To není predikce, jedná se jen o interpretaci historie. Ano, některé komodity již vyrostly, ale jen pět nebo šest trhů zatím vytvořilo historická maxima. … Stříbro je 75 % pod historickým maximem, zlato 30 %. Cukr je 80 % pod historickým maximem, kukuřice 50 %, bavlna 60 %. A to hovoříme o nominální hodnotě, co teprve, kdybychom zahrnuli inflaci. To jsou slova Jimiho Rogerse, univerzitního profesora a spoluzakladatele fondů Quantum (spolu s Georgem Sorosem).
Museli byste žít na pustém ostrově jako Robinson, abyste nevěděli, co se děje na světových komoditních trzích. Všichni víte, že cena ropy v letech 1999 až 2006 vzrostla na sedminásobek. Všichni tankujete benzin a každá návštěva čerpací stanice vám vyráží dech. Podobný vývoj jsme mohli za pouhého čtyři a půl roku sledovat na mědi, ani drahé kovy nezůstaly pozadu. Nyní „zvedají hlavu“ obilniny a olejniny. V růstovém trendu je pomerančový koncentrát.
Co je komoditní supercyklus
Všichni vědí, že ekonomika se pohybuje v cyklech, u komoditních trhů je to naprosto stejné. Přebytek nabídky vyvolá propad cen a uzavírání dolů, omezení investic do nových nalezišť, s růstem ekonomického cyklu najednou začnou komodity chybět, otevřít nové doly, nalézt nová naleziště trvá celé roky. A právě zde startuje supercyklus. Podívejme se do druhé poloviny devadesátých let, všichni byli doslova opilí z technologií, výpočetní techniky a internetu, do klasického těžebního průmyslu nechtěl investovat nikdo. Ceny komodity byly přitom na dvaceti, třiceti i víceletých minimech. Muselo se to stát.
V dvacátých letech minulého století tyto témata podrobně studoval Kondratieff, Američané Dewey a Dakin pak teorie rozvinuli v knize Cycles – The Science of Predictions vydané v roce 1947. Všichni uvedení autoři hovoří, že jeden supercyklus trvá padesát až šedesát let, tedy dvacet pět až třicet let nahoru a pak zase dolů. Zároveň přitom zdůrazňují, že cena v průběhu růstu kolísá, tedy pokud jde dvacet pět let nahoru, korekce směrem dolů může trvat i několik let. Nejedná se o žádnou alchymii, ale o seriózní studii historických dat cen komodit, úrokových sazeb, inflace a dalších ekonomických dat. Cykly nejsou výplodem fantazie, reagují na fundamentální změny ve společnosti, na světové války, na průmyslové revoluce, na velké inovace v dopravě a komunikaci a na mnoho dalších faktorů. Na jejich studie pak navázal jeden ze světových investičních guru – Jim Rogers, jehož citátem je uvozen tento článek.