Pražská burza ani dnes příliš své obchodníky nenadchla. Akcie ČEZu (-0,5 % na 623 CZK) se nedokázaly vymanit z pesimistické nálady, která v současné době panuje na evropských utitilitách. Po profit-warningu u E.ON a GDF Suez se negativně v jejich cenách promítá cena silové elektřiny na burze v německém Lipsku. Ta od pátku opět o něco poklesla a dnes se obchodovala na 45,80 EUR/MWh. Okolo poledne dosáhly ceny akcií ČEZ zhruba 616 až 617 korun. V závěru ovšem korigovaly pokles a ke konci seance byl kurz ČEZu 622 CZK. Současná cena akcií naší největší energetiky je nejlevnější za poslední 4 roky a řada i konzervativních investorů přemýšlí o případných nákupech s ohledem na předpokládanou výši dividendy, jejíž výnos vychází přes 7 procent. Podobný názor mají i analytici největší americké banky Bank of America/Merrill Lynch. Ti považují současné úrovně jako zajímavé k nákupu, přičemž vliv celkové ztráty z Albánie vyčíslili na 10 korun na akcii. Dokonce jako jedni z mála zvyšují cílovou cenu na 885 CZK z 810 a zvyšují doporučení na „koupit“ z „neutral“. Stejná bankovní skupina dnes ještě doporučila akcie E.ON s cílovou cenou 14 EUR s doporučením „neutral“.
Podobný odliv investorů v posledních týdnech zaznamenaly i akcie české Telefóniky (beze změny, 322 CZK). Ukončený zpětný nákup akcií v kombinaci s „podividendovým obdobím“ nechaly akcie vyklesat k cenám okolo 320 korun. Současná cena akcie Telefónica CR inklinuje podle DCF modelu permanentní dividendu ve výši cca 20 korun. Pokud by Telefónica CR šla opět cestou výplaty dividendy okolo 40 CZK (snížení základního jmění), pak by současné ceny zřejmě časem přilákaly investory a to i z řad velkých institucionálních. Jedním z mála ziskových emisí na pražské burze tak bylo těžební NWR (+0,8 % na 85,60 CZK). Jistou nadějí pro ně je report banky Morgan Stanley. Ta uvádí, že ceny koksovatelného uhlí by mohly jít v 1Q2013 nahoru díky nízkým zásobám čínských oceláren.
Relativně klidné obchodování na trzích v USA a západní Evropě může rozvířit polická nestabilita v Itálii. Nešťastné vyjádření tehdejšího premiéra Silvia Berlusconiho k ministru financí zatáhlo Itálii do negativní pozornosti na dluhopisovém trhu. Avizovaná demise současného premiéra Montiho byla již dnes na trzích vidět a výnosy italských dluhopisů zamířily rychle směrem nahoru.