Nejvýnosnější a nejztrátovější komodity letošního roku

30.10.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Continuous Commodity Index (CCI:IND) od počátku letošního roku stagnuje a pohybuje se na úrovni kolem 562,49 bodu. Komoditní trhy však poskytly v …

Continuous Commodity Index (CCI:IND) od počátku letošního roku stagnuje a pohybuje se na úrovni kolem 562,49 bodu. Komoditní trhy však poskytly v uplynulých 10 měsících investorům řadu velmi zajímavých investičních příležitostí, pomocí nichž mohli index překonat.

Vzhůru zamířily primárně zemědělské komodity. Nejvýnosnější investicí se stal nákup sójového šrotu, který zhodnotil o 57,8%. Na druhém místě se umístil oves (+35,7%), na třetím sója (+33,1%). Obilovinám, olejninám a zrninám pomohlo nepříznivé počasí ve významných pěstitelských regionech ve světě, které se negativně odrazilo i na výši úrody. Nejúspěšnější komoditou mimo zemědělský sektor byl benzín ve Spojených státech, který zhodnotil o 20,9%. V sektoru drahých kovů se nejvíce dařilo stříbru (+12,37%), kterému pomáhala extrémně uvolněná měnová politika předních světových centrálních bank.

Obrázek 1: Výkonnost jednotlivých komodit od počátku roku – upraveno o efekt rolování (Zdroj:CSI)


Nejhůře si naopak vedla káva Arabica, která díky vyšší očekávané produkci znehodnotila o 30,7%. Obavy z přebytku na trzích tlačily níže i cenu pomerančového koncentrátu (-30,7%). Vysoká produkce nepřála ani ceně bavlny (-18,31%). V sektoru energií ztrácela nejvíce ropa WTI. Příčinou jsou vysoké zásoby ve Spojených státech a zvyšující se produkce. Produkce černého zlata vzrostla v největší ekonomice světa na 6,61 milionu barelů denně, což je nejvyšší hodnota za 17 let. V případě drahých kovů bylo pod prodejním tlakem paládium (-11,47%), kterému nepřála zhoršující se situace v automobilovém průmyslu, kde se kov využívá při výrobě katalyzátorů.

Tabulka 1: Výkonnost jednotlivých komodit od počátku roku – upraveno o efekt rolování (Zdroj: CSI)


A jaké komodity jsou aktuálně zajímavé? Z pohledu technické analýzy a trend followingu jsou to ty, které se nacházejí zároveň v krátkodobém, střednědobém a dlouhodobém růstovém trendu (viz. Tabulka 2 – krátkodobý (K), střednědobý (S), dlouhodobý (D). Růstový trend je znázorněn zelenou barvou, klesající červenou.). Kandidáty pro vstup do short pozic jsou naopak komodity, které se nacházejí zároveň v krátkodobém, střednědobé i dlouhodobém sestupném trendu.

Tabulka 2: Krátkodobý (K), střednědobý (S) a dlouhodobý (D) trend (Zdroj: Colosseum)


 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE