Spekulantův tip: Světové zásoby pšenice jsou nízké

15.04.2004 | , Colosseum, a.s.
INVESTICE


perex-img Zdroj: Finance.cz

Světová produkce pšenice bude letos nízká, jen 548 milionů tun. Naproti tomu poptávka opět vzroste, a to na 585 milionů tun. Díky tomu se globální konečné zásoby sníží na nejnižší úroveň od roku 1981/82.

Ještě před čtyřmi lety byly přitom o 40% vyšší. Tento hlavní fundament by měl hnát cenu pšenice i nadále směrem nahoru. Velký pokles ploch je zaznamenán ve Spojených státech. Zdejší oseté plochy dosahují úrovně první poloviny sedmdesátých let.

Významný vliv má situace v Číně. Tamní konečné zásoby v posledních letech dramaticky padají. V roce 2001/02 dosahovaly 76,59 milionů tun, před rokem to bylo 60,39 milionů a letos již jen 41,69 milionů tun. Podobná situace je v Indii, zdejší konečné zásoby propadly ve stejnou dobu z 23 na 6,75 milionů tun.

Další upřesnění čísel bude známo po zveřejnění statistiky WASDE dne 8. dubna.

Podíváme-li se na trh technicky, vidíme na měsíčním grafu, že v průběhu let 1997 – 2002 se vytvořilo dlouhodobé kulaté dno. Taková formace je znakem dlouhodobého obratu trendu. Na denním grafu vidíme, že v průběhu zimy pšenice více méně stagnovala. Nyní vyrazila směrem nahoru a vytvořila triangl. Z něj by měl trh vyrazit směrem nahoru.

 

 

Autor článku

 

Články ze sekce: INVESTICE