Týden na komoditních trzích

14.08.2006 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vepřové - Silný růst nastal v uplynulém týdnu na trhu s vepřovým. Cena této komodity s dodáním v říjnu se vyšplhala o 4,6 procenta a z

Vepřové
Silný růst nastal v uplynulém týdnu na trhu s vepřovým. Cena této komodity s dodáním v říjnu se vyšplhala o 4,6 procenta a z hlediska daného kontraktního měsíce se dostala na nové maximum. Právě růst na nové maximum poskytl komoditním fondům zřetelné znamení o síle trhu a tedy signál k nákupu, a to i přesto, že z fundamentálního hlediska nevypadá trh s vepřovým přehnaně pozitivně. I přesto však poslední zprávy poukazují na to, že nabídka na trhu klesá. To je způsobeno snižujícím se tempem porážek, zřetelným v posledních týdnech, a jenž je meziročně nižší o dvě procenta. Z meziročního hlediska  klesá také váha porážených kusů, což může indikovat jejich nedostatečný počet vzhledem k poptávce.

Sojové boby
Sojové boby zaznamenaly v uplynulém týdnu strmý pokles. Ten panoval na trhu s výjimkou středeční seance ve všech obchodních dnech. Cena sojových bobů s dodáním v listopadu se tak snížila o 4,8 procenta. Od začátku týdne trh oslaboval v reakci na zprávy o příznivých pěstitelských podmínkách. V dobrých až excelentních podmínkách se nyní nachází 53 procent úrody sojových bobů, o dvě procenta více oproti stejnému období o rok dříve. Hlavní událostí týdne však bylo zveřejnění pátečního WASDE reportu, čili měsíční zprávy amerického ministerstva zemědělství o odhadech nabídky a poptávky zemědělských komodit. To na první pohled nedopadlo nejlépe. Ministerstvo totiž odhadlo výši úrody sojových bobů na 2,93 miliard bušlů, méně oproti 3,01 miliardám odhadovaným ještě před měsícem a zároveň o 5,2 procenta pod úrovní sklizně z loňského roku. I přesto však sója v sestupu pokračovala. Obchodníci totiž věří, že příznivě srpnové počasí budoucí úrodu sojových bobů ještě zlepší.

Energie
Obchodování s ropou bylo v uplynulém týdnu velmi divoké. Hned v pondělí vyrazil trh prudce vzhůru, když reagoval na zprávu ze Spojených států. Společnost BP byla nucena uzavřít na Aljašce z důvodu koroze ropovodu tamní významné pole, čímž Američané přišli o až 400 tisíc barelů ropy denně, čili asi osm procent domácí produkce. V následujících dvou dnech trh s ropou konsolidoval, aby se ve čtvrtek razantně propadl. K tomuto pohybu došlo po zprávách z Velké Británie, kde tajné služby překazily teroristický útok na londýnském letišti. Podle obchodníků by tato událost mohla zvýšit mezi lidmi strach z letecké dopravy, což by se následně podepsalo na nižší poptávce po leteckých palivech, potažmo po ropě. Cena ropy s dodáním v září nakonec uzavřela v pátek na hodnotě 74,35 dolarech za barel, z týdenního hlediska prakticky na nezměněné úrovni.

Drahé kovy
V první polovině uplynulého týdne panoval na trzích s drahými kovy relativní klid. Obchodníci se zlatem i stříbrem vyčkávaly na potřebný impuls. Ten přišel ve čtvrtek a srazil drahé kovy na kolena. V reakci na ekonomické statistiky a události ve Světě totiž překvapivě významně posílil vůči svým hlavním konkurentům americký dolar. K jeho růstu došlo i přesto, že ekonomické statistiky žádné pozitivní čísla nepřinesly. Obchodní deficit ve Spojených státech za červen se oproti očekávaným 64,5 miliardám rozšířil na 64,8 miliard, což představuje pátý rekordně nejvýraznější americký deficit. Na výprodeji na kovech se podepsal také zmařený pokus o teroristický útok ve Velké Británii. Ten totiž srazil ceny ropy, na což zareagovali také obchodníci s drahými kovy. Při růstu ropných cen okamžitě vyvstanou mezi obchodníky obavy z inflace, při jejímž zajištění investoři nejčastěji sáhnou právě ke zlatu. Čtvrteční výprodej na ropném trhu však pomohl tyto obavy alespoň na určitou chvíli rozptýlit.

Kamil Bednář
Colosseum

Autor článku

Kamil Bednář  

Články ze sekce: INVESTICE