Peníze fondům přibývají pomalu i v Evropě

10.11.2009 | , Finance.cz
INVESTICE


První listopadový týden přinesl našim fondům alespoň čtvrtmiliardu, ale víc než celý objem přílivu totiž opět pohltilo 190 milionů do fondů peněžního trhu a 70 milionů do zajištěných.

Akciové se svými 50 miliony totiž sice snažily (alespoň některé), ale nestačilo to ani na náhradu 60milionových odkupů z dluhopisových a smíšených fondů.

Situace fondbyznysu se uklidňuje jen velmi pomalu nejen u nás, ale i v celé Evropě. Tam sice čisté prodeje mírně rostly již v prvním pololetí, ovšem vlastně jen díky fondům peněžního trhu (tehdy naše peněžáky ještě těžce ztrácely). Evropa však zaznamenala již ve druhém kvartálu evidentní nárůst dluhopisových a akciových fondů, byť částečně právě realokací z peněžáků.

U nás je tedy vývoj poněkud jiný a u odlivu z dluhopisových fondů zřejmě nyní také vidíme efekt inkasa zisků. Jejich výnos se totiž uklidnil a na roce už vidíme skutečně i hezká čísla, kdy například náš velikán ISČS Sporobond dosahuje 7,5 % a i všechny ostatní dluhopisové fondy dávají přes 4 %. Možná tedy, že jde jen o krátkodobý výkyv přízně, protože se dluhopisové fondy v minulých týdnech začaly už postupně obracet ke kladným prodejům.


První vlaštovky ve smíšených fondech


Oblibu však stále marně hledají smíšené fondy, i když první vlaštovky prodejů již také přilétají. Snad i jim pomůže roční „optický výnos“, kdy v porovnání s loňskou bídou je nyní jejich výkonnost dost lákavá. A – nebudeme si nalhávat – přestože se investor nemá řídit historickou výkonností, většina z nich to dělá… Dokonce i když zazpytujeme svědomí, řekněme si biblické: kdo je bez viny? A kdo ji nepoužívá při poradenství?


Fondy Investice (mil. Kč)
peněžního trhu 189
dluhopisové -21
smíšené -37
akciové 47
zajištěné 69
Celkem 247

Asi nejzajímavější obrázek vidíme jako vždy v akciových fondech. Zmíněných 50 milionů korun vzniklo v uplynulém týdnu hlavně na pozadí „přetahované“ mezi našimi dvěma největšími – odkup 70 milionů z ISČS Sporotrendu a 72 milionů prodejů ING Českého akciového. Je to zajímavý protisměrný efekt a můžeme si jen domýšlet důvody. Není dokonce ani vyloučeno, že část investorů se již „namlsala“ na ruských, kažašských a tureckých trzích a „přeřadila“ na středoevropské akcie. Další okolností může být, že ISČS Sporotrend přece jen poslední tři týdny ztrácí (celkem už k 10 %), což se mohlo stát signálem pro inkaso pěkných 150 % (od začátku roku) zisků.


Naše fondy se czpamatovávají


Když ještě pohlédneme do Evropy, nemusíme plakat. Naše fondy se i na rozporuplném jevišti volatilních trhů na úrovni indexů jako před čtvrt rokem (náš PX dokonce přesně) postupně vzpamatovávají. Zato vývoj v ostatních jednotlivých zemích Evropy se značně liší, například ve Španělsku, Itálii i v Rakousku odliv z fondů pokračoval i nadále.

A ještě brouka do hlavy těm, kdo mají akcie Erste: kolik dáte za nově upisované? Je 700 korun při té nedávné volatilitě málo nebo moc? I když do Vánoc by mohlo zvonit 800 korun.


Investice do fondů v ČRPomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICEPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.