Články, komentáře

Investiční strategie „prodej a uteč“

21.06.  |  Evžen Fojtík

Investoři používají různé investiční strategie. Nejznámějšími jsou „kup a drž“, tedy jednou je nakoupen určitý nástroj a ten je držen po delší čas, anebo tzv. časování trhu. V případě časování trhu se snaží investor na základě určitého znaku na trhu „vytušit“, zda uvažovaný nástroj nakoupí či prodá.

ZertifikateJournal 10/2013: Spořit je dovoleno

17.06.  |  Martin Svoboda

Je pozoruhodné, jak si v poslední době počínají němečtí občané. Jejich spotřeba je nejvyšší za posledních šest let, alespoň to vyplývá z výsledků agentury GfK. Průzkumy trhu připisují konzumní náladu Němců především stabilnímu prostředí, robustnímu trhu práce a relativně vysokým tarifním mzdám. K tomu se však přidává také asi nejdůležitější faktor, a to nízká míra úspor německých domácností. Ta se nyní nachází na historicky nejnižší úrovni, jelikož spoření dnes není žádná výhra.

Demise české finanční trhy nevyděsí

17.06.  |  Jan Čermák

Česká republika ctí pravidlo posledních několika let, které zní: kdykoliv se nám dostane pozornosti na předních stránkách globálních finančních deníků jako je Wall Street Journal či Financial Times vždy jsou konsekvence vesměs negativní. Ne jinak tomu je dnes ráno, kdy deník WSJ informuje o tom, že český premiér Nečas odstupuje v reakci na skandál okolo hlavní asistentky na úřadu vlády Nagyové.

Výprodej dluhopisů věští dobré časy

12.06.  |  Jan Čermák

Tón všemu dění na globálních trzích udává v poslední době zcela neoddiskutovatelně americký trh vládních dluhopisů. Včera, ještě předtím než došlo ke korekci, výnos desetiletého dluhopisu americké vlády ustanovil nové roční maximum (2,27 %), což mimo jiné znamená, že tento instrument ztratil za poslední tři týdny na ceně téměř 4 %.

Draghimu se práce politiků ani trochu nelíbí

11.06.  |  Jiří Šimara

Současnou situaci, kdy jsou akciové trhy silněji než kdy dříve ovlivňovány centrálními bankami, jistě již pocítil každý aktivní investor. Slova šéfů Fedu hltá celá investorská veřejnost, přičemž se snaží analyzovat jakoukoliv nuanci v jejich prohlášeních ohledně dalšího pokračování silně expanzivní monetární politiky.

Japonská cesta k inflaci

07.06.  |  Michala Moravcová

Japonský premiér Shinzo Abe ve středu 5. června představil svůj třetí a poslední pilíř reforem, které mají zemi dovést k vytoužené prosperitě a růstu cenové hladiny. Strukturální reformy jsou posledním dílem Abeho akčního ekonomického plánu, jehož první pilíř demonstruje rozvolněná měnová politika a druhý pilíř představuje expanzivní fiskální politika.

Komoditní vývoj v květnu: Navyšování zlatých rezerv

05.06.  |  Vít Jedlička

Komoditní Rogers International Commodity Index oslabil během května o více jak pět procent. Propad cen komodit vedly stavební dřevo, káva, cukr a stříbro. Nejvíce vzrostly ceny sójových bobů a palladia. Více v komoditním přehledu za květen.

Nové tarify Telefóniky zisky údajně neovlivní

05.06.  |  Tomáš Menčík

Generální ředitel Telefóniky CR Luis Antonio Malvido se pro týdeník Euro vyjadřoval k aktuálnímu dění jak ve firmě samotné, tak i k aukci kmitočtů.

Pražská burza rozšiřuje nabídku o společnost Borealis Exploration

04.06.  |  Redakce

Společnost Borealis Exploration Limited („Borealis“) uvádí své akcie na Burzu cenných papírů Praha. Akcie Borealis (ISIN GI000A1J9JJ0) budou obchodovány od 10. června 2013 na trhu Prime Market. Emise bude obchodována pod symbolem BOREY. Manažerem emise je společnost First Advantage.

Cena palladia roste

04.06.  |  Vít Jedlička

Cena palladia, na rozdíl od ostatních vzácných kovů, během posledního roku významně rostla. Pro další zdražení mluví podle našeho názoru pokračující fundamentální nedostatek tohoto kovu posílený o fakt, že ruské zásoby palladia, které v minulosti zaplňovaly deficit na trzích, jsou téměř vyčerpané.

Japonský akciový trh na hraně

03.06.  |  Michala Moravcová

Poslední oficiální zpráva japonského ministerstva financí ukázala, že investoři z cizích zemí byli předminulý týden čistými kupci japonských akcií. Hodnota nákupu akciových titulů zahraničními investory dosáhla za týden 27,4 biliónů jenů (271 miliónů dolarů). Kdo stojí za aktuálním výprodejem na tamním akciovém trhu, který byl nejsilnějším za poslední dva roky?

Akcie v posledním květnovém týdnu

03.06.  |  Milan Vaníček

Poslední květnový týden byl relativně chudý na výraznější politické, monetární či makroekonomické impulzy, což však nebralo vítr z plachet zvýšené volatilitě, co se denních relativních změn týče.

Vřešťál: Česko se může stát novým fondovým centrem Evropy

31.05.  |  Roman Müller

Evropský fondový trh je dynamickou oblastí s vysokou přidanou hodnotou, na němž se doposud Česká republika podílí pouze minimálně. Podle Rudolfa Vřešťála, řídícího partnera ASB Group a předsedy představenstva nové investiční společnosti REDSIDE, máme šanci přiblížit se fondovým centrům jako je Lucembursko, Irsko nebo Malta.

Proč cena zlata klesala?

29.05.  |  Boris Tomčiak

V polovině dubna nastal na trhu se zlatem prudký výprodej. Za dva dny se cena snížila o extrémních 13 procent. Příčinou byly podle našeho názoru spekulace, že americká centrální banka omezí program nákupů státních dluhopisů. Cena opcí následně výrazně vzrostla, což nás přimělo opět uvažovat o strategii vypisování put opcí.

Nová hvězda pražské burzy

28.05.  |  Jiří Šimara

Zvláště v posledních měsících slýcháme stále častěji o firmách, které zanikají či se jim z jakéhokoliv důvodu příliš nedaří. Člověk snadno zapomene na to, že jsou zde i velmi úspěšné podnikatelské příběhy. Jedním z nich je bezesporu příběh o znojemském výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Lze vydělat na strachu a chamtivosti investorů?

28.05.  |  Evžen Fojtík

Není žádným tajemstvím, že akciovými trhy hýbe strach a chamtivost. Na nestabilitě nálad investorů můžete vydělat. Ke sledování nálady na trhu lze využít indexy volatility. Mezi často používané indexy patří VIX a VDAX. Co tyto ukazatele vyjadřují? Jak s nimi pracovat?

Akcie prošly mírnou korekcí

27.05.  |  Milan Lávička

Předposlední květnový týden se nesl ve znamení vystoupení šéfa FEDu a horších dat z průmyslu Číny. Ben Bernanke upozornil na nebezpečnost předčasného snižování současného monetárního uvolnění, ale současně poukázal na tuto možnost, pokud se ekonomika vylepší (měřeno nezaměstnaností).

Bernanke nepřekvapil, ale zabojoval o svůj program

24.05.  |  Michal Kraus

Středeční podvečer naplnil finanční trhy vysokou volatilitou. Nebyla to však hra velkých investorů, ale proslov šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho, který předstoupil před americký Kongres, aby poreferoval o stavu domácí ekonomiky a budoucnosti třetího kola kvantitativního uvolňování. Před samotným proslovem zaplavily média stovky zpráv o tom, co se stane a jak to bude, jisté však bylo jediné, a to že dojde k osvětlení tolik diskutované situace, jakou je měnové uvolňování v USA.

Fed vyslal opatrný signál – peníze mohou být dražší

23.05.  |  Jan Bureš

Včerejší vystoupení šéfa Fedu před Kongresem mělo na trzích tolik pozornosti, jako nová napínavá detektivka. Akcie nejprve v reakci na jeho slova vystřelily prudce vzhůru, pak ale začaly padat a nakonec skončily v záporu.

Trhy dluhopisů nervózně vyhlížejí vystoupení šéfa Fedu

22.05.  |  Jan Čermák

Nejen rostoucí akciové trhy, ale i klesající indikátory tržního a kreditního rizika (volatilita a kreditní marže) signalizují, že sázky trhů na to, že bude lépe, rostou. S fenoménem klesajícího rizika je nicméně spojena politika hlavních centrálních bank, které skrze nákupy (především vládních) dluhopisů do své bilance pumpují na trhy aktiv dodatečnou likviditu.

Fed stále ještě nemá důvod měnit směr měnové politiky

21.05.  |  Tomáš Menčík

Americká centrální banka tento čtvrtek zveřejní zápis ze zasedání měnového výboru centrální banky, které se konalo 1. května. Tento výstup může být pro kapitálové trhy důležitější než dříve. Podle vyjádření některých členů Fedu se totiž začínají čím dál častěji objevovat názory, že centrální banka začne postupně utlumovat program na odkup aktiv QE3.

Nepokoje v Jižní Africe by mohly vyhnat cenu platiny nahoru

20.05.  |  Michala Moravcová

Jižní Afrika je královstvím drahých kovů a jejich těžby, a proto jsou světové ceny těchto komodit ovlivňovány každou maličkostí, která se v tamní ekonomice odehraje. Jakákoliv příhoda, jež má vliv na život v těžebních dolech a zasáhne produkci drahých kovů, se okamžitě promítne do množství nabídky nerostů a tedy i jejich ceny.

Dopady snížení úrokové sazby ECB a nové italské vlády

17.05.  |  Cosimo Marasciulo

Aktuální vývoj na trzích popisuje Cosimo Marasciulo, vedoucí pro evropské vládní dluhopisy a forex společnosti Pioneer Investments.

Jádro - investice budoucnosti?

16.05.  |  Evžen Fojtík

O jaderné energii se v tuzemsku hovoří především v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Temelín. Občas se v médiích objeví i jiné zprávy, jako třeba o havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě. Výroba jaderné energie, i když je možné ji považovat za bezpečnou, s sebou nese určitá rizika.

„Zakleté“ nemovitosti

14.05.  |  Evžen Fojtík

Jen obtížně bychom našli člověka, který by se nezajímal o nemovitosti. A třeba o tom ani neví. Bydlení je jednou ze základních potřeb člověka. Většina lidí touží někde bydlet. Ať již ve vlastním bytě či domě anebo musí vzít za vděk pronájmem cizí nemovitosti. Hodně lidí zase bere nemovitost jako investici, respektive jako doplněk portfolia. Rovněž jsou nemovitosti chápány jako základní zabezpečení na stáří.

Dobrá skrýš pro bázlivce

14.05.  |  Petr Fejtek

Stát nabízí střádalům další várku spořicích dluhopisů. Už sice bez daňové finty a s nižším výnosem než na podzim, ale přesto dost „pocukrované“, když značně porážejí výnosy na trhu. To ovšem prakticky znamená, že zájemcům doslova připlatí daňoví poplatníci. Je to vlastně fér?

USA se řítí do recese

13.05.  |  Steen Jakobsen

Spojené státy americké potřebují čtyřprocentní nominální růst ekonomiky, aby se vyhnuly recesi. Vždy, když se americká ekonomika dostala pod tuto hranici, nastoupila recese.

Japonsko je kousek od návratu k jaderné energii

09.05.  |  Michal Kraus

Japonská rozvolněná monetární politika a silně oslabená domácí měna pravděpodobně za sebou táhnou nečekaný vedlejší efekt, který donutí zemi vycházejícího slunce znovu sáhnout po jaderné energii.

Investiční SHOW: Jak investoval Leoš Mareš?

08.05.  |  Roman Müller

Kdo se chce stát úspěšným forexovým obchodníkem, neobejde se bez kvalitních informací. Společnost Bossa se rozhodla přiblížit obchodování na měnovém trhu zábavnou formou. Pražská část Investiční show je sice za námi, ale stále se ještě můžete přihlásit na akci pořádanou v Brně a Ostravě.

Komoditní vývoj v dubnu: Poptávka po zlatě díky jeho propadu rostla

06.05.  |  Boris Tomčiak

Komoditní index Rogers International Commodity Index oslabil během dubna o více jak 5 procent. Největší události na komoditních trzích byl strmý propad zlata. Zlato během dvou dnů znehodnotilo téměř o 15 procent. Cyklické komodity oslabovaly díky špatným informacím o vývoji globální ekonomiky.

V prvním kvartálu 2013 se dařilo finančnímu sektoru a defenzivním titulům

06.05.  |  Peter Garnry

Společnosti, jejichž akcie jsou zastoupeny v indexu S&P500, vydělaly v prvním čtvrtletí 2013 dohromady meziročně o 0,8 procenta více. Bez finančního sektoru ale naopak pozorujeme propad o 0,6 procenta.

Rok pravdy či krvavé lázně

26.04.  |  Jiří Šimara

Takto mluví o současném stavu evropského automobilového průmyslu dva nejmocnější muži evropských automobilek. Prvním je šéf koncernu Volkswagenu Martin Winterkorn a tím druhým zase šéf automobilky FIAT Sergio Marchionne. I když jde o úhlavní rivaly, kteří se jinak neshodnou takřka na ničem, tak ubohost evropského trhu s vozy potvrzují oba.

Levná ropa se může stát vzpruhou pro Evropu

25.04.  |  Michala Moravcová

Ropa se minulý týden svezla na negativní vlně komoditního výprodeje. Americká WTI otevřela v pondělí na úrovni 90,90 dolarů za barel a do čtvrtka ztratila přes šest procent. Podobně jako jiné průmyslové kovy i ropa minulý týden utrpěla porážku, když druhá největší ekonomika světa zveřejnila slabý hospodářský růst za první tři měsíce letošního roku.

Akcie mohou letos růst až o 12 %

25.04.  |  Peter Garnry

Rok 2013 bude podle Saxo Bank dobrým rokem pro světové akcie, především pak pro ty americké. A to i v případě, že by druhé čtvrtletí nebylo tak pozitivní jako to první.

Petr Zajíc: Akcie jsou po výnosové stránce velmi atraktivní

19.04.  |  Roman Müller

I když Evropa bojuje s dluhovou krizí, akciím se zatím daří. Více než 10 % si za první tři měsíce letošního roku připsaly americké akcie. Vývoj akciového trhu v prvním čtvrtletí letošního roku a výhled na rok 2013 přináší portfolio manažer Pioneer Investments Austria Petr Zajíc.

Zlatý výprodej aneb co dál?

18.04.  |  Michal Kraus

Dvoudenní propad ceny zlata byl jedním z největších výprodejů, které historie pamatuje, ovšem ještě důležitějším faktem je, že nikdo pořádně netuší, co stojí za tímto poklesem. Zlato zažilo od minulého pátku největší jízdu z kopce od roku 1980, a i když se v úterý pokusilo mírně zkorigovat svoji ztrátu, zůstává o 26 procent levnější oproti maximům z roku 2011.

Jak začít zhodnocovat v investiční společnosti

17.04.  |  Daniel Pech

I přes velký rozvoj spořicích účtů se stále najdou mnozí z nás, které neuspokojuje představa, že odkládáme peníze někam, kde výnosy někdy alespoň kryjí inflaci. Jedním ze způsobů, jak nepracovat pouze pro peníze, ale nechat naše peníze pracovat i pro nás, je svěřit část z našich příjmů investiční společnosti.

Předvýsledkové divadlo amerických firem

15.04.  |  Jiří Šimara

Neoficiální start dalšího kola výsledkové sezóny US firem je již za námi a investoři se logicky ptají, co mají do dalších týdnů očekávat. Hned na úvod si řekněme základní fakt, a sice že odhady výsledků šly v průběhu prvního kvartálu kontinuálně níže.

Americké akcie na maximech, dluhopisy téměř také

11.04.  |  Jan Čermák

Americké akciové indexy včera bezpečně uzavřely na nových historických maximech. Dosáhnou-li ceny aktiv nových maxim tak to samozřejmě svádí k úvaze, zdali je posun trhu na dosažené úrovně fundamentálně opodstatněný či jinak řečeno, zdali se nejedná o jednu z dalších bublin, která časem nakonec praskne.

Komoditní vývoj v březnu: Kyperská krize ovlivnila i komodity

04.04.  |  Boris Tomčiak

Kyperská krize značně ovlivňovala nejen finanční, ale také komoditní trhy. Postup EU při záchraně Kypru značně znejistěl finanční sektor a přesunul zájem investorů do bezpečných aktiv, jako jsou dluhopisy nebo zlato. Americké a evropské akciové indexy atakují svoje historická maxima a ubírají tím na zajímavosti komoditním trhům.

Rekordy akcií? Ale co vklady!

03.04.  |  Petr Fejtek

Americké trhy si konečně troufly na nová historická maxima. U nás se ale vedou debaty o bankách na Kypru – přitom jen občas se zmíní, že tam dvacet let u vlády byli převlečení komunisté (tedy přesněji marxisté).

Jak dlouho udrží Kypr kapitálové kontroly?

28.03.  |  Jan Bureš

Dnes kolem poledne konečně otevřou na Kypru banky. Dostat se ke svým penězům ale nebude vůbec lehké. Velcí vkladatelé (nad 100 tisíc eur) v největší kyperské bance Bank of Cyprus pravděpodobně přijdou až o 40% svých úspor a ztráty na depozitech v Laiki bank (dvojka na trhu) se mohou vyšplhat až na 80%.

Sázka na pokles cen maďarských dluhopisů

22.03.  |  Michala Moravcová

Zahraniční investoři spekulují na pokles cen maďarských státních dluhopisů v domnění, že výnosy z těchto cenných papírů správně nereflektují politický a ekonomický stav země.

Kypr odmítl uvalit daň na střadatele

20.03.  |  Jan Čermák

Kyperský parlament včera jednomyslně odmítl diktát, který mu v podobě záchranného balíku pro rozkládající se bankovní sektor nabídl Mezinárodní měnový fond a eurozóna.

Kypr a zásadní změna pravidel hry

19.03.  |  Lars Seier Christensen

Šokující! Jak jinak nazvat kyperský záchranný balíček? Konfiskace 6,75 procent peněz malých střadatelů a 9,9 procent velkých je v údajně civilizované a demokratické společnosti bezprecedentní. Kdo ale ví? Možná, že Evropská unie už mezi civilizované demokracie nepatří.

Daň na vklady v kyperských bankách

18.03.  |  Jan Čermák

Příběh, který se v noci z pátku na sobotu odehrál je fascinující a děsivý zároveň.

Bubliny ve stínu

18.03.  |  Evžen Fojtík

Po propadu trhů na přelomu let 2007 a 2008 se pro mnoho retailových investorů stalo slovo investování tabu. Není se čemu divit, mnozí přišli o značnou část svého portfolia. „Investorským“ hitem se staly státní dluhopisy potažmo ještě více konzervativní nástroje, jako jsou termínované vklady či spořicí účty.

Které měny světa jsou nejtvrdší?

15.03.  |  Petr Gola

V ideálním případě by měl stát Big Mac hamburger od McDonald´s ve všech státech stejně. Právě dle ceny hamburguru lze částečně určit nadhodnocené a podhodnocené měny světa. Jak si stojí česká koruna? Povídejme se na stav z ledna 2013.

Po stopách garance

14.03.  |  Evžen Fojtík

Češi jsou konzervativní investoři. Tento fakt si dobře uvědomují investiční společnosti, které vytvářejí nejrůznější garantované a zajištěné nástroje. Jaké výnosy lze od garantovaných produktů očekávat?

Fortuna a záhada dividendy

13.03.  |  Jiří Šimara

Ke konci minulého týdne měli investoři možnost vyhodnotit výsledky celoročního hospodaření jedné z největších sázkových kanceláří ve střední Evropě, a sice Fortuny Entertainment Group. Představená čísla byla sama o sobě poměrně zajímavá zejména vzhledem k tomu, že se firmě na provozní úrovni podařilo překonat jak očekávání trhu, tak i cíle, které si stanovil sám management.

Týdenní komentář: Fortuna překvapila investory

11.03.  |  Milan Vaníček

První březnový týden se nesl v pozitivním trendu a to i přes stále přetrvávající politickou nejistotu v Itálii. Nicméně tento relativně rizikový faktor se zdá být prozatím vyčerpaný. Naznačuje to úroveň výnosu italských státních dluhopisů (10 let), která se postupně vrací na hranici 4,5 %, kde byla před volbami.

Americká produkční mezera

08.03.  |  Michala Moravcová

Americké akciové indexy zažívají své nejslavnější dny. Dow Jones, který měří výkonost 30 aktuálně největších a neznámějších amerických průmyslových, mediálních, finančních a technologických společností, překonal 5. března svá pětiletá maxima z podzimu 2007, když dosáhl hodnoty 14 268 bodů. Od začátku roku si připsal více než 8 procent a ani jeden týden letos neuzavřel v červených číslech.

Únor na komoditních trzích: Nedůvěra investorů přinesla oslabení

07.03.  |  Boris Tomčiak

Obavy o budoucí osud vyspělých předlužených ekonomik značně poznamenaly důvěru investorů na komoditních trzích. To dostalo pod tlak cyklické komodity, jako jsou ropa nebo průmyslové kovy. Od poloviny měsíce také významně oslabovaly drahé kovy, jejichž ceny se přiblížily svým dlouhodobým podpůrným úrovním.

Problémy americké fiskální politiky

06.03.  |  Michael Temple

Dohoda, která měla na poslední chvíli odvrátit fiskální útes, americké finanční problémy nevyřešila a upozornila na další. Nabízí se tedy otázka – mohl by fakt, že politické řešení dluhového stropu uvázlo na mrtvém bodě, vyvolat stejnou nervozitu jako v roce 2011? Nejen na tuto otázku odpovídal Michael Temple, ředitel kreditního výzkumu společnosti Pioneer Investment Management.

Eurozóna ulehčí život rozpočtovým hříšníkům

05.03.  |  Jan Bureš

Evropská unie začíná pomalu ale jistě otáčet kormidlo a upouští od striktních požadavků na rychlé vyrovnání rozpočtových schodků.

Týdenní komentář: Itálie rozhýbala trhy

04.03.  |  Milan Vaníček

Poslední únorový týden se nesl ve znamení italských voleb a rozhovorů ohledně výdajových škrtů v americkém rozpočtu vzhledem k naplnění úvěrového rámce země.

Stav americké ekonomiky a valuace akcií

27.02.  |  Peter Garnry

Člověk přímo žasne, co za 24 hodin dokážou s finančními trhy udělat jedny volby. Dřív než společně s ostatními začnete zběsile utíkat k východu, přečtete si tuto analýzu. Jejím cílem je nabídnout pohled, díky němuž lépe uvidíte stav americké ekonomiky a valuace akcií. Ukážeme i možné důsledky výsledku italských voleb.

Strhne Itálie Evropu zpět do dluhové spirály?

27.02.  |  Tomáš Menčík

Parlamentní volby v Itálii “píchly vidle“ do prozatím relativně poklidného průběhu obchodování v roce 2013. V Itálii proběhly 24.2 a 25.2. volby do Senátu a Poslanecké sněmovny. Trhy se na tuto událost nijak zásadně nepřipravovaly v očekávání, že levicová Demokratická strana vedená Pier Liugi Bersanim bude schopna s Občanskou volbou Maria Montiho vytvořit většinovou koalici. Nestalo se tak a akciové trhy jsou z toho velmi nervózní.

Peníze investorů proudí do rozvíjejících se zemí

25.02.  |  Evžen Fojtík

Očekávat v současnosti zajímavé výnosy od dluhopisů rozvinutých zemí se řadí do kategorie sci-fi. Státní dluhopisy Německa, USA, Švýcarska nesou velmi nízké zhodnocení. Konzervativní investoři si dnes kladou otázku, které dluhopisy nabízejí zajímavý výnos za cenu přijatelného rizika.

Osud eurozóny v rukách italských voličů

22.02.  |  Michala Moravcová

O víkendu se budou konat parlamentní volby v Itálii, které mohou rozhodnout nejen o osudu třetí největší ekonomiky společné měnové unie, ale i o budoucnosti celé eurozóny. A tak se opět vrátíme v čase a připomeneme si, jak jsme v létě s napětím sledovali volby v Řecku. V nich šlo o to samé o co nyní v Římě, a to jestli vítězná politická strana podpoří ekonomické reformy s cílem snížit zadlužení státu, nebo ne a půjde proti požadavkům Bruselu.  V hlavní roli uvidíme bývalého třínásobného premiéra - Silvia Berlusconiho (Lid Svobody), Piera Luigi Bersaniho (Demokratická strana) a ekonoma, který vedl poslední, i když úřednickou, vládu - Maria Montiho.

Korb: Pokud je nabídka nápadně výhodná, bývá extrémně riskantní

22.02.  |  Zbyněk Drobiš

Věděli jste, že v některých případech ztráty Vaší investice na kapitálových trzích můžete získat kompenzaci svých vložených finančních prostředků? S JUDr. Jiřím Korbem, MBA si představíme Garanční fond obchodníků s cennými papíry.

Spoření připravuje Čechy o jejich peníze

20.02.  |  Redakce

Češi se v loňském roce vezli na vlně popularity spořicích účtů, především u nově vznikajících bank. Ti všichni však průběžně přicházeli o své peníze. Průměrná inflace v roce 2012 byla totiž vyšší než výnosy těch nejlepších spořicích účtů.

Výbuch účtu a cesta zpět k nule

18.02.  |  XTB

Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat.

Dluhopisy výjimečné výsledky nezopakují

14.02.  |  Evžen Fojtík

Psát o tom, že jsou Češi konzervativní investoři, je nošením dříví do lesa. Faktem je, že tuzemští investoři a střadatelé preferují zajištěné produkty, pokud možno dotované státem, jako jsou stavební spoření či účastnické fondy. Přičemž tyto nástroje do značné míry investují do státních dluhopisů.

Nezaměstnanost děsí Evropu

13.02.  |  Jiří Šimara

Úbytek pracovních míst pociťuje, ať už přímo či nepřímo, i většina lidí v České republice. Jak ale vypadá mapa Evropy dle míry nezaměstnanosti a co je vůbec příčinou toho, že v posledních měsících počet nezaměstnaných stále narůstá?

Vývoj společností z defenzivního sektoru

12.02.  |  Marek Trnka

Cola nebo Pepsi? McDonald´s nebo KFC? Visa či Mastercard? Taková jsou dilemata defenzivního investora, zajímajícího se o akcie společností z necyklického sektoru. Záměrně jsme porovnávali společnosti s podobným zaměřením, abychom názorně ukázali, jaké jsou rozdíly v jejich ziskovosti.

Pět důvodů proč akcie nadále porostou

11.02.  |  Teis Kunthsen

Světové akciové trhy vykročily do nového roku pravou nohou. Index MSCI World vzrostl o 6,8 procent a několik trhů je na nejvyšších úrovních od začátku finanční krize. Možná, že vás napadá, že trhy málokdy stabilně rostou o pět a více procent, a že korekce je za dveřmi.

Komoditní vývoj v lednu

07.02.  |  Boris Tomčiak

V lednu se na finanční a komoditní trhy vrátil optimismus. Globální ekonomická situace se zlepšuje a objem levných peněz v oběhu nadále prudce roste. Spekulativní aktivita na trzích už téměř dosahuje úrovně před finanční krizí.

Intervence ČNB zatím u ledu

07.02.  |  Petr Dufek

Bankovní rada podle očekávání ponechala svoji hlavní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 %. Zároveň ČNB nenaznačila, že je čas sáhnout k devizovým intervencím.

Centrální banky si lámou hlavu s měnovými kurzy

05.02.  |  Jan Bureš

Máme před sebou týden centrálních bank - česká (ČNB), polská (NBP) a evropská (ECB). Vše startuje zítra ostře sledovaným zasedáním ČNB.

Neskočte na lep loňských sněhů

05.02.  |  Petr Fejtek

Fondy v lednu soutěžily o peníze se ctí, kdy půldruhé miliardy nově investovaných peněz není vůbec špatný výsledek. Zřejmě již dochází k výraznějšímu „zklidnění“ klientů jak stávajících, tak i těch nově zvažujících, kam uložit něco ze svých úspor.

Investování s důchodovými fondy

04.02.  |  Evžen Fojtík

O penzijní reformě, zejména nově vzniklém druhém pilíři, se hodně diskutuje. Probírají se jeho výhody, tedy spíše nevýhody ze všech stran. Ale jeden, poměrně důležitý, aspekt jakoby zůstával stranou pozornosti. Řeč je o investiční části.

Ambiciózní japonský rozpočet

01.02.  |  Michala Moravcová

Japonská vláda schválila návrh rozpočtu na nový fiskální rok 2013/2014 v celkové výši 1,02 bilionu dolarů (USD) neboli 92,6 bilionu jenů. Sestavit reálný rozpočet, který by navíc byl v souladu s ambiciózními ekonomickými cíli nového premiéra, nebylo vůbec jednoduchým úkolem. Bylo potřeba najít zlatou střední cestu mezi ekonomickými stimuly vedoucími k podpoře růstu HDP a výdajovými škrty směřujícími ke konsolidaci vládních výdajů. Obě tato opatření jsou totiž v japonské ekonomice potřebná jako sůl.

Akciový výhled 2013

31.01.  |  David Brzek

V roce 2012 ovlivňovala dění na akciových trzích pokračující dluhová krize v Evropě, kdy výnosy španělských desetiletých dluhopisů v létě dosahovaly přes 7,5 %, obavy ohledně zpomalování světové ekonomiky nebo politické události jako volby v Řecku, Francii či USA. Dění v roce 2013 bude nadále ovlivňovat politika a centrální banky.

Google drtí konkurenci

31.01.  |  Tomáš Menčík

Reakce ceny akcií americké technologické firmy Google na kvartální výsledky bývají obvykle velmi divoké. Výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku nebyly výjimkou, když investoři postrčili titul o 5 % výše ihned po oznámení výsledků. Ty překvapily zejména na úrovni tržeb, ale také zisk byl lepší než očekávání. Kvartální tržby předčily odhady o 16 %, a to není zanedbatelné.

Letos je favoritem zlato

29.01.  |  Michal Valentík

Někteří analytici soudí, že z dlouhodobého pohledu zlato poklesne. Zde však bublina není.

Britská libra může letos ztratit

25.01.  |  Michala Moravcová

Britská libra (GBP) vůči americkému dolaru (USD) v roce 2012 posílila o 5 procent, když odstartovala na úrovni 1,5498 a uzavřela na hladině 1,6259. GBP posílila i vůči euru, a to o 2,9 procenta. V roce 2013 by GBP mohla své zisky jak vůči USD, tak vůči EUR smazat.

Kdo je nemá, jako by nebyl

24.01.  |  Evžen Fojtík

Kdybychom si položili otázku, co je nejsilnější investiční příběh poslední dekády, mnoho lidí by odpovědělo, že rozvíjející se trhy. Ty mají za sebou velmi úspěšné dvě desetiletí takřka nepřerušeného ekonomického růstu, který se samozřejmě projevil i na finančních trzích. Kdo nestihl včas naskočit do tohoto rozjíždějícího se vlaku, tak přišel o zajímavé zhodnocení.

Mýty a skutečnost: Dluhy a deficit

23.01.  |  Peter Garnry

Finanční krize plní plátky médií už pátým rokem. Tato krize bývá označována i jako „dluhová“. Jenže matematika ukazuje, že v některých případech může mít i rozpočtový deficit pozitivní vliv na snížení dluhového břemene. Jak?

Inventura řeckého problému

22.01.  |  Monica Defend

Řecko se stále nevymanilo z dluhových problémů. Jak je nakládáno s prostředky, které mají pomoci Řecku? Na tuto otázku odpověděla Monica Defend z investiční skupiny Pioneer Investments

Týdenní komentář: Výsledková sezóna v USA

21.01.  |  Pavel Ryska

Uplynulý týden plně patřil výsledkové sezóně v USA, a to konkrétně bankovnímu sektoru a čínským makroekonomickým ukazatelům. Bankovní sektor v USA vykázal rozličné výsledky, kdy se velmi dařilo investičním bankám v čele s Goldman Sachs či Morgan Stanley, ale mírně slabší výsledky zaznamenala Bank of America či Citigroup.

Amerika zrychluje, Čína si sáhla na dno

18.01.  |  Jan Bureš

Každý, kdo si minulý rok koupil ve Švýcarsku kávu, ví, že frank je “příšerně nadhodnocený”,…toť slova jednoho londýnského manažera hedgeového fondu. Není evidentně sám, kdo si to myslí.

Garance proniká i do penzí

17.01.  |  Petr Fejtek

Ani ty nejoblíbenější pohádky, jako o červené Karkulce i všech princeznách dohromady, nedosahují zdaleka popularity naší celonárodní bajky „O jistotách“. A ta její varianta o garancích finančních produktů je jen na dané téma panoptikální show finančních žraloků a s nimi kolaborujících poradců.

Levné peníze lákají k nákupu akcií i komodit

16.01.  |  Evžen Fojtík

Po každé vlně kvantitativního uvolňování zatím rostl zájem o rizikovější aktiva. Je pravděpodobné, že se i v letošním roce budou snažit centrální banky vlévat další peníze do ekonomik. Zopakuje se minulost a dojde opět k růstu akciových a komoditních trhů?

Ježíšek podílovým fondům přece jen „naložil“

15.01.  |  Petr Rozkošný

Pokud jste pod vánočním stromečkem čekali solidní výkonnosti podílových fondů, zřejmě jste se dočkali. Kladných výkonností totiž dosáhlo 87 % akciových a více jak 75 % dluhopisových podílových fondů s průměrnými výkonnostmi 2,73 %, resp. 0,55 %. Nejvíce však nadělovaly fondy investující v zemích, ve kterých byste si vánoční idylku zřejmě neužili.

Hra o intervence ČNB pokračuje

15.01.  |  Jan Bureš

Guvernér Singer na začátku tohoto týdne znovu zopakoval své odhodlání spustit devizové intervence. Na současných úrovních EUR/CZK jsou sice málo pravděpodobné. Centrální bankéři si ale do únorového zasedání, na kterém představí i novou prognózu, mohou vyříkat, jak nastavit eventuální strategii intervencí a čím jejich spuštění podmínit.

Nemovitosti v USA – už žádný strašák

10.01.  |  Jiří Šimara

Snad každý má ještě v živé paměti hypoteční krizi, z jejíchž následků se světové ekonomiky ještě dosud nestačily vzpamatovat.

Po sérii ztrát opět do sedla

10.01.  |  XTB

Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování.

Komoditní vývoj v prosinci

09.01.  |  Boris Tomčiak

V prosinci se komoditní trhy dostaly pod prodejní tlak. Cyklické komodity byly relativně silnější kvůli rozhodnutí FEDu odstartovat již čtvrtý program kvantitativního uvolňování. Drahé kovy oslabily navzdory novému nalití levných peněz na trhy. Prudkým růstem překvapilo jenom paládium, což je důsledek značného nedostatku kovu na trhu.

Co všechno ještě čekat od koruny?

08.01.  |  Jan Bureš

Česká koruna je prakticky každý den v defenzivě - od nového roku slábne pět dní v řadě a z okolí 25,10 se včera vyhoupla nad 25,50 EUR/CZK. Co za tím může být?

Většina úspor prodělává

08.01.  |  Petr Fejtek

Loňské úspory domácností jsou nejnižší za posledních 10 let, tedy od „špatného“ roku 2002. A to přesto, že i viceguvernér se diví, proč se úsporné chování rozlilo i do dalších sektorů ekonomiky, které v zásadě žádný problém s předlužením nemají: „Když se podíváte na chování domácností a podniků, tak vidíte téměř neuvěřitelnou věc – i v časech, kdy části populace klesají reálné příjmy, vytvářejí nové úspory.“

Pád USA z fiskálního útesu se nekonal

04.01.  |  Michala Moravcová

Američtí zákonodárci drželi investory do poslední chvíle v napětí. První kroky vedoucí k vyřešení problému fiskálního útesu uzřely světlo světa až prvního ledna ve dvě hodiny ráno tamního času. V tu dobou senát překvapivě schválil alespoň provizorní návrh řešení letošního státního rozpočtu. Následující den byla tato senátní verze rozpočtové reformy definitivně přijata i republikánským kongresem.

Rebalance komoditních indexů pro rok 2013

02.01.  |  Ole Hansen

Při investování do komodit skrze indexy, jako jsou dva hlavní S&P GSCI  a DJ-UBS, je třeba počítat s tím, že každý rok prochází obdobím převažování. Dochází tak k úpravě váhy jednotlivých složek indexu.

Evropské akciové trhy jsou stále atraktivní

21.12.  |  Petr Zajíc

Podobně jako v případě výhledu na globální ekonomiku a finanční trhy je i náš výhled na region rozvíjející se Evropy vesměs pozitivní. Ano, i v tomto regionu najdeme země, jejichž ekonomika klesá, a jsou zde státy, jejichž úrokové sazby se blíží nule a výnosy státních dluhopisů se pohybují na historických minimech, ale celkově nabízí východní Evropa, a především její akciové trhy, atraktivní investiční příležitosti.

Bude Itálie další krachující zemí eurozóny?

20.12.  |  Vojtěch Železný

Italský dluh překonal na konci října hranici dvou bilionů eur, tedy více než 30 tisíc eur na hlavu včetně kojenců. Tento dluh dosahuje asi 126 % HDP, což je více, než činí průměrné zadlužení eurozóny (90 % HDP).

Japonsko zachrání důchodci

17.12.  |  Michala Moravcová

Téměř čtvrtina japonské populace je straší 65 let. Do roku 2060 by se nejstarší skupina obyvatelstva mohla na celkové populaci podílet až 40 procenty. Stárnoucí populace je obecně obrovským břemenem veřejných financí. A to nejen proto, že klesá počet mladých lidí, kteří musí uživiti více občanů v důchodovém věku, ale i z důvodu exponenciálně rostoucích nákladů na zdravotní péči.

Dividendové bonbónky pražské burzy

17.12.  |  Jiří Šimara

Ačkoliv jsou světové akciové trhy jako například německý či americký poblíž svých historických maxim, česká burza zůstává jakoby zabrzděna. Od svého vrcholu z roku 2007 je na hony vzdálena. O útlumu zájmu o pražskou burzu svědčí i pokles zobchodovaného objemu, který se za den jen velmi vzácně dostane nad jednu miliardu korun.

Italský premiér Monti rezignuje. Co to znamená pro euro?

14.12.

Duchovní otec jižanů Mario Monti oznámil, že má v úmyslu rezignovat, jelikož ztratil podporu Berlusconiho strany Lid svobody. Ono se nelze devětašedesátiletému byrokratovi ani divit, že nechce své utrpení protahovat, nicméně pro Evropu je to citelná ztráta.

Přestupný rok penzijních fondů

11.12.  |  Petr Fejtek

Až se sečtou zástupy zpozdilých zájemců o penzijní připojištění, možná počet účastníků dosáhne i krásných kulaťoučkých 5 milionů. Přičinila s o to ještě zpozdilejší média a eskadry nejrůznějších poradců (ti nic neriskovali, jen inkasovali poslední legální pěkné provize).

Týdenní komentář: Investoři čekají na jednání FEDu

10.12.  |  Milan Vaníček

První prosincový týden se nesl v relativně klidném duchu vzhledem k tomu, že na programu týdne nebylo významnější politické setkání. Vedle pokračujících rozhovorů ohledně fiskálního útesu se investoři zaměřili na čtvrteční ECB. Zde ke změně sazeb dle očekávání nedošlo, ale následný komentář ke snížení výhledu růstu EU a potenciálu na snížení sazeb přinesl reakci trhu resp. eura.
1 4 5 6 7 8 9 10 13 19 25
 
 
reklama
 
 
Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy