Ježíšek podílovým fondům přece jen „naložil“

15.01.2013 | , Finance.cz
INVESTICE


Pokud jste pod vánočním stromečkem čekali solidní výkonnosti podílových fondů, zřejmě jste se dočkali. Kladných výkonností totiž dosáhlo 87 % akciových a více jak 75 % dluhopisových podílových fondů s průměrnými výkonnostmi 2,73 %, resp. 0,55 %. Nejvíce však nadělovaly fondy investující v zemích, ve kterých byste si vánoční idylku zřejmě neužili.

Hned na začátek musíme vyvést z omylu ty, kteří i v prosinci předpokládali nadvládu akciových podílových fondů investujících do tureckých akciových společností. Tyto fondy se sice mohly v prosinci těšit z dalšího výrazného růstu akciového indexu turecké burzy XU:100, který v prosinci posílil o 7 %, na vítězství to však nestačilo. Vůbec nejvýkonnějším podílovým fondem byl v prosinci totiž Horizon Access Fund China s výkonností 17,08 %. Nenechte se však mýlit dojmem nadvlády akciových podílových fondů investujících do čínských indexů. Horizon Access Fund China je totiž mezi 20 nejvýkonnějšími podílovými fondy jediným investujícím do čínských akciových společností.

Jinak je tomu však v případě akciových podílových fondů investujících do akcií brazilských akciových společností. Tyto podílové fondy mají na nejvyšších příčkách hned tři zástupce. Zároveň to pak byl výkon brazilského akciového indexu Bovespa, který v prosinci posílil o 8 %, který tlačil vzhůru výkonnosti akciových podílových fondů investujících do akciových společností napříč celou Jižní a Latinskou Amerikou a akciových podílových fondů investujících do uskupení BRIC.

Pozadu nezůstaly ani japonské společnosti

Do klubu nejvýkonnějších akciových podílových fondů patřily v prosinci i akciové podílové fondy investující do akcií japonských společností, kdy prosincový výkon indexu NIKKEI 225 překonal jak 7% nárůst tureckého a 8% nárůst brazilského indexu, to když si za prosinec připsal zhodnocení o více jak 12 %. Nedařilo se naopak podílovým fondům investujícím do akcií těžebních společností, kdy byl v prosinci vůbec nejztrátovějším akciovým podílovým fondem Amundi Funds Equity Global Gold Mines s výkonností -5,66 %. Jako celek vykázaly v prosinci akciové podílové fondy průměrnou výkonnost 2,73 %, to když se v černých číslech udrželo víc jak 87 % z nich.

Tabulka: Nejvýkonnější akciové podílové fondy za prosinec 2012

Název fondu Investiční společnost Výkonnost
Horizon Access Fund China ČSOB IS 17,08%
Access Vietnam (Horizon) ČSOB IS 12,22%
HSBC GIF Brazil Equity AD HSBC AM 10,33%
Franklin Templeton Japan (JPY) Franklin Templeton 10,32%
Amundi Funds Equity Japan Value (JPY) Amundi 10,15%

V případě dluhopisových podílových fondů byly nejštědřejší rozvíjející se trhy

V případě dluhopisových podílových fondů patřily mezi ty nejvýkonnější podílové fondy zaměřené na státní dluhopisy rozvíjejících se zemí a fondy investujících do korporátních dluhopisů. Vůbec nejvýkonnějším dluhopisovým podílovým fondem byl v prosinci BNP PARIBAS Bond Best Selection World Emerging s výkonností 3,39 %.

V případě fondu korporátních dluhopisů dochází postupně ke snižování tempa růstu jejich výkonností, to když rostoucí poptávka o korporátní dluhopisy tlačí dolů jejich výnosy. V tomto směru jsou výrazně napřed americké trhy s korporátními dluhopisy. Naproti tomu ty evropské mají stále zajímavý potenciál růstu. Snižování výnosů korporátních dluhopisů na druhé straně Atlantiku jde vidět i na výkonnosti dluhopisových podílových fondů, mezi dluhopisovými fondy s nejvyššími výkonnostmi se totiž umístily dluhopisové podílové fondy investující do korporátních dluhopisů evropských společností.

V prosinci nejztrátovější dluhopisový podílový fond? Pomineme-li dividendu vyplácející Conseq Invest Dluhopisový, byl v prosinci dluhopisovým fondem vykazujícím největší pokles kurzu podílového listu BAWAG P.S.K Securo Rent s výkonností -2,13 %. Průměrná výkonnost dluhopisových podílových fondů byla v prosinci 0,55 %, to když kladné výkonnosti dosáhlo více jak 75 % dluhopisových podílových fondů.

Tabulka: Nejvýkonnější dluhopisové podílové fondy za prosinec 2012

Název fondu Investiční společnost Výkonnost
Bond Best Selection World Emerging BNP Paribas AM 3,39%
Euro High Yield Pioneer Investments 2,64%
Euro Corporate Bond Pioneer Investments 2,64%
Convertible Bond Best Selection Europe BNP Paribas AM 2,39%
Bond Euro High Yield BNP Paribas AM 2,38%

Sázka na novou kartu se fondům peněžního trhu vyplatila

Fondy peněžního trhu již delší dobu trápí prostřední velmi nízkých úrokových sazeb. Řada z nich se tak postupně mění na „fondy konzervativních investic“, disponující větší možností při investování peněz svých investorů, zejména co se doby splatnosti nakupovaných cenných papírů týče. O tom, že je tato změna ku prospěchu klientů i samotných fondů svědčí fakt, že například Conseq Invest Konzervativní, jeden z nejvýkonnějších konzervativních fondů vůbec, dosáhl v prosinci výkonnosti 0,29 %, což činí v přepočtu na 12 měsíců 3,48 %, což je více, než zhodnocení, které je aktuálně k dispozici u spořicího účtu. Nejvýkonnějším fondem krátkodobých investic vůbec však nebyl Conseq Invest Konzervativní, nýbrž Pioneer Absolute Return Growth s výkonností 0,94 %, následovaný fondem Generali PPF Konzervativní fond (EUR) s výkonností 0,66 %.

Fondy konzervativních investic s největším poklesem kurzu? Opět, vynecháme-li dividendu vyplácející Conseq Invest Konzervativní, stal se v prosinci nejztrátovějším fondem konzervativních investic Parvest Enhanced Cash 18 Months s poklesem kurzu podílového listu o 0,47 %.

Tabulka: Nejvýkonnější fondy konzervativních investic a fondy peněžního trhu za prosinec 2012

Název fondu Investiční společnost Výkonnost
Absolute Return Growth Pioneer Investments 0,94%
Generali PPF Konzervativní fond ČP INVEST 0,66%
Conseq Invest Konzervativní Conseq Investment Management 0,29%
US Dollar Short-Term A. Pioneer Investments 0,22%
GE Money Peněžní fond GE Money 0,19%

Autor článku je šéfredaktorem webu Penizenavic.cz

Autor článku

Petr Rozkošný  


Pomohl vám tento obsah? Dejte mu hodnocení:

Průměrné hodnocení: 0
Hlasováno: 0 krát

Články ze sekce: INVESTICE