Vyplatí se nakupovat prudce klesající akcie?

12.09.2012 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Fráze “Don’t catch a Falling Knife“ patří na finančních trzích mezi obchodníky a investory k velmi populárním. Volně přeloženo znamená, že …

Fráze “Don’t catch a Falling Knife“ patří na finančních trzích mezi obchodníky a investory k velmi populárním. Volně přeloženo znamená, že by se obchodníci a investoři neměli pokoušet nakupovat akcie, komodity, či jiné investiční instrumenty, jejichž cena prudce klesá a neměli by se snažit odhadnout dno sestupného trendu. Opravdu toto pravidlo platí? Odpověď samozřejmě není jednoznačná. Na věc nelze nahlížet černo-bíle. Pro krátkodobé až střednědobé spekulanty obchodující na páku je pravidlo bezesporu velmi užitečné. V případě dlouhodobých investorů do akcií, kteří nevyužívají pákového efektu, však mohou být “Falling Knives“ zajímavou investiční příležitostí. K tomuto závěru alespoň dospěla studie Falling Knives Around the World, kterou zpracoval Brandes Institute.

Studie zkoumala výkonnost akcií, jejichž cena v průběhu 12 měsíců propadla o 60% a více (Falling Knive). Do průzkumu byly zahrnuty pouze akcie, jejichž tržní kapitalizace byla i po poklesu více jak 100 milionů dolarů. Tím se ze studie vyloučí micro-caps a velmi malé small-caps. Využita byla databáze Compustat. Výzkum byl prováděn v období leden 1980 – prosinec 2000. Následně byla měřena absolutní výkonnost každého titulu po dobu následujících 3 let. Stejně tak byla měřena výkonnost akciového indexu dané země.

V USA bylo v daném období identifikováno 1904 titulů, které splňovaly výše uvedené charakteristiky. Jejich výkonnost byla v horizontu 3 let o poznání vyšší než v případě akciového indexu S&P 500. Studie dále odhalila, že procento zbankrotovaných firem bylo ve zkoumaném vzorky mnohonásobně vyšší oproti průměrným hodnotám. Z výsledků dále vyplývá, že nadprůměrná výkonnost vůči indexu byla způsobena malým množstvím akcií, jejichž cena vystřelila strmě vzhůru. V průměru překonaly Falling Knives index o 6,6%. Pokud ovšem vezmeme medián, potom zjistíme, že zkoumaný vzorek zaostal v horizontu tří let za indexem o 7,7%.

Obrázek 1: Průměrná roční výkonnost Falling Knives v USA v období 1980-2003 (Zdroj: Brandes Institute)


Mimo Spojené státy bylo identifikováno 934 vhodných titulů. Množství bankrotů bylo o poznání menší. I zde vidíme nadprůměrnou výkonnost zkoumaného vzorku akcií (10,8% vs. 5,3%). I zde stojí za výsledkem poměrně malé množství akcií. V případě mediánu zaostaly akcie za indexem o 3%.

Obrázek 2: Průměrná roční výkonnost Falling Knives mimo USA v období 1980-2003 (Zdroj: Brandes Institute)


Ve studii bylo dále zkoumáno, zda lze výsledky vylepšit pomocí ukazatele EV/S (Enterprise-value-to-sales), který měří hodnotu podniku k jeho tržbám. Akcie byly rozděleny do čtyř skupin podle velikosti výše uvedeného ukazatele. Bylo zjištěno, že podniky s nejnižší hodnotou ukazatele překonávají index o poznání více, oproti firmám s vysokými hodnotami. Nejlépe se dařilo prvnímu kvartilu s průměrnou hodnotou ukazatele 0,8, který překonal index o 11,6%.

Obrázek 3: Seřazení Falling Knives podle EV/S a následné srovnání výkonnosti s indexem SP500 (Zdroj: Brandes Institute)


Závěry studie:

  • Riziko bankrotu bylo ve srovnání s průměrem vyšší, nicméně i po započtení zbankrotovaných firem překonal zkoumaný vzorek výrazně výkonnost indexu S&P 500.
  • Riziko bankrotu zahraničních Falling Knives bylo ve srovnání se vzorkem z USA nižší, ale i přesto firmy výrazně překonaly benchmark.
  • Nadprůměrná výkonnost vůči indexu byla způsobena malým množstvím akcií. Hlubší průzkum a selekce může napomoci k lepším výsledkům.
  • Ukazatel EV/S (Enterprise-value-to-sales) může investorům pomoci při identifikaci nejlepších investičních příležitostí v rámci Falling Knives.

 

NA TUTO ZPRÁVU SE MŮŽE VZTAHOVAT VYHLÁŠKA Č. 114/2006 SB., O POCTIVÉ PREZENTACI INVESTIČNÍCH DOPORUČENÍ. V TÉTO ZPRÁVĚ JE UVEDENA OSOBA, KTERÁ PRO SPOLEČNOST TUTO ZPRÁVU VYTVOŘILA NEBO PŘIPRAVILA. SPRÁVNÍM ÚŘADEM, KTERÝ NAD SPOLEČNOSTÍ VYKONÁVÁ DOZOR, JE ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA. DLE NÁZORU SPOLEČNOSTI NEEXISTUJÍ OKOLNOSTI, KTERÉ BY MOHLY NARUŠIT OBJEKTIVITU TÉTO ZPRÁVY. ODMĚNA OSOB, KTERÉ SE PODÍLELY NA TVORBĚ TÉTO ZPRÁVY, NENÍ ODVOZENA OD OBCHODŮ SPOLEČNOSTI. PŘÍPADNÝ STŘET ZÁJMŮ VE VZTAHU K TÉTO ZPRÁVĚ JE UPRAVEN VNITŘNÍMI PŘEDPISY SPOLEČNOSTI.
VÝSLEDKY MINULÉHO OBDOBÍ NEJSOU ŽÁDNOU ZÁRUKOU PRO BUDOUCÍ VÝVOJ. OBCHODOVÁNÍ NA FINANČNÍCH TRZÍCH JE RIZIKOVÉ. MOŽNOST ZTRÁTY NELZE VYLOUČIT A KAŽDÝ OBCHOD JE SPOJEN S URČITÝM RIZIKEM. DŘÍVE, NEŽ SE ROZHODNETE INVESTOVAT, SI PŘEČTĚTE POUČENÍ O RIZICÍCH.

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE