Index Nasdaq Biotechnology za posledních dvanáct měsíců vzrostl o 89,4 % a od začátku roku 2014 je výše o 21,3 %, zatímco index Nasdaq Composite přidal od konce roku 2013 jen 3 %.
Biofarmaceutické společnosti obvykle patří mezi firmy s malou tržní kapitalizací, které soustředí své síly na výzkum a vývoj malého počtu léků na vzácná onemocnění, na něž často neexistuje jiný spolehlivý lék. V případě schválení regulatorní autoritou mají tyto léky obrovský výnosový potenciál, který se odráží i v ceně akcií firem, které jej uvedly na trh.
Proč jsou investoři tak hladoví po biotechnologických společnostech? Atraktivita biotechnologického sektoru spočívá v kombinaci potenciální výnosnosti léků a malé velikosti podniku na nějž mají tržby z léku téměř zázračný účinek. Specifikem tohoto sektoru je poměrně velká závislost pohybu akcií na rozhodnutích regulatorních úřadů. Proces vývoje a uvedení nového léku na trh je ale velmi zdlouhavý a společnost musí v klinických testech prokázat účinnost a bezpečnost léku. Tyto atributy jsou pravidelně přezkoumávány úřady, které schválením nebo zamítnutím léku prakticky rozhodují o dalším osudu dané společnosti.
Investor by měl v případě zájmu o biofarmaceutické společnosti průběžně sledovat, v jaké fázi vývoje se daný lék nachází, jaké jsou dosavadní výsledky klinických testů a z toho plynoucí pravděpodobnost úspěchu léku při konečném schvalování o uvedení na trh. Alternativou jsou ETF na biotechnologické indexy, které patří mezi nejvýkonnější a tradičně překonávají benchmark v podobě indexu Nasdaq Composite. Ten za posledních 12 měsíců vzrostl o 37 %, index Nasdaq Biotechnology ho překonal více než dvojnásobně, růstem o 89 %.
Je dobré mít na paměti, že obchodování s biofarmaceutickými společnostmi je spojeno s mnohem vyšším rizikem, než u tzv. blue chips. Sektor je ovlivněn poměrně tvrdou regulací úřadů a výkyvy v ceně akcií v řádu desítek procent denně nejsou výjimkou. Odměnou za podstoupené riziko je však případný nadprůměrný výnos, který v současné době mnoho jiných odvětví neposkytuje.
Autor příspěvku je analytikem společnosti Cyrrus