na úrovni 12%. Velice silné zůstávají i předpovědi zisků pro třetí čtvrtletí a měly by se pohybovat v rozmezí 12 – 15%. Všeobecně se nyní většina investorů přiklání k tomu, že dochází ke zvolňování tempa růstu americké ekonomiky, což by mělo vést k oslabování inflačních tlaků. Americké centrální bance by pak nemělo nic bránit v možnosti udělat v cyklu zvyšování úrokových sazeb pauzu. Pomalejší hospodářský růst však předznamenává též horší výsledky amerických společností, které by mohly negativně působit na ceny jejich akcií. To mezi investory vyvolává určitý pesimismus, přičemž obavy ze zpomalování globálního ekonomického růstu se stále stupňují. Vysoké ceny ropy bezpochyby negativně působí na celkový ekonomický růst a v současné době, kdy investoři ostře sledují hospodářské výsledky společností, se vynořují obavy, zda společnosti budou schopny i nadále udržet dvouciferný růst zisků jak tomu bylo v posledních několika čtvrtletích.

 

V průběhu měsíce si nejhůře vedly akcie cyklických společností, když největší ztráty zaznamenal především technologický sektor. Středem zájmu investorů byly hospodářské výsledky společností. Výsledkovou sezónu zahájila hliníková společnost Alcoa, jejíž zisky i tržby dosáhly rekordních úrovní, avšak tržby zaostaly za očekáváním analytiků. Se slabšími výsledky přišly i např. bankovní společnost Citigroup, internetová společnost Yahoo či producent čipů Intel. Na trhu však zjevně dominovaly výborné výsledky, kterých byla velká většina. Investory potěšily např. výsledky společností  PepsiCo, Marriott Inc., McDonald's, IBM, Coca – Cola, United technologies, J.P. Morgan Chase, Bank of America, Microsoft, Apple Computer či Motorola. V průběhu celého měsíce si nejhůře vedly sektory polovodičů, počítačových technologií a dopravy. Lepší výsledky zaznamenaly sektory ropy, zlata, veřejných služeb a zdravotnictví. Poměrový ukazatel P/E společností zahrnutých do indexu S&P se v současné době snížil na úroveň 15.2. Index Dow Jones posílil o 0.32% na hodnotu 11185.68 bodů. S&P index se zvýšil o 0.51% na konečnou hodnotu 1276.66 bodů. Nejhůře si vedl technologický Nasdaq, který se propadl o 3.71% na 2091.47 bodů.

 

Akciovým trhům v Evropě se dařilo poměrně dobře. Evropské akciové indexy dosáhly svých více než dvouměsíčních maxim. Mezi investory převážil pozitivní sentiment živený výbornými výsledky amerických i evropských společností. I nadále však přetrvávají obavy z nejistého makroekonomického prostředí, inflačních tlaků, vyšších úrokových sazeb a potenciálního zpomalení hospodářského růstu. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém měsíci nakonec dokázal posílit o 1.94% a uzavíral na úrovni 1,338.3 bodů. Panevropský index posílil o 9% ze svého sedmiměsíčního minima z června, nicméně však stále zaostává o přibližně 5% za svým téměř pětiletým maximem zaznamenaným v květnu. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se snížil o 0.22% na hranici 5681.97 bodů.

 

 

Makroekonomické zprávy

 

Index ISM průmyslu v USA se v červnu nečekaně snížil na 53.8 bodů oproti květnovým 54.4, zatímco ekonomové odhadovali jeho růst na 55.00 bodů. Předseda institutu ISM Norbert Ore k výsledkům uvedl, že ačkoliv míra růst aktivity průmyslu meziměsíčně klesla, tak silnější červnové nové zakázky dávají důvod k optimismu do budoucna. Průmyslové odvětví profituje zejména ze slabého dolaru a z firemních investic. I přes skutečnost, že ceny energií a surovin jsou určitým znepokojením, společnosti uvádějí, že se s tímto jevem vyrovnávají a všeobecně očekávají růst celého sektoru. Překvapivě slabší byly údaje o červnovém vývoji trhu práce v USA. Americké ministerstvo práce oznámilo, že ekonomika USA v červnu vytvořila 121.000 nových pracovních příležitostí, zatímco analytici odhadovali vznik 185.000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se nezměnila a zůstala tak na úrovni 4.6%, přičemž trh očekával zvýšení nezaměstnanosti na úroveň 4.7%. Cena jednotky práce vzrostla o 0.5% a vytváří tak další tlaky na celkovou inflaci.

 

Deficit obchodní bilance USA se v květnu zvýšil na 63.84 mld. USD oproti 63.34 mld. USD v dubnu. K navýšení schodku však došlo v menší míře než očekávali ekonomové, kteří jej odhadovali na úrovni 64.9 mld. USD. Export meziměsíčně vzrostl o 2.4% na 118.66 mld. USD a import posílil o 1.8% na 182.5 mld.USD. Data jsou relativně příznivá, když deficit obchodní bilance se v posledních měsících přestal výrazněji zvyšovat. Je tomu tak především proto, že došlo k zastavení růstu schodku bilance neropného zboží. Růst exportu se vyrovnal s importem a v případě neropného zboží jej dokonce předstihuje. Silný import je totiž živen především vysokým růstem ceny ropy. Bilance rozpočtu USA skončila v červnu s přebytkem 20.47 mld. USD, zatímco ekonomové jej očekávali na úrovni 21 mld. USD. Přebytek se tak oproti loňskému roku snížil, když v červnu minulého roku činil 22.92 mld. USD. Na nových rekordech se ocitly příjmy i výdaje. Fiskální rok v USA začíná v říjnu a končí v září následujícího roku. Od začátku fiskálního roku je rozpočet v deficitu, který za prvních devět měsíců kumulativně činí 206.5 mld. USD. V tomto směru výsledek vykazuje určité zlepšení, když za stejné období předchozího fiskálního roku měl americký rozpočet deficit ve výši 249.42 mld. USD.

 

Maloobchodní prodeje v USA se v červnu nečekaně snížily o 0.1% ve srovnání s květnovým růstem o 0.1%, zatímco ekonomové odhadovali růst tržeb o 0.4%. Bez započtení prodeje automobilů tržby vzrostly o 0.3%, přičemž tak došlo ke zmírnění tempa růstu z předchozích 0.7% v květnu. Meziročně se maloobchodní prodeje zvýšily o 5.9% a bez vlivu prodeje automobilů o 8.5%. Slabší než očekávaný výsledek podporuje očekávání trhu, že americká centrální banka by v srpnu mohla přistoupit k přerušení cyklu zvyšování úrokových sazeb. Průmyslová výroba v USA v červnu překonala očekávání trhu, když vzrostla o 0.8%, zatímco ekonomové odhadovali posílení jen o 0.4%. Meziročně se průmyslová výroba zvýšila o 4.5%. Průmyslová výroba tak pokračuje v silném růstu a to i přes skutečnost, že některé předstihové indikátory signalizovaly určité oslabení.

 

Index výrobních cen (PPI) se v červnu zvýšil o 0.5%, přičemž se jedná o největší nárůst za více než dva a půl roku. Výrobní ceny tak vzrostly více než ekonomové očekávali, když ti odhadovali zvýšení pouze o 0.3%. Největší podíl na celkovém nárůstu PPI měly ceny potravin, které stouply o 1.4%. Růst cen energií se zrychlil na 0.7% a ceny automobilů vzrostly o 0.9%. Za první pololetí tohoto roku se výrobní ceny v celoročním přepočtu zvýšily jen o 2.1%. Jádrová inflace bez započítání potravin a energií vykázala jen mírný nárůst o 0.2% a střetla se tak s očekáváním trhu. Tato makroekonomická data příliš nenapověděla, zda americká centrální banka na svém srpnovém zasedání přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb či nikoliv. Index spotřebitelských cen CPI se v červnu v souladu s očekáváním trhu zvýšil o 0.2%. Ceny energií se snížily o 0.9%, což bylo zapříčiněno zejména poklesem ceny benzínu o 1.0%. Ceny potravin v červnu vzrostly o 0.3% a výrazněji do inflačních výsledků již delší dobu nezasahují. Jádrový index CPI bez zahrnutí cen potravin a energií vzrostl o 0.3% a zvýšil se tak již po čtvrté v řadě více než ekonomové předpokládali, když ti odhadovali růst pouze o 0.2%. Nadprůměrný růst spotřebitelských cen bez cen potravin a energií byl opět způsoben především silnějším růstem nákladů na bydlení bez energií.

 

Růst HDP v USA ve druhém čtvrtletí vzrostl pouze o 2.5% ve srovnání s posílením o 5.6% v předcházejícím čtvrtletí, zatímco ekonomové očekávali růst o 2.8%. Hospodářský růst oslabil i na meziroční úrovni na 3.5% oproti 3.7%. Výsledek potvrzuje signalizaci výraznějšího zpomalení růstu domácí i zahraniční poptávky a tudíž celé ekonomiky.

 

Míra nezaměstnanosti Eurozóny v květnu klesla na 7.9% z dubnových 8.0% a nachází se tak na nejnižší úrovni od počátku roku 2002. Nezaměstnanost se v květnu snížila ve Francii, v Lucembursku, v Portugalsku a v Nizozemsku, zatímco v Německu mírně vzrostla. Data potvrzují zlepšující se situaci na trhu práce zásluhou strukturálních reforem, ale do určité míry se již pozitivně projevuje též silnější růst ekonomiky. Ekonomické oživení však kvůli křehké domácí poptávce zůstává stále značně nestabilní. Index nákupních manažerů průmyslu Eurozóny v červnu vzrostl na 57.7 bodů oproti 57.0 v květnu, zatímco ekonomové očekávali o něco málo slabší výsledek. Index tak dosáhl nejsilnější hodnoty od léta 2000. Posiloval růst aktivity průmyslu, ale i růst nových a nevyřízených zakázek. Růst aktivity průmyslu nejvíce posílil v Německu, ale příliš nezaostává ani růst aktivity průmyslu Itálie či Španělska. Evropský průmyslu těží především ze silné zahraniční poptávky, přičemž domácí poptávka začíná také mírně posilovat.

 

Průmyslová výroba v Německu se v květnu meziměsíčně zvýšila o 1.5%, zatímco ekonomové odhadovali její růst o 0.6%. Kromě produkce energií se na růstu průmyslové aktivity v posledních měsících podílejí již všechna hlavní odvětví, včetně stavebnictví a zpracovatelského průmyslu. Data jsou relativně příznivá a signalizují akceleraci růstu německé, ale i evropské ekonomiky ve druhém čtvrtletí. Index CPI Eurozóny se v červnu střetl s očekáváním analytiků, když se meziměsíčně zvýšil o 0.1% oproti růstu o 0.3% v květnu. Meziročně se spotřebitelské ceny zvýšily o 2.5%. Ceny energií v červnu klesly o 0.1%, zatímco ceny potravin vzrostly o 0.1%. Výrazněji se zvýšily pouze ceny stravovacích a ubytovacích služeb, které stouply o 0.5%. Bez zahrnutí cen energií rostou spotřebitelské ceny jen málo. Silný růst cen ropy v posledních týdnech signalizuje, že inflační tlak bude pokračovat i v dalších měsících a inflace bude letos nepatrně zvýšená.

 

Průmyslová výroba Eurozóny v květnu předčila očekávání trhu, když se zvýšila o 1.6%, zatímco ekonomové odhadovali její růst pouze o 1.4%. Zásluhu na tom má zejména rychlejší růst produkce polotovarů, kapitálového a spotřebního zboží. Rychlejší růst průmyslové výroby vykazuje z velkých ekonomik zejména Německo. Data jsou relativně příznivá a potvrzují posilování růstu průmyslu v Eurozóně. Předstihové indikátory navíc naznačují další zesilování růstu aktivity průmyslu i služeb a celé ekonomiky. Nicméně ve druhém pololetí je nutné kalkulovat s některými nepříznivými faktory. Na ekonomický rozvoj Eurozóny budou negativně působit zejména drahé euro, vysoká cena ropy, zpomalení ekonomického růstu USA, oslabení poptávky, která byla zvýšena v souvislosti s mistrovstvím světa ve fotbale a plánované zvýšení DPH v Německu v příštím roce.

 

 

Další významné události uplynulého měsíce

 

Počítačová společnost EMC se dohodla na akvizici producenta bezpečnostního softwaru RSA Security za 2.1 mld. USD v hotovosti neboli 28 USD za akcii. Celá transakce by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí nebo na počátku čtvrtého čtvrtletí roku 2006. Dohoda ještě podléhá schválení příslušných regulatorních institucí a je nutné dojednat některé podmínky. V roce 2007 by se zisk EMC v důsledku operace měl snížit o 0.03 USD na akcii. Akcie EMC v reakci na tuto zprávu oslabily o 7.11% zatímco akcie RSAS posílily o 18.92%.

 

Správní rada americké automobilky General Motors schválila zahájení předběžných rozhovorů o navrhované alianci s francouzskou automobilkou Renault a japonskou společností Nissan Motor. Rozhovory povede generální ředitel společnosti GM Rick Wagner. S návrhem na vytvoření aliance firem GM, Renault a Nissan přišel minulý týden známý americký investor Kirk Kerkorian. Reakce na tento návrh jsou ale smíšené a někteří analytici zpochybňují přínos spolupráce se ztrátovou GM pro současnou alianci firem Renault a Nissan.

 

Čistý zisk producenta oceli Schnitzer Steel Industries se ve třetím fiskálním čtvrtletí snížil na 30.3 mil. USD či 0.98 USD na akcii ve srovnání s 33.5 mil. USD či 1.08 USD na akcii ve stejném období loni. Analytici odhadovali zisk ve výši 0.96 USD na akcii. Bez zahrnutí nákladů na zvýšení rezerv ve výši 4 mil. USD v souvislosti s pokračujícím šetřením ze strany Komise pro cenné papíry a ministerstva spravedlnosti by společnost dosáhla zisku ve výši 34 mil. USD či 1.11 USD na akcii. Tržby společnosti za stejné období vzrostly na 383.1 mil. USD oproti 166.6 mil. USD před rokem. Čistý zisk největšího světového producente hliníku společnosti Alcoa ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 62% na 744 mil. USD či 0.85 USD na akcii. Zisk z pokračujících činností činil 752 mil. USD či 0.86 USD na akcii a střetl se tak s odhady analytiků. Tržby společnosti se zvýšily na 7.96 mld. USD oproti 6.69 mld. USD ve stejném období loni, zatímco trh očekával tržby na úrovni 8.14 mld. USD. Akcie společnosti po vyhlášení výsledků reagovaly propadem o více než 4%.

 

Čistý zisk biotechnologické společnosti Genentech ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl na 531 mil. USD či 0.49 USD na akcii ve srovnání s 296 mil. USD či 0.27 USD na akcii ve stejném období loni. Bez jednorázových položek se zisk společnosti zvýšil na 0.56 USD na akcii oproti 0.30 USD před rokem, zatímco analytici jej očekávali na úrovni 0.47 USD. Provozní tržby stouply na 2.2 mld. USD z 1.53 mld. USD, přičemž trh je odhadoval ve výši 2.12 mld. USD. Genentech dále zvýšil odhad růstu zisku za celý tento rok z rozmezí 45-55% na 55-60%. Poměrně silné výsledky společnosti však investory přesto příliš nepotěšily, když její akcie po jejich ohlášení zamířily směrem dolů.

 

Provozovatel sítě hotelů Marriott International dosáhl zvýšení čistého zisku ve druhém čtvrtletí o 35% na 186 mil. USD či 0.43 USD na akcii ve srovnání s 138 mil. USD či 0.29 USD na akcii před rokem. Tržby společnosti vzrostly o 7% na 2.85 mld. USD, přičemž trh je očekával na úrovni 2.81 mld. USD. Přepočítaný zisk dosáhl úrovně 0.42 USD na akcii, zatímco analytici jej odhadovali ve výši 0.40 USD na akcii. Pro třetí čtvrtletí Marriott plánuje zisk v rozmezí 0.28-0.30 USD na akcii bez zahrnutí divize syntetických paliv. Čistý zisk diversifikované průmyslové společnosti Eaton Corporation se ve druhém čtvrtletí zvýšil na 253 mil. USD či 1.64 USD na akcii oproti 209 mil. USD či 1.37 USD na akcii v loňském roce. Bez zahrnutí vlivu jednorázových položek by společnost vydělala 1.68 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly o 12% na 3.19 mld. USD. Analytici odhadovali zisk ve výši 1.63 USD na akcii a tržby na úrovni 3.17 mld. USD. Ve třetím čtvrtletí Eaton plánuje zisk bez jednorázových položek v rozmezí 1.55-1.65 USD na akcii. Společnost dále oznámila zvýšení čtvrtletní dividendy o 11% na 0.39 USD na akcii.

 

Čistý zisk americké internetové společnosti Yahoo! se ve druhém čtvrtletí snížil o 78% na 164 mil. USD či 11 centů na akcii oproti 51 centům ve stejnému období loni. Tržby společnosti vzrostly o 28% na 1.12 mld. USD a zaostaly tak též za očekáváním analytiků, kteří odhadovali jejich růst na 1.14 mld. USD. Vedení společnosti dále oznámilo, že zatím bude nutné odložit očekávanou modernizaci vyhledávacího systému, s jehož pomocí chce Yahoo! konkurovat firmám jako je Google. Za odhady analytiků zaostal i výhled hospodaření za celý letošní rok. Zpráva investory vůbec nepotěšila a akcie Yahoo! na ní reagovaly propadem o více než 10%. Čistý zisk internetového vyhledávače Google ve druhém čtvrtletí vzrostl více než dvojnásobně na 721 mil. USD či 2.33 USD na akcii ve srovnání s 343 mil. či 1.19 USD na akcii před rokem. Tržby společnosti se zvýšily o 77% na 2.46 mld. USD. V obou ukazatelích tak Google předčil očekávání analytiků, kteří odhadovali zisk ve výši 1.95 USD na akcii a tržby na úrovni 2.40 mld. USD. Společnost se tak nezařadila po bok svých konkurentů Yahoo a eBay, jenž se nedokázaly vyhnout trendu zpomalujícího růstu. Akcie Googlu na zprávu reagovaly pozitivně, když po jejím zveřejnění mírně posilovaly.

 

Zisk z pokračujících činností počítačové společnosti IBM ve druhém čtvrtletí meziročně vrostl na 2 mld. USD či 1.30 USD na akcii oproti 1.85 mld. USD či 1.12 USD na akcii před rokem. Mírně tak předčila očekávání analytiků, kteří odhadovali zisk ve výši 1.29 USD na akcii. Tržby společnosti se snížily na 21.9 mld. USD ve srovnání s 22.3 mld. USD loni, zatímco analytici je očekávali na úrovni 21.89 mld. USD. Pokles tržeb byl způsoben zejména prodejem divize osobních počítačů.

 

Čistý zisk producenta nealkoholických nápojů Coca-Cola ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl na 1.84 mld. USD či 0.78 USD na akcii ve srovnání s 1.72 mld. USD či 0.72 USD na akcii před rokem. Tržby společnosti se zvýšily na 6.48 mld. USD oproti 6.31 mld. USD loni. Analytici očekávali zisk ve výši 0.72 USD na akcii a tržby na úrovni 6.46 mld. USD. Akcie Coca-Coly na zprávu zareagovaly posílením o 1.99%. Investiční banka JPMorgan Chase ve druhém čtvrtletí dokázala zvýšit svůj čistý zisk na 3.54 mld. USD či 0.99 USD na akcii ve srovnání s 994 mil. USD či 0.28 USD na akcii ve stejném období loni. Analytici odhadovali zisk ve výši 0.87 USD na akcii. Tržby společnosti vzrostly na 15.72 mld. USD oproti 13.71 mld. USD před rokem. Společnost dále prohlásila, že její divize investičního bankovnictví zaznamenala rekordní výnosy z poplatků a silné výsledky z obchodování. Akcie JPMorgan Chase na zprávu reagovaly velmi pozitivně posílením o 5.75%.

 

Čistý zisk producenta počítačových čipů Intel se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl  na 885 mil. USD či 0.15 USD na akcii ve srovnání s 2 mld. USD či 0.33 USD na akcii před rokem. Tržby společnosti ve stejném období klesly o 13% na 8 mld. USD. Analytici očekávali zisk ve výši 0.13 USD na akcii a tržby ne úrovni 8.3 mld. USD. Neuspokojivých výsledků bylo dosaženo především v důsledku slabé poptávky a silné konkurence. Intel zároveň snížil výhled tržeb pro následující čtvrtletí. Akcie společnosti na zprávu reagovaly poklesem o 7.50%. Počítačová firma Apple Computer ve třetím čtvrtletí dokázala zvýšit svůj čistý zisk na 472 mil. USD či 0.54 USD na akcii oproti 320 mil. USD či 0.37 USD na akcii loni. Tržby společnosti vzrostly o 24% na 4.37 mld. USD. Trh odhadoval zisk ve výši 0.44 USD na akcii a tržby na úrovni 4.4 mld. USD. Apple též zveřejnil nižší než očekávaný výhled pro nadcházející čtvrtletí. Akcie společnosti na překvapivě dobré výsledky reagovaly posílením o téměř 12.00%.

 

Počet přepravených cestujících letecké společnosti Air France-KLM se v červnu meziročně zvýšil o 5.9% na 6.6 mil. Objem přepravy vzrostl o 7.1% a kapacita letadel o 5.8% oproti stejnému období minulého roku. Obsazenost letadel stoupla o 0.9% na 82.4%. Společnost dále prohlásila, že díky vyššímu objemu přepravy, dosaženého zejména v dražších třídách, se jí podařilo výrazněji zvýšit výnosy z dostupné kapacity. Srovnatelné tržby anglického řetězce obchodních domů Marks & Spencer se v prvním čtvrtletí fiskálního roku meziročně zvýšily o 8.2%. Celkové tržby vzrostly o 10.4%. Společnost dále sdělila, že její podíl na trhu stále roste a že vytváří 4000 nových pracovních míst, aby uspokojila rostoucí poptávku po jejím zboží.

 

Čistý zisk producenta mobilních telefonů Sony Ericsson vlastněného společně firmou Sony a Ericsson ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 91% na 143 mil. EUR. Tržby společnosti se zvýšily o 41% na 2.3 mld. EUR. Sony Ericsson dále oznámil, že počet prodaných telefonů stoupl o 33% na 15.7 mil. Průměrná prodejní cena telefonů se mezičtvrtletně snížila, zejména díky většímu podílu levnějších telefonů v nabídce společnosti. Sony Ericsson nyní očekává, že na celosvětovém trhu se letos prodá přes 950 mil. mobilních telefonů, zatímco předchozí odhad činil přes 900 mil. přístrojů. Čistý zisk švýcarské farmaceutické společnosti Roche v prvním pololetí meziročně vzrostl o 37% na 4.5 mld. CHF a její tržby se zvýšily o 16% na 20 mld. CHF. Zatímco v případě zisku společnost předčila očekávání analytiků, její tržby byly s odhady trhu v souladu. Tržby farmaceutické divize vzrostly o 19%, zatímco tržby diagnostické divize se zvýšily pouze o 4%. Roche nadále očekává, že celkové tržby porostou tempem nejméně 10%. Akcie společnosti na výsledky reagovaly posílením o více než 3%.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE