Články, komentáře

USA dohnaly Saudskou Arábii v ropných ekvivalentech

06.10.  |  Petr Habiger

Produkce ropy v USA velmi silně a poměrně rychle proměnila globální odvětví energetiky. Spojené státy dohání Saudskou Arábii a brzy se stanou největším světovým producentem zkapalněných ropných ekvivalentů.

Září drahým kovům nepřálo

02.10.  |  Michala Moravcová

Cena zlata se poslední zářijový den přiblížila o krůček blíže k číslu 1 200 USD za trojskou unci, když se na konci měsíce a třetího čtvrtletí nacházela na úrovni 1 204 USD.

Čtvrteční zasedání ECB: QE se rozjede a zlato poroste

01.10.  |  Redakce

Horská jízda ceny zlata pokračovala i v minulém týdnu a dosáhla až na hranici 1207 dolarů/unci. Obavy z omezování těžby však cenu zlata drží na vyšších úrovních a žlutý kov v pátek uzavíral na hladině 1218 dolarů. Což je stále hluboko pod odhadovanými výrobními náklady hlavních těžařských společností.

REITs: Alternativa k přímému investování do nemovitostí

25.09.  |  Jiří Šimara

Ne každý investor si může dovolit pořídit nemovitost za účelem pozdějšího pronájmu. V USA proto v 60. letech vznikly tzv. REITs (Real Estate Investment Trusts neboli Investiční Realitní Trusty). Jsou obdobou podílových fondů, nicméně namísto do akcií či dluhopisů investují většinu zdrojů přímo do nemovitostí, případně cenných papírů na ně navázaných.

Dividendový výnos bude i nadále stoupat

24.09.  |  Redakce

Dividendově silné akcie nabízejí s výhledem na běžné výnosy dobrou alternativu k dluhopisům. V roce 2013 byly celosvětově vyplaceny investorům dividendy ve výši zhruba 1170 miliard dolarů, což představuje přibližně 30 % německého hrubého domácího produktu.

Stříbro sklouzlo pod 18 dolarů. Minimum dráždí investory

23.09.  |  Redakce

Zlato sklouzlo od minulého týdne na nejnižší hodnotu od začátku ledna a stříbro se propadlo dokonce na svoje čtyřleté minimum, a to jako důsledek tržních spekulací, že USA rozjede proces "utahování opasků", dříve než se očekávalo, za přispění prodeje drahých kovů, zejména v papírové podobě (největší ETF fond SPDR Gold Trust se propadl o 7,78 tun na aktuálních 776,44 tun).

Velká zlatá hra: dočkají se investoři dalšího propadu?

16.09.  |  Redakce

Žlutý kov dopadl v pátek 12. září na své osmiměsíční minimum jako důsledek nedostatečné investiční poptávky po zlatých Futures, a z důvodu jejich odprodeje. Za celý minulý týden ztratil žlutý kov 3,1%, což je jeho největší týdenní pokles od května. Ovlivňují ho především obavy z dřívějšího, avšak očekávaného, zvýšení sazeb ze strany Federálního rezervního systému.

Dlouho očekávané IPO Alibaby je tady

15.09.  |  Tomáš Menčík

Největší, nejhonosnější, nejočekávanější. To jsou přívlastky, kterými se veřejná nabídka internetové společnosti Alibaba může chlubit.

Kvantitativní uvolňování podle ECB

12.09.  |  Petr Habiger

Evropská centrální banka (ECB) minulý čtvrtek (4. 9. 2014) oznámila nový program týkající se kvantitativního uvolňování.

Herní průmysl se již připravuje na své žně

11.09.  |  Jiří Šimara

Největší zájem o své produkty registrují herní společnosti pravidelně během čtvrtého kvartálu, což samozřejmě souvisí s blížícími se vánočními svátky. Jde o nejvýznamnější období celého roku, kdy tržby herních producentů vzrostou v mezikvartálním srovnání i na dvojnásobek. Představíme si jedny z největších světových gigantů tohoto odvětví a ukážeme si vliv Vánoc na jejich výsledky.

Od Virginie po Fort Knox: Zlatá historie USA od roku 1782

10.09.  |  Jaroslav Křůpala

Kolik má dnes USA skutečné množství zlata ve svých zásobách? Otázka poměrně často frekventovaná a aktuální, na kterou zná odpověď pouze pár úředníků.

Produkce bavlny opět překoná její poptávku

05.09.  |  Petr Habiger

V letošním roce se očekává, že produkce bavlny popáté v řadě překročí její spotřebu. Podle mezinárodního poradního výboru pro bavlnu (ICAC) celosvětová produkce klesne o 400 000 tun na celkových 26,05 miliónu tun, zatímco spotřeba by mohla vzrůst o 4 procenta na 24,4 miliónu tun.

Čína by do roku 2040 mohla ovládnout trh s plynem

02.09.  |  Michala Moravcová

Americká vládní agentura pro energii EIA (Energy Information Administration) přišla se zajímavou zprávou, v níž uvedla, že poptávka Číny po zemním plynu by se mohla v následujících 25 letech ztrojnásobit, což by mohlo zásadně ovlivnit trh s touto komoditou.

Rusko versus Ukrajina: Cesta z krize nebo do ještě větší krize?

02.09.  |  Jaroslav Křůpala

Na začátku tohoto týdne se prozatím zlato obchoduje pod hranicí 1300 dolarů/unci, což vzhledem k čím dál více vyhrocenějším projevům čelních představitelů Ruska, s Putinem v čele, nemusí dlouho platit. V tomto týdnu by se 28 zemí Evropské unie mělo dohodnout na daleko výraznějších sankcích vůči Rusku, které by měly odradit Rusko od jejich "mise" na Ukrajině.

Smart money míří do rizikových dluhopisů

01.09.  |  Petr Habiger

Velcí investoři nakupují podřadné dluhopisy a snaží se využívat současné nižší ceny, které způsobily odliv drobných investorů. Mnoho portfolio manažerů tvrdí, že zatím zůstávají při chuti s nákupem těchto rizikových bondů.

Vývoj poptávky a nabídky na trhu zlata

26.08.  |  Petr Habiger

Trh se zlatem se v letošním roce ustálil v porovnání s minulým rokem, kdy investorská veřejnost byla svědkem rychlého poklesu jeho ceny o 25 procent. To vyvolalo skokový nárůst poptávky po žlutém kovu. Důkazem toho je vývoj ceny zlata v období Q1 2013 až Q1 2014 v místních cenách v jednotlivých zemích, zejména pak Číny a Indie, který nasvědčuje, že nákupní horečka proběhla především v polovině loňského roku.

Které evropské země jsou nejvíce postiženy ruskými zemědělskými sankcemi?

25.08.  |  Michala Moravcová

Na zemědělce v Evropské unii (EU) dopadl zákaz dovozu masa, ryb, mléčných produktů, ovoce, zeleniny a dalších jejich výrobků do Ruska. Moskva se tímto krokem rozhodla reagovat na sankce, které vůči ní namířil Západ.

Spěje eurozóna ke kvantitativnímu uvolňování?

22.08.  |  Redakce

Po slibném prvním čtvrtletí se eurozóna ve druhém zadrhla. A není ani divu. Itálie se propadla do třetí recese za posledních 6 let, Německo pokleslo o dvě desetiny a Francie klasicky stagnovala.

Vítejte v realitě. Výnos investice 1 % ročně na 10 let

20.08.  |  Tomáš Menčík

Výnosy dluhopisů rozvinutých zemí letí dolů. Většina z nich je dokonce na historických minimech a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se měl trend v dohledné době zvrátit. Pokud výnosy dluhopisů klesají tak výrazným způsobem, obvykle se jedná o úprk investorů k bezpečným aktivům. V aktuálním případě jsou ale důvody odlišné.

USA: Manipulace s daty nebo reálné oživení trhu práce?

19.08.  |  Jaroslav Křůpala

Zlato se závěrem minulého týdne obchodovalo na nižší cenové úrovni. Jeho nárůst byl limitován americkými daty z oblasti podpory v nezaměstnanosti, které "oficiálně" potvrdily pokračující oživení na trhu práce.

Ruský automobilový trh v troskách

18.08.  |  Jiří Šimara

Současné napětí mezi Ruskem a západními zeměmi má kromě jiného i silný dopad na ekonomiky zúčastněných regionů. Přečtěte si, jak na vypjatou situaci reaguje ruský automobilový trh. Ten jsme zvolili kvůli jeho silné procykličnosti, čímž působí jako velmi dobrý indikátor změn ve vývoji ekonomické aktivity.

HDP Japonska propadl nejvíce od zemětřesení v roce 2011

15.08.  |  Michala Moravcová

HDP Japonska se propadlo v druhém čtvrtletí o 1,7 %, USA si v tom samém období polepšily o 4%.

Červencové výsledky investičních fondů

14.08.  |  Redakce

V červenci, navzdory proměnlivé náladě na akciových trzích, téměř dvě třetiny fondů, které působí na českém kapitálovém trhu, dosáhly kladné výkonnosti. Výsledky fondů denominovaných v USD nebo EUR v tomto měsíci ovlivnily pohyby devizových kurzů. Kurz české koruny vůči dolaru klesl o -2,5 % a vůči euru o -0,4 %.

Vývoj ceny zlata od roku 1971 až 2014

12.08.  |  Redakce

V dnešním článku se zaměříme na historický vývoj cen žlutého kovu od roku 1971 až po současnost, a to konkrétně ve třech fázích. Dále se pokusíme nastínit možné scénáře vývoje, které se opírají jak o reálná data, tak i o názory předních osobností ze světa komoditních kovů.

Čína chystá svojí verzi kvantitativního uvolňování

11.08.  |  Vít Jedlička

Čínská centrální banka podle reportu China Securities Journal zkoumá možnosti, jak uvolnit monetární politiku a současně zabránit dalšímu nafukování bubliny na trhu nemovitostí.

Je Argentina v problémech nevinně?

08.08.  |  Redakce

Defaultem Argentiny bizarním způsobem vyvrcholila situace, do které se země dostala po předchozím defaultu v roce 2001 a především po nedávném rozsudku Nejvyššího soudu.

Oživit pražskou burzu se snaží výsledková sezóna

07.08.  |  Tomáš Menčík

Na české burze bylo v minulém týdnu po delší době trochu více živo. Ve středu reportovala výsledky mediální společnost CETV, jejíž výsledky byly mírně pozitivní.

Komoditní vývoj v červenci

07.08.  |  Vít Jedlička

Komoditní index RICI oslabil v červenci o více jak pět procent. Hlavním viníkem strmě klesající ceny komodit byl rostoucí americký dolar. Dolarový index posílil v červenci o dvě procenta. Nejhůře se dařilo bavlně a kukuřici. Největší růst zaznamenala káva Arabika.

Fiat jako lovec, možná i jako kořist

06.08.  |  Jiří Šimara

Letošní rok je jeden z nejbohatších v historii co do různých fúzí a akvizic. Firmy se tímto způsobem snaží zabezpečit si lepší konkurenční postavení na straně jedné a zbavit se efektivním způsobem přebytku hotovostních prostředků na straně druhé.

Skotské referendum a jeho vliv na britskou libru

05.08.  |  Michala Moravcová

Skotsko bylo 307 let součástí Velké Británie. Nyní se však připravuje na hlasování o nezávislosti. Referendum je naplánováno na 18. září 2014. Nicméně finanční trhy tuto událost zatím přehlížejí a nezapočítávají ji do ceny aktiv.

Konec hry papírových US a UK derivátů je blíž a blíž

04.08.  |  Redakce

Začátkem roku jsme konstatovali, že rok 2014 by neměl pro zlato představovat horskou jízdu podobnou jako v roce 2013. Od začátku roku jsme se dostali do rozdílu pouhých 15 % (1 382 dolarů/unci v půlce března, 1201 dolarů/unci začátkem roku).

Sankce posunou Rusko do recese

31.07.  |  Redakce

Schválené sankce namířené proti finančnímu, energetickému a obrannému sektoru budou mít negativní dopad, více ale v delším horizontu a nepřímo (skrze kanál očekávání, sentimentu, izolace apod.) než přímo.

USA, ČÍNA, RUSKO: týden velkých očekávání a trestů

30.07.  |  Redakce

Centrální banky Ruska, Kazachstánu a Mexika navyšují podle údajů MMF dál svoje zlaté rezervy. Jedním z důvodu může být reakce na očekávané zpřísnění sankcí vůči Rusku. Přiřadily se k nim i další země jako například Kyrgystán, Tádžikistán, Srbsko, Řecko, Ekvádor. Z celkového pohledu však centrální banky snížily zlaté devizové rezervy již druhý měsíc po sobě, a to na hodnotu 1,022 miliardy uncí.

Analýza: Platina může v růstu následovat palladium

29.07.  |  Vít Jedlička

Cena palladia během posledního roku významně rostla. Doporučili jsme jej na nákup společně s vypuknutím ukrajinské krize 12. března. Od té doby palladium absolvovalo již 12procentní růst, zatímco platina od té samé doby posílila pouze o půl procenta.

Čína se zadlužila dříve, než zbohatla

28.07.  |  Michala Moravcová

Britské bance Standard Charted a jejímu týmu analytiků se podařil zajímavý kousek, a to spočítat celkové zadlužení některých zemí včetně Číny.

Letecký sektor ztrácí na lesku

25.07.  |  Tomáš Menčík

Zatímco indexy světových trhů se pohybují poblíž historických maxim, největším výrobcům letadel a aerolinkám se moc nedaří. Tedy až na pár světlých výjimek. Onou vymykající společností jsou Etihad Airways, vlastněné vládou Abu Dhabí, kterým se daří strmě překonávat zisky a tržby předchozích období.

Dluhy rozvíjejících se trhů dosáhly nových rekordů

24.07.  |  Petr Habiger

Rozvíjející se země si na kapitálových trzích půjčily během první poloviny letošního roku rekordní množství finančních prostředků. Nicméně bankéři varují, že euforie na dluhových trzích může přinést problémy do budoucna.

Propadne se Japonsko zpět do deflace i přes ohromné tištění peněz?

23.07.  |  Vít Jedlička

Japonská deflace započala v roce 1998 a trvala celých patnáct let. Byla zvláštní svojí enormní délkou, ale také mírou deflační stability a mizerným ekonomickým růstem. Za celou dobu trvání deflace nepřesáhla meziročně jedno procento.

BRICS zakládá vlastní mini-MMF

22.07.  |  Jaroslav Křůpala

V minulém týdnu proběhl v Brazílii summit zemí Bricsu, jehož hlavní náplní bylo vytvoření anti-dolarové aliance, kterou lze označit jako "mini-MMF".

Volkswagen a Fiat?

21.07.  |  Jiří Šimara

V titulcích německých médií se objevila naprosto překvapivá informace o možném kompletním či alespoň částečném propojení Volkswagenu s italským Fiatem.

ČEZ: Hvězda prvního pololetí na pražské burze

18.07.  |  Martin Pavlík

Akcie společnosti ČEZ se v prvním pololetí staly nejvíce ziskovou investicí na pražské burze, když si připsaly sedmnáctiprocentní zhodnocení. Za takto dobrou výkonností můžeme najít vícero důvodů.

Ceny energií jsou pod tlakem

17.07.  |  Petr Habiger

Současné ceny energií působí vrásky na čele všem, kteří sázeli na to, že nedostatek zásob způsobí růst jejich cen.

Výsledková sezóna v USA úspěšně odstartovala

16.07.  |  Redakce

Minulý týden začala výsledková sezóna firem obchodovaných na amerických trzích. Teprve teď se ukáže, do jaké míry je optimismus akciových indexů podpořen i zlepšujícími se finančními výsledky nebo zda trh táhnou především levné zdroje peněz.

Červnové výsledky investičních fondů

16.07.  |  Redakce

Červen byl pro klienty investičních fondů dalším úspěšným měsícem. Tři čtvrtiny fondů, které působí na českém trhu, dosáhlo kladné výkonnosti. Kurzové rozdíly měly v červnu na výsledky fondů denominovaných v USD nebo EUR jen malý vliv. Kurz české koruny vzrostl vůči americké a evropské měně v jednotlivých případech o +0,4 % a +0,1 %.

Zlato se ohřívá na čtyřměsíčním maximu. Přijde ochlazení?

15.07.

Cena zlata je aktuálně výrazně vyšší, než za jakou bylo obchodováno 10. června 2014. Měsíc červen se zdá být pro investory v posledních dvou letech příznivým měsícem pro nákup žlutého kovu.

Akciový unikát: Yahoo! se zápornou tržní hodnotou

14.07.  |  Tomáš Menčík

Záporná hodnota firmy, navíc obchodované na burze, je ekonomický nonsens. Přesto se minimálně jeden takový aktuálně objevuje. Yahoo! je světově známá firma, která je průkopníkem v oblasti internetového vyhledávání.

Jak investovat do světových akcií?

11.07.  |  Gabriela Kraváčková

Chtěli byste investovat do akcií, ale nevíte, které vybrat? Základním stavebním kamenem portfolia mohou být nejvýznamnější světové akcie. Které tituly to jsou a jak je získat do portfolia?

Investiční deficit se stává pro ekonomiku hrozbou

09.07.  |  Jaroslav Křůpala

"Globální ekonomika nabírá rychlost, i když tempo se může zdát být o něco pomalejší než jsme původně předpovídali, neboť růstový potenciál je nižší a investiční výdaje zůstávají nevýrazné", uvedla Lagarde na konferenci v Aix-en-Provence ve Francii.

Nezaměstnaných v USA ubývá. Co na to Fed a sazby?

08.07.  |  Jiří Šimara

Akciové investory velmi příjemně potěšila čtvrteční data z pracovního trhu Spojených států. Nezaměstnanost zde v červnu klesla na 6,1 %, což znamená nejnižší úroveň za posledních šest let.

Komoditní vývoj v červnu

07.07.  |  Vít Jedlička

Komoditní index RICI posílil v červnu o více jak jedno procento, což potvrdilo trend růstu cen komodit v letošním roce. Největší růst zaznamenaly masa v USA společně se stříbrem. Nejhůře se dařilo pomerančovému koncentrátu společně s obilninami.

Primární úpisy akcií jsou na vzestupu

04.07.  |  Redakce

Aktivita na trhu primárních úpisů akcií nadále sílí a tak i druhé čtvrtletí letošního roku lze dle výsledků pravidelné studie EY Global IPO Trends označit za velmi úspěšné.

Další černá labuť na trhu

02.07.  |  Michala Moravcová

Zatímco někteří investoři si naplno užívají přicházející léto s rozkvetlými loukami a klidnými jezírky, jiní na hladinách vodních ploch spatřují kroužit černé labutě. Jednou z takovýchto černých labutí jsou nyní ve světě financí rozevírající se na trhu s opcemi.

Roztočí tiskárny na vyšší obrátky negativní vývoj HDP?

01.07.  |  Redakce

Charakteristika bezpečného přístavu pro zlato platila bezpečně. Zlato na konci minulého týdne připsalo pouze 0,33 % a zakončilo týdenní obchodování na 1319,03 dolarů/unci. V minulém týdnu vyšla zpráva, že ekonomika USA v červnu přidala 215 tisíc pracovních míst, což byl zhruba stejný počet míst jako v květnu a pro trhy to bylo mírné zklamání.

Investorská veřejnost má z akcií stále obavu

01.07.  |  Petr Habiger

Květnová studie společnosti State Street Corporation zjišťovala, co dělají drobní investoři se svými úsporami.

Věděli jste o zlatě, že…

30.06.  |  Tomáš Menčík

…cena zlata poklesla o 28 %? Jedním z hlavních důvodů tohoto bezprecedentního poklesu na zlatě byla monetární politika Fedu.

Sedláček: Trh s diamanty se vyznačuje vysokou cenovou stabilitou

27.06.  |  Roman Müller

Dlouhodobé průměrné zhodnocení u tzv. investičních diamantů se pohybuje mezi 6 až 18 %. Jsou samozřejmě diamanty, které mají zhodnocení i jiné, ale toto je právě závislé od parametrů každého kamene a tím více záleží na jeho výběru, uvedl Milan Sedláček, manažer obchodu Diamonds International Corporation (DIC).

Jak fungují podílové fondy?

26.06.  |  Gabriela Kraváčková

Přemýšleli jste někdy o tom, co se děje s vašimi penězi v podílovém fondu? Na úspěšnost fondu má zásadní vliv portfolio manažer a jeho tým. Volba složení portfolia spolu s výběrem vhodných cenných papírů může vést k nadprůměrnému zhodnocení vašich investic.

Co je to Lock-Up a dá se na něm vydělat?

23.06.  |  Jiří Šimara

Lock-Up je výraz spojený s primárním úpisem akcií na burze, tedy s IPO. Do češtiny se nepřekládá, a kdyby, tak by znamenal něco jako uzamčení. Jde o období, po které nesmí původní vlastníci společnosti prodávat své akcie na burze.

Jak Češi investují? Většinou moc neriskují

20.06.  |  Redakce

Pokud by Češi měli k dispozici částku 30 tisíc korun, více než třetina z nich by ji vložila do spořicího produktu, další třetina by ji investovala do sebe, svých koníčků a zájmů a zhruba jeden z deseti dotazovaných by volné finanční prostředky vložil do akcií a dluhopisů.

ZertifikateJournal 11/2014: Pokoří DAX hranici 12 tisíc bodů?

19.06.  |  Martin Svoboda

Tak k tomu skutečně došlo: DAX poprvé prorazil magickou hranici 10.000 bodů. A stalo se tedy to, co jsme předpovídali již na podzim roku 2013.

Jak vybrat správný podílový fond?

19.06.  |  Gabriela Kraváčková

Uvažujete o investici do podílových fondů? Nevíte, který z široké nabídky vybrat? Ukážeme vám, které informace jsou při výběru fondů důležité a kde je najdete. Po porovnání všech důležitých informací bude výběr fondů mnohem jednodušší.

Květnové výsledky investičních fondů

18.06.  |  Redakce

Téměř 97 % investičních fondů, které působí na českém trhu, uzavřelo měsíc květen s kladnou výkonností. Současně všechny ze 40 průměrů, které v rámci tohoto přehledu počítáme, byly ziskové. Výsledkům fondů denominovaných v USD přálo posílení této měny vůči české koruně o +2,3 %.

Rusko a Čína skupují zlato a zbavují se dluhopisů USA

17.06.  |  Redakce

Západní centrální banky dodaly již hodně zlata, které směřovalo na východ. Čína a Rusko skupují obrovské množství fyzického zlata a zamykají ho do svých trezorů, aby tak podložily měnové rezervy.

Hledáte důvod pro oslabení EUR/USD?

13.06.  |  Michala Moravcová

Pro ty, kteří hledají důvod pro posílení USD vůči EUR, se kromě srovnání výnosů státních dluhopisů těchto dvou ekonomických celků momentálně nabízí i komparace odlišných rétorik jejich centrálních bank.

OPEC bude nucen zvýšit produkci ropy

11.06.  |  Vít Jedlička

Poslední setkání kartelu OPEC před šesti měsíci řešilo otázku, jak zabránit přebytku ropy na světových trzích, který byl způsobený obnovením dodávek a nerespektováním kvót kartelu v Íránu, Iráku a Libyi.

ZertifikateJournal 10/2014: „Nová bublina“ nebo zdravý růst?

10.06.  |  Martin Svoboda

Finanční trhy jsou efektivní, stanovená cena je vždy „férová“ a investoři se jako dav chovají vždy „chytře“, tvrdí mnoho tržních účastníků. Jiní oproti tomu říkají, že se trhy chovají pomateně, kurzy se vyvíjejí nesmyslně a dav investorů je jednoduše hloupý.  

Co přinese Draghiho intervence?

10.06.  |  Jiří Šimara

Evropská centrální banka svou nedávnou intervencí vyšla vstříc všem, kteří již delší dobu volali po razantním zákroku proti posilujícímu euru a hrozbě pádu do deflační pasti. Draghi a jeho kolegové z rady guvernérů jednohlasně odsouhlasili hned několik zajímavých nástrojů s potenciálním dopadem na finanční trhy a také na reálnou ekonomiku.

Palladium vystoupilo ze stínu zlata

09.06.  |  Petr Habiger

Čínští motoristé při nákupu auta na ekologii moc nehledí a hlavní roli v jejich rozhodování hraje pohodlí. Rostoucí poptávka po nových automobilech ale čínskou vládu donutila zpřísnit emisní pravidla a zavést čistší paliva. To pomohlo zvýšit cenu palladia, které se používá v automobilových katalyzátorech k čištění výfukových plynů.

Komoditní vývoj v květnu

06.06.  |  Vít Jedlička

Mezi komoditami v květnu nejvíce posílila měď, americká ropa WTI a palladium. Největší ztráty zaznamenala pšenice, kukuřice a káva Arabika.

Poškození investoři: Kde jsou ty soudní spory?

06.06.  |  Zbyněk Drobiš

Soudní spory jsou vděčným tématem sdělovacích prostředků. Vytvářejí iluzi, že se lidé soudí kvůli každé maličkosti. Skutečnost je taková, že je velké množství poškozených investorů v pozici neprofesionálních zákazníků, avšak soudní spory v dané problematice jsou spíše výjimkou.

Co způsobilo 3,5 měsíční minimum zlata?

05.06.  |  Redakce

Poměrně nečekaný vývoj nastal v minulém týdnu v pohybu ceny žlutého kovu, který se dostal až na svoje 3,5 měsíční minimum.

Spořicí státní dluhopisy letos příliš netáhnou

04.06.  |  Redakce

Zájem Čechů o spořicí státní dluhopisy je v letošní. „jarní emisi“ výrazně nižší než v uplynulých letech. Zatímco předchozí emise byly rozebrány během několika dnů a ministerstvo financí bylo nuceno upisovací období pro velký zájem předčasně zkrátit, ta letošní příliš netáhne.

200denní průměr všude, kam se na měnovém trhu podíváš

02.06.  |  Michala Moravcová

Prostý 200denní klouzavý průměr vyjadřuje průměrnou zavírací cenu finančního aktiva za posledních 200 dní, přičemž aplikuje stejnou váhu na všechny ceny ve sledované časové řadě.

Výnosy českých státních dluhopisů ovlivní inflace

30.05.  |  Ondřej Matuška

Výnosy českých státních dluhopisů se na silném cenovém růstu, jež neustal ani počátkem května, již ve většině případů dostaly viditelně pod minima z loňského druhého čtvrtletí, kde došlo k obratu sestupného trendu vlivem globálních obav z ukončení měnové expanze ze strany Fedu.

Dvouhlavý ruský orel roztahuje křídla vstříc zlatému standardu

28.05.

Rozpoutání krize na Ukrajině byl pravděpodobně pouze jeden z bodů velkolepého ruského plánu, jehož hlavním motivem se zdá být oslabení ekonomik USA a EU.

ZertifikateJournal 9/2014: „Guru“ se nemění, Berkshire ano

27.05.  |  Martin Svoboda

Již 50 let stojí Warren Buffett v čele své společnosti Berkshire Hathaway. Na každoroční květnové setkání s investorskou legendou přicestovalo do Omahy tentokrát více než 38 tisíc akcionářů.

Dluhopisy – hit posledních dní

27.05.  |  Petr Habiger

Požadované výnosnosti vládních dluhopisů klesly ve čtvrtek 15. 5. 2014 na nejnižší úrovně za poslední rok. Investoři se přesouvají především do amerických, německých a britských dluhopisů.

Komentář: Banky nám lžou o výhodnosti úvěrů. Investujte!

26.05.  |  Jaroslav Hlavica

Dnešní uspěchaná doba vede mnohé z nás k rychlému utrácení vydělaných peněz. Vliv okolí a tlak finančních institucí má často za následek pocit, že je mnohem jednodušší platit bankám za úvěry než investovat a užívat si výhody s tím spojené. Správný postup pro zachování kvalitní životní úrovně by přitom měl být přesně opačný.

Úspěšná éra Škodovky

26.05.  |  Jiří Šimara

Při pohledu na prodejní výsledky Škody Auto musí člověk uznat, že se firmě pod křídly Volkswagenu daří velmi dobře. Škoda vlastně nebyla nikdy v tak dobré kondici jako právě nyní. Volkswagen se totiž netají plánem stát se namísto Toyoty jedničkou v celosvětových prodejích a v rámci této strategie silně spoléhá i na modely z Mladé Boleslavi.

RUBL, JUAN, RUPIE vstupují na scénu, dolar je za oponou

21.05.

Ruské ministerstvo financí je připraveno k radikálnímu povýšení role ruského rublu ve vývozních operacích a zároveň k snížení podílu dolarových transakcí.

Dubnové výsledky investičních fondů

20.05.  |  Redakce

Více než 70 % investičních fondů uzavřelo měsíc duben s kladnou výkonností. Zároveň ze 40 průměrů, které zjišťujeme v rámci měsíční analýzy, bylo ziskových 26. Pozitivní, ačkoliv nevýrazný vliv na výsledky fondů denominovaných v EUR, mělo posílení této měny vůči české koruně o +0,05%. U fondů denominovaných v amerických dolarech se na jejich výsledcích naopak negativně projevilo oslabení měny o -0,8%.

Jak vysokorychlostní obchodování změnilo trh

16.05.  |  Tomáš Menčík

V posledních měsících na trhu vyvolal poprask spisovatel Michael Lewis se svou knihou Flash Boys věnovanou vysokorychlostnímu obchodování HFT (high frequency trading).

Platina: Kov ovládaný jižní Afrikou

15.05.  |  Redakce

Platina, investiční kov, kterému je přisuzován přívlastek "zlato bohatých", se v posledních letech stal extrémně nedostatkovým zbožím. Roční dodávka platiny odpovídá přibližné hodnotě 130 tun, což představuje 6% hmotnosti celkové roční těžby zlata a méně než 1 % roční těžby stříbra.

Sedm tipů, jak na investování

15.05.  |  Redakce

Termín investování vyvolává v mnoha českých domácnostech stále obavy a připojují k němu slova, jako jsou pokles, riziko, složitost, hodně peněz a podobné nepříliš povzbuzující výrazy.

Konec uvolněné měnové politiky v USA přinese posílení dolaru a zpomalení růstu akciových trhů

14.05.  |  Vojtěch Železný

Minulý týden bylo zveřejněno množství statistických dat z největší světové ekonomiky. Nejprve zklamal analytiky celkový růst výstupu hospodářství.

Komoditní vývoj v dubnu

13.05.  |  Vít Jedlička

V roce 2013 podle výzkumu společnosti Citigroup stáhli investoři z fondů na komodity a komoditní indexy přes 50 miliard dolarů, zatímco tento rok do konce dubna dosáhl čistý příliv kapitálu již 6 miliard dolarů.

ZertifikateJournal 8/2014: Alstom - americký shopping

12.05.  |  Martin Svoboda

V posledních dnech to byla burzovní událost číslo jedna. Šlo o budoucnost francouzského energetického koncernu Alstom.

Jsou akcie na současných úrovních atraktivní?

12.05.  |  Vít Jedlička

Americký akciový index S&P 500 naráží v posledních třech měsících na hranici 1890 bodu a zatím jí nebyl schopny přesvědčivě překonat. Fed přistoupil na konci dubna již ke čtvrtému snížení objemu kvantitativního z původních 85 miliard dolarů na 45 miliard dolarů měsíčně.

Vytasí se Ukrajina a Rusko s ropnými zbraněmi?

09.05.  |  Ole Hansen

Pokud by mělo dojít k eskalaci konfliktu na Ukrajině ve větší konflikt či dokonce občanskou válku mezi proruským východem a proevropským západem, bude se mezinárodní komunita potýkat s vážnou výzvou už jen proto, že hloubí propast mezi starými nepřáteli z období studené války.

Další úspěšné čtvrtletí pro Continental

09.05.  |  Jiří Šimara

Německý výrobce pneumatik, brzdících systémů a různých dalších komponentů používaných v automobilovém průmyslu dosáhl během 1Q 2014 nárůstu tržeb o 4,4 % y/y na celkových 8,4 mld. EUR. Výsledek by přitom byl ještě lepší, pokud bychom čísla očistili o měnové a další jednorázové negativní vlivy.

Ropovod Keystone XL: Klíč ke kanadskému hospodářskému růstu

07.05.  |  Michala Moravcová

Americké ministerstvo zahraničí v dubnu odložilo svoje rozhodnutí ohledně výstavby ropovodu Keystone XL, který měl spojovat kanadskou provincii Alberta se středozápadem USA.

Investoři si oblíbili malé těžební společnosti v USA

30.04.  |  Petr Habiger

Investoři v energetickém sektoru se začínají zaměřovat na malé společnosti, které dlouhou dobu stály na okraji jejich zájmu.

Fenomén El Niňo a jeho vliv na ceny komodit

29.04.  |  Michala Moravcová

Komoditní investoři a farmáři se mají letos na pozoru. Stále více meteorologických ústavů totiž zvyšuje šanci výskytu netradičního úkazu počasí s názvem El Niňo.

ZertifikateJournal 7/2014: Čína zpomaluje

28.04.  |  Martin Svoboda

Čína je již mnoho let pokládána za motor světové ekonomiky. Ale ještě dlouho potrvá, než Čína dožene vyspělé země.

Obří akvizice na obzoru?

28.04.  |  Jiří Šimara

Po nedávném zveřejnění akvizic významných firem v rámci farmaceutického sektoru, si pozornost přebírá další potenciálně několikamiliardový obchod. Převážně průmyslový konglomerát General Electric by dle prozatím nepotvrzených informací měl převzít francouzskou společnost Alstom. Ta se kromě výroby turbín zabývá i vývojem rychlovlaků, známých TGV.

Čína svůj růst letos ještě zpomalí

25.04.  |  Redakce

Ve středu zveřejnil čínský statistický úřad výši růstu hospodářství druhé největší světové ekonomiky. Ten dosáhl meziročně 7,4 procenta v prvním čtvrtletí a o desetinu procenta tak překonal odhady analytiků.

Palladium: Kov s vysokým investičním potenciálem

24.04.  |  Redakce

Palladium je drahý kov šedivě bílé barvy, který má chemickou značku Pd. Informace pravděpodobně veřejně známé, avšak pro investory nejsou příliš zajímavé a potřebné. Mnohem přínosnější jsou pro potenciální investory informace, že se tento kov těží v omezené míře a navíc dochází k poklesu produkce z politických, infrastrukturních a vysokonákladových důvodů.

Technologická akciová bublina 2.0?

23.04.  |  Tomáš Menčík

Současný býčí trh na akciových trzích pokračuje již pátým rokem a s každým novým pokořením historických maxim se ve spojení s technologickými akciemi množí varování o spekulativní bublině.

Češi nejsou ochotní v oblasti investic příliš riskovat

18.04.  |  Redakce

Rčením „Co je doma, to se počítá“ se řídí více než 60 % Čechů, kteří by upřednostnili nižší zisk a větší jistotu před rizikovou investicí s příslibem vyššího výnosu. Rizikové investice s vyšším výnosem pak podle průzkumu investiční skupiny Pioneer Investments v současné době využívá jen jeden ze sta našich spoluobčanů. Celkově se do tzv. „riskantního obchodu“ někdy v životě pustila jen asi pětina Čechů. Ti, kterým se takový krok vyplatil, uváděli nejčastěji jako správnou investiční volbu akcie a dluhopisy, nemovitosti a také zlato.

Obliba kvalitní kávy se zvyšuje

17.04.  |  Redakce

Průzkum Národní asociace kávy v USA ukázal, že podíl konzumentů gurmánské kávy ve Spojených státech dosáhl 34 procent. V minulém roce dosahoval tento podíl 31 procent. Konzumace kávy nižší kvality klesl z loňské úrovně o 4 procentní body na 35 procent. Rostoucí požadavky na kvalitu kávových zrny způsobují spory mezi producenty, pražírnami a obchodníky.
1 2 3 4 5 6 7 13 19 25
 
 
reklama
 
 
Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy