...tedy se zřejmě investoři v některých případech rozhodli formou distribuce na dočasnou přeměnu investice do hotovostní podoby připravené znovu jít do „akce“ na kapitálový trh. Další faktor ovšem již byl vyloženě makroekonomického charakteru a to konkrétně Labor Department vyhlásil ukazatel nákladů jednotky práce – tedy jak rostly mzdy v ekonomice. Ukázalo se, že ve 2. Q. t.r. vzrostly náklady na práci o 4,9 % v ročním vyjádření oproti očekávání cifry 4,2 %. Tyto skutečnosti naznačují, že by mohlo dojít k nárůstu inflace (mezi spotřebiteli je více peněz) a to by mohlo následně tlačit na další možný pohyb úrokových sazeb stanovovaných FED. Navíc je známo, že US federální rezervní systém dává ukazateli mzdové inflace poměrně důležitou váhu v rozhodovacím procesu monetární politiky.
Dalším indikátorem o zpomalení růstu US ekonomiky byl report Beige Book, kde se 5 ze 12 regionálních center FED se vyjádřilo o zpomalení růstu v jejich oblastech, zatímco zbývajících 7 reportovalo pokračující umírněný růst. To sice nedává signál o možných inflačních tlacích, ale problém vytváří neustálý nárůst nákladů, resp. cen kovů a energií a ostatních přírodních materiálů. Celý tento scénář opět vyvolává diskuse o tzv. problému „soft landing vs. hard landing“, tzn. zda a jakým způsobem ekonomika a zisky firem ustojí objektivně zvýšené náklady na energie a další položky.
Hlavní akciové indexy US trhů se tedy zastavily na těchto stavech:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 11406,20 bodů (-63,08 bodů, resp. -0,55%) s tím, že do skupiny TOP 3 patří akcie General Motors (GM), Merck (MRK) a
3M (MMM), na druhém konci burzovního pelotonu se nachází akcie FLOP 3 ve složení Exxon Mobil (XOM), Boeing (BA) a Intel (INTC).
Technologicky zaměřený index Nasdaq Composite má hodnotu 2167,84 bodů (-37,86 bodů, resp. -1,7%).
Širší záběr trhu zahrnutý do indexu Standard and Poor´s 500 se nachází na hladině 1300,26 bodů (-12,99 bodů, resp. -1,0%).
Zobchodované objemy na burzách ještě mírně zůstávají pod průměrnou hranicí a na NYSE se tak zobchodovalo celkem 1,43 mld kusů akcií a na Nasdaq to bylo 1,83 mld kusů akcií.
Podle sektorů lze vyčlenit, že oslabily akcie polovodičů, internetů, networks, stejně tak aerolinky, ropné služby a energie.
Na trhu státních dluhopisů se benchmarkový titul 10Y Treasury Note dostal na kurs 100 19/32 % nominální hodnoty (-4/32 % nominální hodnoty) s výnosem 4,80 % p.a.
Na forexových trzích se cross rates EUR/USD dostaly na hranici 1,2810 a JPY/USD je na hranici 116,60.
Na komoditních trzích se ropa v případě říjnového kontraktu dostala níže o 1,10 USD na kurs 67,20 USD za barel a zlato se na NYMEX obchodovalo v případě prosincového kontraktu na ceně 641,80 USD za trojskou unci (-5,10 USD).
Pokud se týče makroekonomických údajů dle ekonomického kalendáře, dnes nás čekají tyto položky: Initial Claims k datu 2.9. t.r. (očekávání je 315K), dále Wholesale Inventories za červenec 06 (očekávání 0,7%) a nakonec indikátor Consumer Credit za červenec 06 s očekávanou cifrou 7,0 mld USD.
Afin Brokers, a.s.
Ing. J. Stoulil
Veškeré obchody s cennými papíry mohou vést jak k ziskům, tak i ke ztrátám. Emitenti nebyli seznámeni s těmito investičními doporučeními. Informace zde uvedené jsou pouze doporučujícího a informativního charakteru. Při jejich tvorbě postupovala společnost s vynaložením odpovídající péče. Afin Brokers, a.s. předchází vzniku střetu zájmů ve vztahu k investičním doporučením odpovídajícím vnitřním členěním a pravidelnou vnitřní kontrolou. Dozor nad Afin Brokers, a.s. vykonává Česká národní banka. Pro Afin Brokers, a.s. Josef Stoulil. Další informace týkají se investičních doporučení naleznete na www.stockmarket.cz.