Články, komentáře

Italský premiér Monti rezignuje. Co to znamená pro euro?

14.12.

Duchovní otec jižanů Mario Monti oznámil, že má v úmyslu rezignovat, jelikož ztratil podporu Berlusconiho strany Lid svobody. Ono se nelze devětašedesátiletému byrokratovi ani divit, že nechce své utrpení protahovat, nicméně pro Evropu je to citelná ztráta.

Přestupný rok penzijních fondů

11.12.  |  Petr Fejtek

Až se sečtou zástupy zpozdilých zájemců o penzijní připojištění, možná počet účastníků dosáhne i krásných kulaťoučkých 5 milionů. Přičinila s o to ještě zpozdilejší média a eskadry nejrůznějších poradců (ti nic neriskovali, jen inkasovali poslední legální pěkné provize).

Týdenní komentář: Investoři čekají na jednání FEDu

10.12.  |  Milan Vaníček

První prosincový týden se nesl v relativně klidném duchu vzhledem k tomu, že na programu týdne nebylo významnější politické setkání. Vedle pokračujících rozhovorů ohledně fiskálního útesu se investoři zaměřili na čtvrteční ECB. Zde ke změně sazeb dle očekávání nedošlo, ale následný komentář ke snížení výhledu růstu EU a potenciálu na snížení sazeb přinesl reakci trhu resp. eura.

Vyhlídky vstupu nových firem na burzu

07.12.  |  Redakce

Padesát šest procent evropských obchodníků je toho názoru, že objem aktivit IPO bude kvůli přetrvávajícímu evropskému oslabení a negativnímu IPO sociální sítě Facebook v roce 2013 stagnovat nebo se sníží.

Jaké jsou vyhlídky českých bank pro rok 2013?

07.12.  |  Marek Hatlapatka

V prostředí ekonomické recese, která českou ekonomiku zasáhla v období, kdy se ještě nestačila vzpamatovat z finanční krize, dosáhne letos mnoho tuzemských bank historicky rekordního zisku. Jak je to možné, když slyšíme nářky nad stagnujícím úvěrovým trhem a na bankovním trhu probíhá stále se vyostřující konkurenční boj na poli poplatků a úročení vkladů?

Komodity v listopadu: Zájem o drahé kovy opět roste

06.12.  |  Boris Tomčiak

V listopadu nastalo na komoditních trzích mírné oživení navzdory špatným globálním ekonomickým údajům. Záchranné akce v jižní Evropě nadále probíhají. Řecko si u představitelů EU dokázalo vyjednat mírnější podmínky pro splácení dluhů, což je jasný signál o neochotě politiků připustit rozpad eurozóny.

Na hodnocení penzijní reformy je příliš brzy

05.12.  |  Jan Schiller

„Penzijní reforma se nepovedla, ukázal průzkum“. Tak vypadají současné zprávy v médiích. Penzijní reforma však startuje až začátkem roku a na její hodnocení je tedy příliš brzy. Zvláště, když uvážíme, že se jedná o reformu cílící na státní finance v horizontu desítek let.

Týdenní komentář: Nové dluhopisy na trhu

03.12.  |  Milan Vaníček

Poslední listopadový týden se nesl ve schvalování pomoci Řecku a úzce sledovaném vyjednávání o odvrácení ukončení daňových/výdajových úlev v USA (tzv. „fiscal cliff“).

Známe vítěze investiční soutěže

03.12.  |  Michala Moravcová

První investiční soutěž na reálných účtech v České republice již skončila. Nejlepší obchodník zhodnotil počáteční vklad o více než 260 %. Soutěž přilákala mnoho zájemců o finanční trhy. Výhru si neodnesl zkušený trader, ale začínající obchodník.

Na scénu přichází Fed a fiskální útes

30.11.  |  Nick Beecroft

V blízké době budou pro trh zásadní dvě události: zasedání komise americké centrální banky pro operace na volném trhu (FOMC) dne 11. 12. 2012 a fiskální útes.

Hurikán Sandy pomůže ekonomice. Cože?

29.11.  |  Jiří Tyleček

Už několik týdnů uplynulo od ničivého hurikánu Sandy. Přinesl zkázu do nejproduktivnější části země, která vytváří čtvrtinu amerického HDP. Škody se budou jistě pohybovat v desítkách miliard dolarů. Překvapivě ne všichni ekonomové chápou destrukční efekt bouře jako něco negativního.

Investoři jsou již léta v šoku

27.11.  |  Petr Fejtek

Situace u nás není od té „světové“ nijak výrazně odlišná. I naši drobní investoři se ještě nevzpamatovali z šoku, který je postihl v rámci finančí krize. Od září roku 2008 z fondů stáhli bezmála 100 miliard korun, z toho víc než polovinu hned do konce roku 2008.

Akciové trhy mají prostor pro další růst

27.11.  |  Ken Taubes

Začátkem listopadu byl prezidentem Spojených států amerických znovu zvolen Barack Obama a dvě hlavní politické strany uhájily každá jednu z komor Kongresu. Jaký budou mít výsledky voleb dopad na politiku a hospodářství, a jské jsou možné důsledky pro finanční trhy komentuje Ken Taubes ze společnosti Pioneer Investments.

Bude Čína i s novým politickým vedením atraktivní investiční destinací?

26.11.  |  Michala Moravcová

V Čínské lidové republice bylo po dlouhých deseti letech zvoleno nové sedmičlenné vedení komunistické strany. Pro finanční trhy bude klíčové, jestli a jak budou noví lídři pokračovat v reformách čínského finančního systému.

Pegas Nonwovens – opomíjená příležitost na pražské burze

21.11.  |  Jiří Šimara

Když se řekne pražská burza, lidem se nejčastěji vybaví tituly jako je ČEZ, Komerční banka a případně Erste Bank. Všechny tyto společnosti samozřejmě mají něco do sebe a zvláště pak první dvě lákají investory i štědrými dividendami. Méně se ovšem ví o znojemské firmě Pegas Nonwovens, která je na našem hlavním akciovém trhu také kótována.

Penzijní připojištění: Chcete vyšší státní příspěvek? Včas si zažádejte

20.11.  |  Petr Gola

Od ledna příštího roku dochází u penzijního připojištění k několika zásadním změnám. Pro většinu občanů je tou nejpozitivnější změnou zvýšení maximálního státního příspěvku. Jak se zvyšuje maximální státní příspěvek a jak ho čerpat?

Týdenní komentář: Nervozita na trzích roste

19.11.  |  Milan Vaníček

Hledání řešení při odvrácení ukončení daňových/výdajových úlev v USA (tzv. „fiscal cliff“), Řecko resp. dluhový problém eurozóny a roztržka na Blízkém východě. To jsou témata uplynulého obchodního týdne.

Akcie (ne)jsou mrtvé

16.11.  |  Matt Bolduc

Akcie v USA za uplynulých 12 let nic nevynesly. Kvalitní dluhopisy byly naopak v posledních letech dobrou volbou. Co ale čekat od těchto dvou tříd aktiv v budoucnosti? Jaké je jejich ocenění?

Investiční soutěž: Hitem týdne byla ropa

13.11.  |  Michala Moravcová

První týden investiční soutěže na reálných účtech byl pro většinu soutěžících úspěšný. Nejlepší obchod vynesl více než 11 tisíc korun. Nejvíce se obchodovalo s měnovým párem EUR/USD, ropou a zlatem. Tento týden nabídne řadu příležitostí k dosažení zisku. Které události pohnou s trhy?

Týdenní komentář: Investoři sledovali výsledky voleb v USA

12.11.  |  Milan Lávička

Uplynulý týden byl jednoznačně ve znamení amerických prezidentských a senátních voleb. Jejich výsledek přinesl na finanční trhy spíše skepticismus a otázku, co bude dál ve smyslu výzev, jakými jsou řešení ukončení daňových/výdajových úlev (tzv. „fiscal cliff“), pravděpodobné zvýšení úvěrového rámci pro USA či související otázka udržení nejvyššího ratingu.

Generační výměna politiků v Číně. Co dál?

09.11.  |  Andrew Robinson

Probíhá generační obměna politické moci v druhé největší světové ekonomice – Číně. Odcházející garnitura za sebou zanechává unikátní výsledky v ekonomické oblasti. Ekonomika ale potřebuje reformy. Jaké úkoly stojí před následovníky?

CETV: majitel TV Nova má problém

08.11.  |  Tomáš Menčík

Mediální společnost CETV, která je mimo jiné majitelem české televize Nova, zasadila investorům tvrdou ránu. Ti neváhali ani na okamžik a poslali akcie této firmy v posledních dnech asi o 20 % níže. Podle mého názoru je to reakce adekvátní, nicméně se tím otevírá slušná dlouhodobá příležitost k ziskům.

Fiskální útes v USA: Černá labuť na obzoru?

07.11.  |  Jiří Tyleček

Teorie Černé labuti se zabývá překvapivými a nečekanými jevy velkého významu, které mají sílu změnit chod dějin. Překročení fiskálního útesu v USA by zatřáslo globální ekonomikou, světovými finančními trhy a snížení životní úrovně by hrozilo milionům lidí po celém světě.

Začalo druhé kolo investiční soutěže. Jaké události nás čekají?

06.11.  |  Michala Moravcová

V neděli večer 4. listopadu se začátkem týdenní obchodní seance odstartovala první investiční soutěž na reálných účtech v České republice. První výsledky ukazují, že soutěžící přistupují k investování zodpovědně a hlavně opatrně. Podaří se hráčům zopakovat úspěchy z prvního kola soutěže?

V říjnu ceny klíčových komodit klesaly

06.11.  |  Boris Tomčiak

Zpomalování globálního ekonomického růstu pokračovalo i v říjnu. Průmyslová aktivita v Číně opět poklesla a v eurozóně se míra nezaměstnanosti vyšplhala na nový rekord. Evropská dluhová krize se postupně dostává do pozadí a investoři již opět chtějí umisťovat peníze v regionu.

Týdenní komentář: Sandy zavřela Wall Street

05.11.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl poznamenán zavřením amerických trhů díky hurikánu Sandy, pokračovala výsledková sezóna, sledovala se americká makrodata v čele s měsíční nezaměstnaností. V Čechách ČNB pokračovala v uvolněné měnové politice snížením sazeb na nové historické minimum 0,05 % (2T Repo).

Lyžujete? Zvažte investici do Tatry Mountain Resort

31.10.  |  Marek Hatlapatka

Vstup akcií společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR) na pražskou burzu zatím nevyvolal příliš velkou vlnu zájmu mezi investory, což je škoda. Nejedná se sice o žádnou těžkou váhu, která by sama o sobě mohla zlepšit upadající aktivitu investorů na BCPP, přesto podle mého názoru tento titul stojí za pozornost. Alespoň pro určitou část investorů.

Vyřeší záchranný fond dluhovou krizi?

30.10.  |  Cosimo Marasciulo

Mnoha investorům se ulevilo, když před měsícem německý ústavní soud stáhl důvody k blokování ESM. Avšak, jak se v průběhu krize mnohokrát potvrdilo, odstranění jedné překážky neznamená vítězství.

Týdenní komentář: Výsledková sezóna přinesla slabší čísla

29.10.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně, makrodatech v čele s americkým HDP za 3Q12 a o vyčkávání na případný potenciál rétoriky amerického FEDu k současné i budoucí měnové politice resp. jejího expanzivního směru.

Kuboň: Přišel čas hájit zájmy drobných investorů

26.10.  |  Zbyněk Drobiš

Řada obchodníků s cennými papíry či investičních zprostředkovatelů v ČR poskytují své služby kvalifikovaně a čestně. Je ovšem zjevné, že i tak dochází k protiprávnímu jednání a vzniku škody. Co je to best execution a jak se vyvarovat např. tzv. churningu? Buďte aktivní a sledujte pravidelně své portfolio, radí v dnešním rozhovoru JUDr. David Kuboň.

Známe nejúspěšnější tradery prvního kola investiční soutěže

25.10.  |  Redakce

První kolo investiční soutěže společnosti Bossa, ve kterém se obchodovalo s fiktivními penězi, je úspěšně za námi. Ze třech týdnů investorského klání vzešlo 28 šťastlivců – šikovných obchodníků, kteří od Bossy dostanou 10 tisíc korun a postupují do druhého reálného kola, ve kterém se hraje o hlavní cenu – hybridní vůz Hondu CRZ.

Vítězové a poražení americké výsledkové sezóny

23.10.  |  Jiří Šimara

Výsledková sezóna v USA je již v plném proudu. Z celkových 500 firem v rámci indexu S&P 500 již své kvartální výsledky reportovalo 117 společností. Ještě před zahájením sezóny reportem hliníkárny Alcoa však na trhu panovala skepse ohledně toho, jak se společnostem v uplynulých třech měsících dařilo, a očekávání analytiků procházela s blížícími se reporty urychlenou revizí.

Týdenní komentář: Čekání na summit Evropské unie

22.10.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl čekáním na summit EU ze čtvrtka na pátek. Očekávanými tématy byly tradiční Španělsko a Řecko. Výsledkem však byl další posun v bankovní unii. Nicméně španělská otázka se vyvinula poněkud do strany a Řecká jednání se posunula spíše směrem k další potenciální pomoci.

Změřte si své traderské schopnosti a vyhrajte hybridní vůz HONDA CRZ

22.10.  |  Tomáš Cína

Jde o první a jedinečnou příležitost srovnat své obchodní dovednosti na reálných účtech a k tomu vyhrát spoustu zajímavých cen. Patříte mezi ty, kteří již delší dobu obchodují na demo účtu a vyčkávají na ten správný okamžik k otevření účtu reálného? Tak ten nastal právě teď!

Nejlepší investoři si již připsali stovky procent

16.10.  |  Redakce

Máme za sebou druhý týden prvního kola investiční soutěže společnosti Bossa. Na začátku měl každý soutěžící k dispozici demo účet s 30 tisíci korunami. První týden se nejlepšímu obchodníkovi podařilo zhodnotit počáteční vklad o více než 400 procent. Druhý týden to bylo ještě více. Nejúspěšnější soutěžící vydělal téměř 600 procent.

Změna strategie: Řeky a Španěly je třeba i chválit

16.10.  |  Tomáš Menčík

Periferní evropské země se potácí v hluboké krizi, přichází jedno úsporné opatření za druhým, ale to všechno je stále málo. Věřitelé drží dlužníky pod krkem, ale těm už začíná docházet dech. To si začínají uvědomovat i světoví státníci a proto začínají z jejich úst pomalu ale jistě přicházet slova chvály, podpory a porozumění.

Týdenní komentář: Výsledková sezóna začala

15.10.  |  Milan Lávička

Uplynulý týden byl týden zahájení výsledkové sezóny za třetí kvartál 2012. Dle očekávání investoři přistupovali k mírnému vybírání zisků z důvodu opatrnosti díky anticipaci slabších hospodářských výsledků a především snížených výhledů.

Když už jsme teď všichni na jedné lodi, mohli bychom popojet?

15.10.  |  Steen Jakobsen

Klíčovou událostí ve třetím a čtvrtém kvartálu bude totální selhání politiky centrálních bank, které se snažily o vylepšení průzkumů veřejného mínění, vývoje pracovních míst i úrokových sazeb. Seznamte se s důvody, které selhání dokládají.

Co ukáže nadcházející výsledková sezóna?

10.10.  |  Jiří Tyleček

V úterý po uzavření trhů začal hliníkářský gigant Alcoa sezónu výsledků amerických firem za třetí kvartál. Její vyznění se jako obvykle stane lakmusovým papírkem vývoje nejen americké, ale celé globální ekonomiky. Vzhledem k celosvětovému zpomalení hospodářství nelze čekat žádné terno.

Aktuální vývoj na trhu s uhlím

10.10.  |  Marek Hatlapatka

Trh s uhlím zažívá nejdelší pokles za posledních sedm let. Už od jara loňského roku sledujeme, jak ceny energetického uhlí na trhu neustále klesají. Tuna uhlí s dodávkou v evropských přístavech (ARA) dnes stojí jen něco přes 90 dolarů ve srovnání s cenami blížícími se 130 dolarům, které byly k vidění ještě loni v létě.

Týdenní komentář: Překvapilo Orco, zklamal KIT Digital

08.10.  |  Milan Vaníček

První říjnový týden byl o výsledcích španělských stresových testů tamního bankovního sektoru a o komentáři ECB k připraveným krokům na podporu vybraných evropských zemí, které požádají o pomoc.

Investiční soutěž: Nejlepší obchod přinesl přes třicet tisíc

08.10.  |  Redakce

Na začátku minulého týdne byla odstartována investiční soutěž společnosti Bossa. V prvním týdnu se nejvíce obchodovalo s měnovým párem EUR/USD, zlatem a ropou. Právě ropa vydělala jednomu z účastníků soutěže 33 tisíc korun. Jaké další události přinesl první soutěžní týden?

Příběh země, která vyzrála na dluhy

08.10.  |  Michala Moravcová

Řada zemí eurozóny hledá způsob, jak zastavit prohlubující se zadlužování. Najdou se ale země, jejichž hospodářství je ve velmi dobré kondici. Příkladem je Estonsko, které se může chlubit šestiprocentním podílem státního dluhu k HDP, osmiprocentním růstem ekonomiky a přebytkovým státním rozpočtem.

Ještě jste se nezaregistrovali do investiční soutěže s BOSSA?

05.10.  |  Redakce

Tento týden byla zahájena investiční soutěž, která dosud nemá v České republice obdoby. To, že čeští investoři soutěže milují, se potvrdilo již v prvních soutěžních dnech. Také byste se rádi zúčastnili, ale nevíte jak se přihlásit? Poradíme vám.

Centrální banky vyhnaly ceny drahých kovů vzhůru

03.10.  |  Boris Tomčiak

V září byl vývoj na komoditních trzích smíšený. Ceny drahých kovů vyrazily díky dalšímu uvolnění měnové politiky centrálních bank vzhůru. Dařilo se i potravinám, což je důsledek snížení produkčních odhadů.

Plánujete nákup nového vozu? Počkejte si na lepší cenu

02.10.  |  Jiří Šimara

V letošním roce by měl evropský automobilový trh vyjádřený počtem nově registrovaných vozů v rámci zemí EU27 a EFTA klesnout o takřka osm procent. Nově přihlášených vozů by mělo být jen 12,5 milionu, což je nejnižší úroveň od roku 1995.

Týdenní komentář: Návrat k defenzivním titulům

01.10.  |  Milan Vaníček

Poslední zářiový týden, který byl pro domácí pražskou burzu jen čtyřdenní z důvodu pátečního svátku, se nesl v duchu vybírání zisků. V týdnu se čekalo na španělský rozpočet na rok 2013 a především jak v něm budou zapracována úsporná opatření.

Založte si účet a bojujte o nové auto

01.10.  |  Roman Müller

Dnešním dnem začíná první kolo investiční soutěže společnosti Bossa. V průběhu tří týdnů můžete investovat do měn, indexů či komodit. Nejúspěšnější hráči postoupí do druhého kola, kde se utkají o hlavní výhru - hybridní automobil Honda. 

Zpráva o nejasných finančních trzích v době stimulační

26.09.  |  Jiří Tyleček

V posledních týdnech hrají investoři podle not centrálních bankéřů. Po ohlášení dalšího masivního kvantitativního uvolňování skupují akcie, komodity a další aktiva. Vývoj reálné ekonomiky je přitom stále velmi slabý. Jaké jsou scénáře dalšího vývoje?

Týdenní komentář: Dozvuky kvantitativního uvolňování

24.09.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl charakterizován analyzováním dalšího kola měnového uvolnění (QE3) americkým FEDem a spíše skromným zprávám z eurozóny.

Obchodujte naostro a vyhrajte Hondu CRZ

24.09.  |  Roman Müller

„Poprvé naostro“ – takové je motto investiční soutěže, která nemá v České republice obdoby. Kdo se probojuje do druhého kola soutěže, získá od společnosti Bossa reálný obchodní účet s deseti tisíci korunami. Hlavní cenou je hybridní automobil Honda CRZ. Zkrátka nepřijdou ani ostatní soutěžící. Šance na výhru je vysoká, proto neváhejte a založte si obchodní účet ještě dnes.

Týdenní komentář: Očekávání se naplnila a trhy rostly

17.09.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden se nesl ve znění rozhodování německého ústavního soudu ohledně evropského záchranného fondu ESM a dalšího kola měnového uvolňování (tzv. QE3) amerického FEDu.

Udrží si Telefónica čtyřicetikorunovou dividendu?

17.09.  |  Tomáš Menčík

Akcie společnosti Telefónica ČR jsou dlouhodobě považovány za kvalitní titul s vysokým dividendovým výnosem, který se historicky pohybuje kolem 10 %. Při detailnějším pohledu do finančních výkazů je zřejmé, že nadále už to tak jednoduché nebude. Pro zachování čtyřicetikorunové dividendy i v příštích letech bude muset management přistoupit k rozhodnutím, které v předchozích letech nemusel dělat.

Odchod Řecka z eurozóny: Co na to trhy i Řecko samotné?

13.09.  |  Petr Rozkošný

Řecká tragédie v podání evropských politiků pozvolna uzavírá svou čtvrtou sezónu a zdá se, že se ani letos úředníkům v Bruselu a Washingtonu nepodaří najít řešení řeckých problémů. Nabízí se tedy otázka, co by po letech příprav znamenal „grexit“ jak pro finanční trhy, tak i samotné Řecko?

Jak dlouho bude Švýcarská národní banka manipulovat frank?

12.09.  |  Jiří Tyleček

Když švýcarská centrální banka ztratila v roce 2010 intervencemi na oslabení domácí měny téměř 20 miliard franků, snesla se na ni vlna kritiky. A to přestože švýcarský frank posiloval na hlavních měnových párech už od roku 2007 a způsoboval značné problémy exportně orientované ekonomice.

Využijte potenciálu rozvíjejících se zemí s minimální mírou rizika

11.09.  |  Petr Rozkošný

Láká vás růstový potenciál rozvíjejících se ekonomik? Obáváte se s těmito investicemi spojené vyšší míry rizika? Jak by se vám líbila investice, která by vám umožnila využití plného potenciálu rozvíjejících se zemí při minimální možné míře rizika?

Pravidelný týdenní komentář k akciovému trhu

10.09.  |  Milan Lávička

První zářijový týden byl jednoznačně ve znamenání čtvrtečního zasedání Evropské centrální banky (ECB). Navzdory očekávání ECB  sice nesnížila úrokové sazby, ale rozhodujícím impulzem se stalo představení plánu nákupu dluhopisů problémových zemí (OMTs – Outright Monetary Transactions).

ECB spustila program nákupů vládních dluhopisů. Vyhráno však není

07.09.  |  Ondřej Matuška

ECB naplnila očekávání trhu a spustila program nákupů vládních dluhopisů na sekundárním trhu (tzv. Outright Monetary Transactions). Guvernér Draghi po zasedání rady guvernérů ECB oznámil spuštění programu na podporu členských zemí EMU.

Komoditní vývoj: Investoři chtějí zlato

05.09.  |  Boris Tomčiak

V srpnu se komoditám dařilo. Ceny rostly zejména v sektoru drahých kovů. Na nové historické maximum se vyšplhala sója, u které hrozí globální nedostatek. Na konci měsíce prudce zdražilo i kakao. Naopak mezi nejslabší komodity patřil cukr a mírně zlevnila káva.

Fondy v srpnu naznačily příslib

04.09.  |  Petr Fejtek

Poslední srpnový týden sice fondům přinesl jen 100 milionů, ale zaprvé asi mnohého napadne trefné, že stále lepší něco než nic, zadruhé to jen potvrdilo pozitivní trend posledních týdnů. Za celý srpen tak – byť pouhých 300 milionů – zaznamenaly fondy nejlepší měsíc za celé dva roky.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

03.09.  |  Milan Vaníček

Poslední prázdninový týden nám kromě ochlazení přinesl čekání na páteční vystoupení šéfa FEDu na setkání centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Dle očekávání Bernanke nepřekvapil a nerozšířil očekávání na rychlou akci FEDu ohledně monetárního uvolňování.

Sestavujeme defenzivní portfolio

03.09.  |  Marek Trnka

Při hledání nejlepšího investičního portfolia dnešní doby se můžete nechat inspirovat i při sobotním nákupu. Nemusíte mít zvláštní znalosti kapitálových trhů, mnohdy stačí zapojit prostý selský rozum.

Matuška: Dluhopisové fondy předvedly excelentní růst

31.08.  |  Ondřej Matuška

Dluhopisové fondy jsou zatím v letošním roce díky příznivému tržnímu vývoji velice úspěšné. V některých případech přinesly zhodnocení 15 i více procent, což je za normálních okolností nadprůměrný výsledek i na akciový trh.

Češi penzijní reformě příliš nerozumějí

30.08.  |  Redakce

Penzijní reforma může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu našeho života ve stáří. Politici o ní mluví, novináři píšou, a stejně lidé jejím principům téměř vůbec nerozumějí. K tomuto zjištění došla na základě provedeného výzkumu agentura STEM/MARK.

Držet se rčení „Sell in May and go away“ se letos asi nevyplatí

30.08.  |  Lukáš Vácha

V průběhu druhé poloviny prázdnin se světové akciové trhy rychle vyšvihly na úrovně blízké maximům, dosaženým po bolavém podzimu 2008. Německý DAX si od začátku prázdnin připisuje již téměř 10 % a americký S&P téměř 4 %. K růstu, přerušenému jen několika málo korekcemi, tak dochází od konce května.

Proslov Bernankeho a další očekávané události

29.08.  |  Michala Moravcová

Poslední srpnový týden letošního roku bude poměrně bohatý na nová data. Investoři čekají na páteční proslov Bernankeho na sympóziu v Jackson Hole. Týden přinese i další zajímavé informace.

V Praze končí výsledková sezóna

27.08.  |  Petr Sklenář

Předposlední srpnový týden byl ve znamení spekulací ohledně dalšího uvolnění měnové politiky v USA po zápisu z posledního zasedání FEDu. Po čase se opět rozjelo kolo politických rozhovorů okolo pomoci Řecku, které se snaží opětovně vyjednat měkčí podmínky a prodloužení záchranného plánu ze dvou na čtyři roky.

Drahá ropa může přibrzdit tureckou ekonomiku

27.08.  |  Michala Moravcová

Napjatá situace na Blízkém východě a s tím související růst ceny ropy by mohly výrazně poškodit tureckou ekonomiku. Turecko s hospodářským růstem 8,5 procenta se v roce 2011 stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou zemí OECD a druhou ze zemí G20.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

20.08.  |  Petr Sklenář

V uplynulém týdnu byla na akciových trzích znát poklidná prázdninová atmosféra. Při mírných objemech obchodů si hlavní indexy přidaly další jedno až dvě procenta a posunuly se na 4-5měsíční maxima. Na finančních trzích dál dozníval příslib z předchozích dní, že ECB je připravena za určitých podmínek intervenovat na dluhopisových trzích.

Cena ropy se vrací k letošním maximům

20.08.  |  Jiří Tyleček

Ropa patří mezi několik málo komodit, jejíž cenové pohyby na burze se téměř okamžitě projeví v peněženkách spotřebitelů. Proto je její cena pevně sledována a zkoumána. 

Zlato ztrácí svůj lesk

17.08.  |  Michala Moravcová

Světová poptávka po zlatě od dubna do června 2012 dle údajů World Gold Council (WGC) výrazně klesla. Celosvětová spotřeba se v tomto období snížila o 7 procent neboli 76 tun a dostala se tak na úroveň, kde byla naposledy na jaře roku 2010.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

13.08.  |  Milan Vaníček

Druhý srpnový týden byl ve znamení pozitivního sentimentu díky úvahám nad potenciálními kroky ECB na podporu eurozóny. Kladný trend byl vidět především na kratších splatnostech státních dluhopisů Španělska a Itálie, kam by podle ECB, mohla směřovat její případná intervence. 

Binární opce – strategie pro klesající trhy

13.08.  |  Jan Rohrbacher

V dnešním díle vzdělávacího seriálu o opcích si ukážeme strategie, které využíváme v situacích, kdy předpokládáme pokles či setrvání trhu pod určitou cenovou hladinou (realizační cena, též strike).

Komoditní vývoj: Sucho vyhnalo ceny obilnin vzhůru

06.08.  |  Boris Tomčiak

V červenci nejvíce rostly ceny obilnin a olejnin, dařilo se i plynu. V srpnu mohou překvapit drahé kovy a energetické suroviny.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

03.08.  |  Milan Vaníček

Přelom července a srpna patřil plně monetární politice a to hlavně vrcholným představitelům amerického FEDu a evropské ECB. Větší pozornost tentokráte přilákala především tiskovka prezidenta ECB.

Co s další pětiletkou?

01.08.  |  Petr Fejtek

Možná to ani nepřijde, ale pomalu se blíží pětileté výročí vypuknutí krize – původně hypoteční, pak finanční, poté dluhové a dnes stále víc bankovní – výhled se stále jen utápí v mlhavé nejistotě. Navíc vůbec není jasné, zda „krizová pětiletka“ alespoň trochu neduhy vyléčila, anebo jde stále jen teprve o začátek...

Pravidelný týdenní komentář k trhu

27.07.  |  Milan Vaníček

Začátek uplynulého týdne byl oproti očekávání opětovně ve znamení politických prohlášení. Ve středu zájmu bylo Řecko, které opětovně řeší profinancování nejbližších splátek a nemá ochotu přijímat potřebná úsporná opatření. Některé hlasy především z Německa vyzněly poměrně rezolutně negativně vůči další pomoci při neochotě dodržet předešlé sliby ze strany Řecka. K tomu se opětovně přidala nejistota ohledně španělského řešení, která byla vidět na růstu výnosnosti španělských vládních dluhopisů. Ty již i na kratších duracích vykazovaly výnosy nad 7%, což je úroveň, která není kompatibilní s dlouhodobými finančními možnostmi státu.

Záporný úrok – pohádka či možnost?

23.07.  |  Petr Fejtek

Nápad, abychom za půjčku nemuseli platit úrok, ale naopak k ní dostali ještě něco „přidáno“, patří tak nejvýš do blázince. Tedy patřil ještě nedávno. Doba je však zlá a přináší mnohá překvapení – na „vysokých“ finančních trzích, v ekonomické teorii i v bankách. Tak už dokonce i jedna banka u nás přidá klientovi při konsolidaci jeho půjček 3000 korun „na ruku“.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

20.07.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl ve znamení výsledkové sezóny v USA a čekání na posun v kauze pomoc španělským bankám. Můžeme konstatovat, že prozatím se výsledková sezóna (20% odreportováno z indexu S&P 500) vyvíjí relativně dobře alespoň vzhledem k tomu, co se očekávalo. Jen připomínáme, že očekávání na 2Q12 jsou velmi slabá pod vlivem slábnoucích současných makroekonomických dat.

Binární opce - strategie pro rostoucí trhy

19.07.  |  Jan Rohrbacher

V dnešním díle opčního edukačního seriálu si představíme takové strategie, které využíváme v situacích, kdy očekáváme růst či setrvání trhu nad určitou cenovou hladinou (realizační cena, strike).

Akciovým trhům se v červnu dařilo

17.07.  |  Robin Koklar

Červen roku 2012 se pro riziková aktiva vyvíjel pozitivně, neboť akciové trhy posílily a sledované komodity vyjma ropy taktéž zhodnocovaly. Akciovým trhům se v červnu dařilo zejména kvůli očekávání, že představitelé ECB přijdou s nějakým podpůrným opatřením.

Investice naruby: Negativní výnosy státních dluhopisů

16.07.  |  Jiří Tyleček

Nedostatek bezpečných alternativ v prostředí úrokových sazeb blízkých nule, které drží většina centrálních bank vyspělých zemí, žene investory do ztrátových pozic. Možná není daleko doba, kdy si bezpečné země typu Švýcarska či Německa začnou více půjčovat a tím de facto budou své dluhy splácet.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

13.07.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden byl ve znamení dalšího odsunutí koncepce řešení nepříznivé bankovní situace ve španělsku a začínající výsledkové sezóny v USA. Právě neupokojivá situace kolem vývoje v Evropě a především slabá očekávání na výsledkovou sezónu, spolu s některými zveřejněnými varováními před výsledky způsobily spíše negativní sentiment na trhu.

Německo chce, aby Španělé dál ručili za své banky sami

10.07.  |  Jan Bureš

Po výrocích německého ministra financí Wolfganga Schaubleho optimistům dál pomalu tuhne úsměv na rtech. Dnes časně ráno po devítihodinovém jednání ministrů financí eurozóny Schauble řekl, že i když záchranný fond (ESM) bude moci pomáhat přímo bankám, finální riziko spojené s půjčkou by měl nést vždy národní stát, aktuálně tedy španělská vláda.

Neprůstřelnmé spoření: nákup zlata po troškách nebo BitCoin

04.07.  |  Lukáš Tomek

V extrémních podmínkách, při krachů měn či celých států, se stává, že vlády oberou o peníze své vlastní občany. Existují možnosti, jak se tomu ubránit? GLOSA

Komoditní vývoj: Ropa zlevňovala celý červen

04.07.  |  Boris Tomčiak

Globální ekonomické údaje jsou nadále velmi špatné. Optimizmus však přinesla záchranná opatření v Evropě. Cena ropy propadla na nejnižší úroveň od počátku října minulého roku. V poslední červnový den však posílila o 9 procent a smazala téměř celou měsíční ztrátu. Prudce zdražily obilniny a olejniny, protože Spojené státy byly postiženy rozsáhlým suchem. Vzhůru vyrazily i ceny kakaa a cukru.

Dobrá nálada z eurosummitu dlouho nevydrží

02.07.  |  Jiří Tyleček

Ve stylu: „Jednomu vezmeme a druhému dáme“, se Evropa dopředu neposune. Finanční trhy po opadnutí nadšení naberou pravděpodobně jižní směr. Pokud se tedy opět nebudou tisknout peníze.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

29.06.  |  Milan Vaníček

Poslední červnový týden byl charakterizován summitem eurozóny/EU. Právě velmi nízká očekávání o možnosti nalezení nějakého řešení byla příčinou prodejního tlaku na začátku týdne. Naopak blížící se summit a zprávy z jeho konání přinesly na trh pozitivní reakci. Domácí index PX se nesl ve znění globálních události a uzavřel týden na úrovni 901 bodů, což mezitýdenně představovalo růst o 0,1 % t/t.

Ronald Ižip: Jsme na prahu velké globální změny

27.06.  |  Lukáš Pololáník

Současná krize není ekonomickou recesí, ale návratem k dlouhodobě udržitelnému růstu. Pokud by to byla klasická krize, bylo by dávno po ní. Odchod Řecka z eurozóny není řešením. Fiskální pakt, ač je jediným způsobem, jak zlepšit veřejné finance, zřejmě nebude účinný, uvedl mimo jiné Ronald Ižip v rozhovoru pro Finance.cz.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

22.06.  |  Milan Vaníček

Předposlední školní/červnový týden se nesl na vlně důležitých informací, které přinášely výraznější očekávanou volatilitu. Ze začátku týdne na trhy přišla poměrně uklidňující zpráva z Řecka a to v podobě výsledku parlamentních voleb, který indikoval vytvoření pro-evropské vlády. Což se tak i stalo, a tak se dá očekávat, že za Řecko bude mít konečně kdo jednat se zástupci věřitelů či všeobecně všech, kterým leží budoucnost eurozóny na srdci.

Binární opce představují jednoduchý nástroj k obchodování

22.06.  |  Jan Rohrbacher

Dnešním dílem opčního edukačního seriálu zahájíme exkurz do světa obchodování binárních opcí, které sice řadíme do kategorie tzv. exotických opcí, avšak princip jejich obchodování je skutečně velmi jednoduchý.

Vyřešily řecké volby problémy eurozóny? Ale kdeže!

19.06.  |  Jiří Tyleček

Evropští politici se snaží vyvolat dojem, že současná situace je něco jako přírodní katastrofa, která se nedala očekávat. A jakmile příjde pomoc, opět si budeme užívat slunečních dní.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

15.06.  |  Milan Vaníček

Uplynulý týden se nesl dle očekávání ve zvýšené volatilitě, když na trhu panovala nejistota z dění kolem eurozóny. Nervózně se přešlapovalo v očekávání výsledku řeckých voleb (tento víkend) a sledovány byly i další komentáře ohledně stavu španělského bankovnictví.

Odpočítávání do řeckých voleb začalo - trhy vidí výsledky optimisticky

15.06.  |  Jan Čermák

Ačkoliv odpočítávání před řeckými volbami, které by měly rozhodnout zda eurozóna bude pokračovat ve stávajícím složení, začalo, trhy s rizikovými aktivy jakoby si z toho nic nedělaly.

Nákup akcií Microsoft: Sázka na softwarového giganta

14.06.  |  Petr Čermák

Společnost Microsoft (MSFT) je jedním z největších výrobců softwaru na světě. Poskytované produkty jsou součástí většiny osobních počítačů. Společnost nabízí operační systémy, herní konzole, hardware a jiný software.

Španělský balík nedokázal trhům pomoci

12.06.  |  Jan Bureš

Španělský optimismus na trzích moc dlouho nepobyl. Evropské akcie otevřely v silném plusu (2 %), aby nakonec zavřely den ve ztrátách. Španělský IBEX ztratil 0,5 %, zatímco italský MIB dokonce 2,8 %. Současně s tím španělské výnosy znovu vyskočily vzhůru k 6,5 %.

Pravidelný týdenní komentář k trhu

08.06.  |  Milan Vaníček

První plný červnový týden se nesl ve znamení měnové politiky. ECB ponechala sazby beze změny a komentář naznačil, že snížení sazeb je stále variantou při stávajících ekonomických podmínkách. Stále se zvyšují spekulace na to, že komentář rovněž naznačil, že by ECB mohla využít v budoucnu i některých relativně nestandardních řešení při určité konstalaci.

Řecká písmena u opčního obchodování

08.06.  |  Jan Rohrbacher

Citlivost na jednotlivé parametry je pro každou opci odlišná a proto je zapotřebí ji nějakým způsobem matematicky vyjádřit. Právě k tomu slouží čtyři základní ukazatele, které si v dnešním díle představíme. Jedná se o ukazatele Delta, Gamma, Théta a Vega.

Komodity v květnu: Extrémní výprodeje na trzích

06.06.  |  Boris Tomčiak

Květen se na komoditních trzích nesl v znamení extrémních výprodejů. Důvodem byly zejména obavy z dalšího rozšíření evropské dluhové krize. Velmi nepříjemné je i zpomalovaní hospodářského růstu v Asii, do které se vkládají velké naděje.

Je na záchranu španělských bank už příliš pozdě?

05.06.  |  Tomas Berggren

Španělský bankovní systém je “zlomovým bodem” pro existenci eura. A španělská vláda si to uvědomuje. Proto také premiér Rajoy ohlásil, že země zdraví svého bankovního systému “garantuje”. Dělají si z nás srandu?
1 5 6 7 8 9 10 11 13 19 25
 
 
reklama
 
 
Články Finance.cz

Zobrazit další články
Články Investujme.cz

Zobrazit další články
Články Studentskéfinance.cz

Zobrazit další články
Články Firemnífinance.cz

Zobrazit další články
Zajímavé štítky

Zobrazit další štítky
Zajímavá témata štítků

Zobrazit další témata štítků
Slovnik.finance.cz

Zobrazit další slova
Finance.cz - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Investice - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Firmy - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Student - zajímavé odkazy

Zobrazit další obsah
Poradna finance.cz

Zobrazit další dotazy