Souhrn týdne 21. 8. - 25. 8. na světových trzích

28.08.2006 | , Proventus Finance
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Americké akciové trhy vstoupily do nového týdne velmi opatrně a hlavní akciové indexy v průběhu prvních tří dnů mírně oslabovaly. Korekce na akciových trzích však nebyla příliš velkým překvapením, když v minulém týdnu si akciové...

a ... indexy připsaly výrazné zisky. K negativnímu vývoji na trhu mimo jiné přispělo i vyjádření chicagského prezidenta FEDu Michaela Moskowa v tom směru, že americká centrální banka by ještě mohla pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v případě potřeby reagovat na inflační tlaky. Významnějším impulsem k prodávání akcií se však stala makroekonomická data týkající se prodeje existujících domů, která byla slabší než se očekávalo. Mezi investory tak byla umocněna obava, že by mohlo dojít k přílišnému zpomalení ekonomiky USA, což by se nevyhnutelně projevilo v hospodářských výsledcích společností. Doposud byly slabší makroekonomické ukazatele vnímány pozitivně, když snižovaly pravděpodobnost dalšího zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky. V současné době je však tato pravděpodobnost již relativně nízká a příliš špatné zprávy tak mají na vývoj trhu s akciemi negativní vliv právě v důsledku signalizace razantnějšího ochlazení amerického hospodářství. Ke konci týdne se akciovým indexům dařilo o trochu lépe, nicméně větším ziskům opět zabránily zejména makroekonomická data, když i prodeje nových domů investory příliš nepotěšily. K poklesu akcií na počátku týdne do určité míry přispěly i rostoucí ceny ropy v důsledku vyjádření íránských představitelů, že rezoluci OSN o zastavení programu na obohacování uranu na jejich území budou i nadále vzdorovat. V závěru týdne pak obchodníci s ropu intenzivně sledovaly vývoj tropické bouře Arnesto, ze které by mohl vzniknout hurikán a která by potenciálně mohla dorazit až do Mexického zálivu.

 

V uplynulém týdnu se nejméně dařilo především společnostem nejvíce citlivým na vývoj hospodářských cyklů. Investory nepotěšily ani některé zprávy z korporátní zprávy, když např. výrobce potřeb pro domácí kutily Lowe's Companies již po druhé snížil odhad svých zisků. V důsledku těchto a již výše zmíněných makroekonomických zpráv oslabovaly zejména akcie stavebních, maloobchodních a průmyslových společností. Největší ztráty si v průběhu celého týdne připsaly sektory polovodičů, počítačových technologií a dopravy, tj. sektory, které v předešlém týdnu nejvíce posilovaly. Nejlépe se dařilo sektoru zlata a kladných výsledků dokázaly dosáhnout též např. sektory ropy, veřejných služeb a zdravotnictví. Index Dow Jones nakonec oslabil o 0.86% na hodnotu 11284.05 bodů. S&P index se snížil o 0.55% na konečnou hodnotu 1295.09 bodů. Nejhorší výsledek zaznamenal technologický Nasdaq, který klesl o 1.09% na 2140.29 bodů.

 

Akciovým trhům v Evropě se dařilo o něco lépe než jejich americkým protějškům. vlirických protě hůřeolů. přicházet s revizemi ě projevuje na trzích s akciemi. Očekávané zpomalení ekonomického růstu se nicméně již nyní negativně projevuje i na trzích s akciemi. Pravděpodobně nejhorší zprávou z celého týdne byl pokles hodnoty německého indexu ZEW ekonomického očekávání na nejnižší hodnotu za posledních pět let. V důsledku slabších vyhlídek hospodářského růstu se zvyšuje nebezpečí, že společnosti budou přicházet s revizemi svých očekávaných zisků směrem dolů. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, v uplynulém týdnu posílil o 0.11% a uzavíral na úrovni 1,359.64 bodů. Hlavní německý index XETRA DAX 30 se snížil o 0.10% na hranici 5811.47 bodů.

 

 

Makroekonomické zprávy

 

Prodej existujících rodinných domů v USA se v červenci snížil o 4.1% na ročně přepočtených 6.33 milionu jednotek z červnových 6,60 milionu. Jde o horší výsledky než se očekávalo, když analytici odhadovali pokles jen na 6.55 milionu. Prodeje se tak propadly na nejnižší úroveň za dva a půl roku, přičemž počet domů nabízených k prodeji se vyšplhal dokonce na rekordní výši 3.86 milionu. Data jednoznačně potvrzují již déle trvající trend oslabování amerického trhu s bydlením. V důsledku situace na trhu ceny nemovitostí rostou stále pomaleji, přičemž růst cen nemovitostí zvyšuje bohatství spotřebitelů a ti na své domy mohou získávat vyšší úvěry. Útlum trhu bydlení tak může výrazně přispět ke zpomalení celé ekonomiky.

 

Americké ministerstvo obchodu ve čtvrtek oznámilo, že prodej nových rodinných domů v USA se v červenci meziměsíčně snížil o 4.3% a zaznamenal tak nejvýraznější pokles od propadu o 11.5% v únoru. Prodej nových i starších domů v USA dosahovaly v posledních letech rekordních úrovní díky nízkým hypotéčním úrokovým sazbám. Americká centrální banka však před dvěma lety začala úrokové sazby postupně zvyšovat a očekává se, že prodej domů v celém letošním by mohl klesnout zhruba o 10%.

 

Index ZEW sentimentu ekonomického očekávání v Německu se v srpnu snížil výrazněji než se očekávalo, když klesl na 5.6 bodů, zatímco analytici odhadovali pokles jen na úroveň 11 bodů. Hodnota indexu se tak dostala na nejnižší úroveň od června 2001 a signalizuje výrazné hospodářské oslabení během následujících šesti měsíců. Pokles ekonomického očekávání byl mimo jiné zapříčiněn obavami z poklesu exportu, investičních výdajů a spotřeby. Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání Eurozóny v srpnu klesl na 1.3 oproti 18.1 v červenci a index ZEW sentimentu současné situace Eurozóny vzrostl na 34.9 ve srovnání s 25.9 v červenci. Index očekávání signalizuje hospodářské oslabení v příštím roce, zatímco vzestup sentimentu současné situace naopak potvrzuje současný silný ekonomický růst.

 

HDP Německa ve druhém čtvrtletí posílil o 0.9% oproti růstu o 0.7% v prvním čtvrtletí. K silnějšímu růstu přispěly zejména investice ve stavebnictví a do zařízení společností, přičemž spotřeba domácností stále zůstává na slabší úrovni. Data tak potvrzují skutečnost, že ekonomický růst je stále křehký. Ve druhém pololetí se očekává oslabení ekonomického růstu zejména v důsledku dražší ropy, silnějšího eura a nižšího růstu světové ekonomiky. Index Ifo se v Německu v srpnu snížil na 105.0 z červencových 105.6, zatímco ekonomové očekávali jeho pokles na 104.8. Index současné situace stagnoval na úrovni 108.6 a index očekávání klesl na 101.5 oproti 102.6 v červenci. I vývoj tohoto ukazatele je v souladu s očekáváním zpomalování růstu evropské ekonomiky ve druhém pololetí.

 

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

 

Čistý zisk producenta potřeb pro domácí kutily Lowe’s Companies ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 11% na 935 mil. USD či 0.60 USD na akcii. Zisk společnosti tak mírně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej odhadovali ve výši 0.61 USD na akcii. Tržby společnosti se zvýšily o 12% na 13.39 mld. USD, přičemž trh je očekával na úrovni 13.38 mld. USD. Srovnatelné tržby stouply o 3.3 %. Pro celý letošní rok Lowe’s plánuje dosažení čistého zisku v rozmezí 2.00-2.07 USD na akcii a nárůst tržeb o 11%. Akcie společnosti na zveřejnění zprávy reagovaly negativně, když oslabily o téměř 4%.

 

Čistý zisk stavební společnosti Toll Brothers ve třetím fiskálním čtvrtletí klesl o 19% na 174.6 mil. USD či 1.07 USD na akcii oproti 1.27 USD na akcii ve stejném období loni. Analytici očekávali zisk na úrovni 1.04 USD. Tržby společnosti se snížily o 1.3% na 1.53 mld. USD. Vedení společnosti prohlásilo, že se jí negativně dotýká ochlazení trhu s bydlením, které je z části zapříčiněno růstem úrokových sazeb. Vzhledem k nepříznivému vývoji na trhu s nemovitostmi společnost snížila odhad zisku na celý letošní rok už potřetí v relativně krátké době. Společnost však přišla s příznivějším výhledem na příští fiskální rok než se očekávalo.

 

Čistý zisk maloobchodníka s domácími potřebami Williams-Sonoma se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil na 35.6 mil. USD či 0.30 USD na akcii ve srovnání s 30.8 mil. USD či 0.26 USD na akcii před rokem. Přepočítaný zisk vzrostl o 11.5% na 0.29 USD na akcii a předčil tak očekávání analytiků ve výši 0.23 USD na akcii. Tržby společnosti stouply o 6.4% na úroveň 825.5 mil. USD. Williams-Sonoma též snížila svůj výhled hospodaření na celý fiskální rok 2006, a to jak v případě zisků, tak i tržeb. Akcie na zprávu reagovaly prudkým poklesem o 8.31%.

 

Německá společnost Infineon získala v USA zakázku na dodávky bezpečnostních čipů pro cestovní pasy. Čipy kromě základních údajů o majiteli pasu obsahují i jeho fotografii. Společnost zároveň prohlásila, že USA začnou vydávat pasy s tímto typem čipů do konce tohoto roku. Během prvních 12 měsíců by mělo být vydáno zhruba 15 milionů pasů. Infineon ve třetím čtvrtletí snížil svou ztrátu na 23 mil. EUR oproti 240 mil. loni. Dobře si vedla především divize paměťových čipů, zatímco komunikační divize se stále potýká s problémy.

 

Čistý zisk švýcarské potravinářské společnosti Nestlé se v prvním fiskálním pololetí meziročně zvýšil o 11.4% na 4.15 mld. CHF a výsledky tak předčily odhady trhu. Tržby společnosti vzrostly o 11% na 47.14 mld. CHF. Tržby bez zahrnutí vlivu akvizic se zvýšily o 6.4% a střetly se tak s očekáváním analytiků. Společnost oznámila, že se jí velice dobře dařilo v Severní a Jižní Americe, Asii, Oceánii a Africe, a že k dobrým výsledkům přispělo i oživení evropské ekonomiky. Vedení společnosti odhaduje růst organických tržeb za celý letošní rok na horní hranici plánovaného rozmezí 5-6%.

 

Čistý zisk britské těžební společnosti BHP Billiton v uplynulém fiskálním roce vzrostl o 63.4% na 10.45 mld. USD v souladu s tržním očekáváním. Dobrých výsledků bylo dosaženo zejména v důsledku vysokých cen komodit a rostoucí produkce. Tržby společnosti se zvýšily o 25.5% na 39.01 mld. USD. Společnost též oznámila navýšení objemu odkupů vlastních akcií o 3 mld. USD a růst dividendy o 27.6 % na 0.185 USD na akcii.

 

 

Devizové a komoditní trhy

 

V uplynulém týdnu se cenám komodit dařilo poměrně dobře. Lehká ropa uzavírala týden na úrovni 72.51 USD za barel, když posílila o 1.93%. Cena zemního plynu zaznamenala jen mírný zisk, když se zvýšila o 0.52% na 6.61 USD za mil. BTU. Na komoditním trhu uzavíralo zlato na úrovni 631.40 USD za trojskou unci, když jeho cena se zvýšila o 0.38%. Cena mědi zůstala téměř beze změny, když stoupla o 0.15% na hranici 342.50 USD.

 

Na devizovém trhu dolar vůči ostatním měnám spíše posiloval. Vůči euru americký dolar vzrostl o 0.78% a oproti anglické libře si pohoršil jen o nepatrných 0.06%. Vůči japonskému jenu dolar přidal 1.44%. Česká koruna vůči dolaru oslabila o 1.13%.

Autor článku