Shrnutí důležitých událostí:
Eurozóna: Ministři financí členských zemí Evropské unie se včera v Bruselu dohodli na pravidlech kapitálové přiměřenosti. Banky v EU by na jejich základě měly posílit kapitálové rezervy. Dohoda mezi státy unie by měla umožnit to, aby normy začaly platit od příštího roku. Nyní o tom budou jednat země EU s europoslanci.
Eurozóna: Německá ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku rostla podle předběžných údajů mnohem rychleji, než se čekalo, hlavně díky vývozu. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozími třemi měsíci zvýšil o 0,5 procenta po poklesu o 0,2 procenta ve čtvrtém čtvrtletí.
Eurozóna: Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku tento měsíc prudce klesla. Index německého výzkumného ústavu ZEW se snížil na 10,8 bodu z dubnových 23,4 bodu a zaostal i za odhady analytiků. Za propadem zřejmě stojí politická nejistota v eurozóně po volbách ve Francii a Řecku.
Eurozóna: Řecko včera vyplatilo celou splatnou jistinu 435 milionů eur těm držitelům dluhopisů, kteří na rozdíl od velké většiny ostatních nepřistoupili letos na jejich výměnu.
USA: Meziroční míra inflace ve Spojených státech minulý měsíc klesla na 2,3 procenta z březnové úrovně 2,7 procenta. Hladina spotřebitelských cen díky zlevnění benzinu a zemního plynu zůstala proti předešlému měsíci beze změny. Dnešní údaje ministerstva práce USA potvrzují, že americká centrální banka (Fed) má z hlediska inflace dostatek prostoru k tomu, aby v případě potřeby podnikla další opatření na pomoc domácí ekonomice.
Dnešní ekonomický kalendář:
- v 10:30 v Británii míra nezaměstnanosti
- v 11:00 v eurozóně index CPI
- v 11:30 v Británii inflační očekávání a proslov guvernéra Bank of England
- ve 14:30 v USA počet započatých staveb domů
- ve 14:30 v USA počet nových stavebních povolení
- v 15:15 v USA míra využití výrobních zdrojů
- v 15:15 v USA průmyslová produkce
- v 16:30 v USA týdenní změna zásob ropy
- ve 20:00 v USA zápis z jednání FOMC
Zdroj: ČTK, EU, Reuters
Autor působí ve forex společnosti www.fxstreet.cz