Články, komentáře

Mate americká centrální banka trhy?

30.09.  |  Tomáš Menčík

To, co nemají investoři na akciových trzích rádi nejvíce, je nejistota. Té by měli primárně zabraňovat centrální bankéři svými dlouhodobými, fundovanými a hlavně konzistentními názory.

Hloupé peníze obchodují ráno, chytré večer

29.09.  |  Redakce

Wall Street Journal před několika dny zveřejnil článek s titulkem: „Nejhorší akciové obchody jsou ty, které provedeme hned ráno.“ Tento článek mi připomněl počátek devadesátých let a člověka, který měl velký vliv na mou investiční filozofii.

Volkswagen se potápí. Kde hledat příležitosti?

25.09.  |  Jiří Šimara

Tak smolné období manažeři z Volkswagenu snad ještě nezažili. Firma se musela nejdříve vyrovnat s mocenským soubojem mezi Winterkornem a Piëchem, následovaly problémy na čínském trhu a nyní kauza s údajnými podvody při kontrolách emisí v USA.

Pět klíčových otázek, které by si dnes měli investoři klást

17.09.  |  Redakce

Investoři by si dnes měli podle našeho názoru klást pět významných otázek. Které to jsou?

Jaká je (ne)likvidita trhu s korporátními dluhopisy?

14.09.  |  Redakce

Na současném kapitálovém trhu na sebe většinu pozornosti strhávají akcie a nechávají ostatní instrumenty ve svém stínu. Velice důležitou roli mají také dluhopisy, u nichž je v poslední době tématem číslo jedna likvidita.

Prestižní akciový index DAX přivítá nového člena

11.09.  |  Jiří Šimara

K 21. září proběhne tradiční úprava složení nejvýznamnějšího evropského akciového indexu, německého DAX 30.

Komoditní vývoj v srpnu

09.09.  |  Eva Mahdalová

Slabý ekonomický růst v Číně způsobil doslova turbulenci na světových trzích. Investoři díky rostoucí nejistotě okolo Číny utíkají od rizikovějších aktiv, jako jsou akcie a komodity, přičemž také stahují peníze z rozvíjejících se tržních ekonomik.

Nesnažte se kopírovat hedge fondy

08.09.  |  Redakce

Hodně se dnes hovoří o analýze, kterou provedli ekonomové Mikhail Tupitsyn a Paul Lajbcygier z Monash University. Je zaměřená na hedge fondy a podle některých názorů v podstatě říká, že tyto fondy jsou jedním velkým podvodem.

Už i Číňané si pohrávají s myšlenkou na QE

31.08.  |  Jiří Šimara

Poměrně dlouho panovala na globálních akciových trzích historicky velmi nízká volatilita. Toto období relativně klidného obchodování však utnuly první náznaky možného zpomalení čínské ekonomiky.

Krugman, Stiglitz a Sachs prokázali Řecku medvědí službu

28.08.  |  Redakce

Prominentní američtí levicoví ekonomové Paul Krugman, Joseph Stiglitz a Jeffrey Sachs prokázali Řecku velmi špatnou službu, když povzbuzovali radikály ve vládě Alexise Tsiprase k prosazování nezodpovědných plánů na odtržení od eurozóny a ostrou konfrontaci s evropskými věřiteli.

Podle Čechů jsou v současné době nejvýnosnější investicí nemovitosti a podílové fondy

25.08.  |  Redakce

Téměř polovina Čechů (43 %) si myslí, že největšího zisku lze v současné době dosáhnout investováním do nemovitostí. Pětina dotazovaných pak vidí jako nejefektivnější investici do podílových fondů (11 % prostřednictvím akciových a 9 % prostřednictvím dluhopisových titulů). Třetí příčku domněle nejvýnosnější investice obsadilo zlato, do kterého by podle nedávného průzkumu skupiny Pioneer Investments investovalo necelých 15 % respondentů.

Řecko odstartoval strastiplnou cestu

20.08.  |  Tomáš Menčík

Německý parlament podpořil řecký záchranný program v objemu 85 miliard EUR, čímž odpadla největší překážka v poskytnutí finanční pomoci.

Investice do fondů vzrostly od počátku roku o více než 13 %

14.08.  |  Redakce

K 30.6. 2015 bylo v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice zainvestováno 367,39 miliard korun. Investice do fondů dosáhly historicky nejvyšší úrovně. Favoritem investorů i nadále zůstávají smíšené fondy. České domácnosti se svými investicemi přibližují ke standardu zemí západní Evropy s cílem uchování hodnoty majetku prostřednictvím investování.

Restrikce stále v nedohlednu

14.08.  |  Jiří Šimara

Fed zvýší úrokové sazby v březnu, ne v červnu, ne v září k tomu dojde. Tak se v kostce vyvíjelo očekávání, kdy v letošním roce dojde k dlouho očekávanému kroku v podobě zahájení monetárních restrikcí v USA.

Čína sahá po dalších nástrojích pro záchranu své ekonomiky

12.08.  |  Michala Moravcová

Čínský jüan v úterý zažil nejhlubší pád za více než dvě dekády a oslabil na tříleté dno (nejslabší od září 2012) poté, co čínská centrální banka (PBOC) překvapila trh devalvací měny o téměř 2 procenta.

Komoditní vývoj v červenci

11.08.  |  Eva Mahdalová

Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se v prvé řadě podílely rozličné globálně ekonomické faktory. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.

Závod o Írán je v plném proudu

05.08.  |  Jiří Šimara

Spekuluje se, že za rok 2011 bylo v Íránu vyrobeno téměř 1,5 mil. automobilů, ale poté kvůli západním sankcím produkce automobilů klesla až na 624 tisíce v roce 2013. S postupným uvolňováním restrikcí začala výroba opět narůstat a v roce 2014 činila 1,1 milionu vozů.

Low-cost letecká doprava a investiční příležitosti

04.08.  |  Redakce

Dnes, kdy levná ropa přeje aerolinkám po celém světě, řada investorů zapomněla, že odvětví letecké dopravy nebývalo vždy tak atraktivní. Ještě před globální finanční krizí v roce 2008 se nacházelo okolo 70% amerických leteckých přepravců v insolvenci.

Rusko nakoupilo dalších 25 tun zlata

30.07.  |  Redakce

V poslední době jsme svědky výrazného poklesu ceny zlata. Tento výrazný pokles má za následek stoupající zájem o tento drahý kov mezi investory.

Investovat lze i do akcií menších německých firem

27.07.  |  Redakce

Kdo investuje do německých akcií, pravděpodobně drží v portfoliu některý z titulů reprezentujících index DAX. Investovat ovšem můžete i do akcií menších a středních firem. Kdo nechce ztrácet čas nákupem jednotlivých titulů, může investovat do ETF z dílny Deutsche Asset & Wealth Management.

V4: utažení měnové politiky není na programu dne

24.07.  |  Redakce

V letošním prvním půlroce se regionu V4 vedlo za dlouhou dobu nejlépe – nejpomalejší mezikvartální růst HDP byl 0,8% (Maďarsko), nejpomalejší meziroční růst skoro 3% (Slovensko). Na rozdíl od minulosti, kdy byl růst tažen většinou exportem, je navíc faktorem růstu č. 1 po dlouhé době poptávka domácností.

Výsledková sezóna v USA: Zklamání za zklamáním

23.07.  |  Jiří Šimara

Výsledkové sezóně v USA se start příliš nepodařil. Po sérii více méně solidních dat firem z bankovního sektoru se ke slovu dostaly tituly z průmyslu a technologií, kde se objevilo hned několik výrazněji negativních překvapení.

Brokerjet končí. Kam můžete převést portfolio?

21.07.  |  Gabriela Kraváčková

Brokerjet České spořitelny oficiálně oznámil ukončení služby Brokerjet. Drobní investoři využívající služby tohoto on-line brokera si musí vybrat nového obchodníka. Jaké jsou aktuální nabídky jednotlivých obchodníků s cennými papíry?

Doktor Zkáza: Nejnebezpečnější jsou centrální banky

20.07.  |  Redakce

Papírové peníze ztratí hodnotu, tvrdí švýcarský investor trvale žijící v Thajsku a vydavatel newsletteru Gloom, Boom & Doom Report Marc Faber. Muž s přezdívkou doktor Zkáza je znám pro své chmurné názory na budoucnost světové ekonomiky a trhů. „Kolaps současného systému je nevyhnutelný, ke krachu svět přivedou centrální banky,“ tvrdí muž, který se stal světovou investorskou celebritou.

Zaplaví íránská ropa trhy?

17.07.  |  Eva Mahdalová

Cena ropy Brent se dostala pod tlak díky tomu, že Írán a šest světových mocností uzavřely konečnou dohodu o íránském jaderném programu.

Jak výše dluhu ovlivňuje zlato

15.07.  |  Redakce

Při investování do zlata napadla určitě každého otázka: kolik se tohoto drahého kovu za celou dobu existence světa vlastně vytěžilo? Existují různé odhady, např. analytická společnost GFMS (Gold Fields Mineral Services) předpokládá, že celkové množství vytěženého zlata je přibližně 183.600 tun nebo také 5.900.000.000 OZ (trojských uncí).

Je Grexit nevyhnutelný? Aneb 4 mýty o (ne)udržitelnosti řeckého dluhu

13.07.  |  Jiří Šimara

Na kapitálových trzích snad momentálně neexistuje žhavější téma než situace okolo splácení řeckého dluhu. Tento fenomén se po nedělním referendu, ve kterém se Řekové vyslovili proti návrhům svých věřitelů, stal ještě diskutovanějším a neustále přilévá další nervozitu zejména na evropské akciové trhy.

Co v létě trápí ekonomiku, aneb jak vše se vším souvisí

10.07.  |  Michala Moravcová

Léto se obecně považuje za okurkové období. Platí to i pro trading, kdy prázdniny snižují počet důležitých ekonomicko-politických událostí. Letos se ale situace vyvíjí překvapivě jinak.

Kudy z řecké mizérie?

09.07.  |  Tomáš Menčík

Politická jednání ohledně situace okolo Řecka vrcholí a akronym „grexit“ bývá čím dál častěji skloňován napříč všemi médii. Ve skutečnosti si však málokdo umí představit, co by v důsledku pro řeckou ekonomiku bankrot Řecka znamenal.

Komoditní vývoj v červnu

08.07.  |  Eva Mahdalová

Řecko se v závěru června neshodlo s ministry financí eurozóny na plánovaném balíku reforem. Vyhrocená situace okolo Řecka nenechala některé komodity chladnými. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.

Výhled pro trh s cukrem

02.07.  |  Eva Mahdalová

Cukr je jednou z nejstarších obchodovaných komodit na světě. V současné době je tato surovina také jednou z nejvíce regulovaných komodit.

Dá se stále ještě vydělat na zlatě?

01.07.  |  Tomáš Menčík

Cena zlata už téměř tři měsíce nevybočila z úzkého pásma 1160 – 1230 dolarů za unci. To při zpětném pohledu nenabízí přílišný potenciál k vysokému zhodnocení v podobných úrovních jako tomu bylo před rokem 2012, kdy cena zlata rostla o desítky procent ročně.

Pozitivní zprávy z Japonska

16.06.  |  Redakce

Alex Treves, manažer pro japonské akcie ve Fidelity Worldwide Investment, komentuje makroekonomický výhled Japonska pro druhé pololetí 2015.

Dluhopisové trhy: pozorujeme začátek růstu výnosů?

12.06.  |  Redakce

Stojaté dluhopisové vody se v posledních dnech nevídaně rozvlnily. Do teď v podstatě jednosměrný pohyb výnosů na nižší úrovně skončil náhle a velkým skokem.

Komoditní vývoj v květnu

09.06.  |  Eva Mahdalová

Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se v prvé řadě podílely globálně ekonomické faktory. Svoji stopu na vývoji komodit zanechal i americký dolar.

Bill Gross měl pravdu

05.06.  |  Jiří Šimara

V polovině dubna přišel Bill Gross, jeden z nejuznávanějších investičních guru současnosti, s poměrně šokující předpovědí. Predikoval strmý sestup hodnoty německých dluhopisů, přičemž sázku na jejich pokles označil doslova za životní příležitost.

Vliv pracovního trhu na cenu zlata

03.06.  |  Redakce

Americká míra nezaměstnanosti je pokládána za klíčový faktor, který ovlivňuje cenu zlata. Trhy používají data o pracovních místech jako signál ekonomického zdraví. Nezaměstnanost nepřímo ovlivňuje tuto cenu, záleží však na tom jak US Federální rezervní systém (FED) stanovuje úroveň úrokových sazeb.

Budoucnost penzí: Potřebujeme bič na politiky, říkají experti

28.05.  |  Redakce

Vlastní spoření na penzi je nenahraditelné, podle amerického ekonoma Meira Statmana by mělo být dokonce povinné. Finančně zodpovědně by se ovšem měli v první řadě začít chovat politici. I to zaznělo v debatě, kterou uspořádala CFA Society ve spolupráci s Asociací penzijních společností.

Stříbro: Čínské investice směřují do Magadanu

27.05.  |  Redakce

Již v renesančních dobách zmiňovali tehdejší vědci a vynálezci v čele s Isaacem Newtonem, že je stříbro úzce spojeno s měsíčním svitem a jeho energií, která by se dala využít pro průmyslové účely. Dnes je solární energie stěžejním bodem zájmu nejen východních zemí v čele s Indií, Ruskem a Čínou.

Vývoj poptávky a nabídky zlata v prvním čtvrtletí 2015

22.05.  |  Petr Habiger

Podle dat Světové rady pro zlato (WGC) klesla celosvětová poptávka po zlatě v prvním čtvrtletí letošního roku o 11 tun v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Pokles tedy činí 1 % na celkových 1 079,3 tuny. V sektoru šperkařství růst poptávky v Indii, Spojených státech a Asii dorovnával propad v Číně, Turecku, Rusku a střední Evropě. Výsledkem bylo meziroční celosvětové snížení poptávky v sektoru šperkařství o 3 % na celkových 600,8 tuny.

V USA se začnou navyšovat úrokové sazby. Kdy?

21.05.  |  Jiří Šimara

Bankéři ze San Francisco Fed zpochybnili oficiální data ohledně vývoje amerického HDP za první kvartál letošního roku. Zatímco vládou reportovaný údaj signalizoval pouze 0,2% mezikvartální růst, San Francisco Fed odhaduje až 1,8% mezikvartální posílení ekonomiky.

1,1 biliónu dolarů hotovosti

18.05.  |  Tomáš Menčík

Tolik peněz má na účtu 50 největších amerických firem. Pokud bychom to číslo rozšířili na všechny nefinanční americké firmy, z 1,1 biliónu by se stalo 1,7 biliónu.

Trh dluhopisů mění charakter

14.05.  |  Michala Moravcová

V poslední třetině dubna se zásadně změnil charakter trhu se státními dluhopisy. Pro tento tržní segment byly dlouhodobě charakteristické vysoké ceny a nízké výnosy hlavně díky programům kvantitativního uvolňování centrálních bank, které vytvářely a v případě eurozóny nebo Japonska i stále tvoří velkou část poptávky po těchto aktivech.

Důvěra ve fondy roste

13.05.  |  Redakce

K 31. 3. 2015 bylo v domácích a zahraničních fondech nabízených v České republice zainvestováno 361,49 miliard korun. Investice do fondů zaznamenaly historickou úroveň a přibližují české domácnosti standardu zemí západní Evropy s cílem uchování hodnoty majetku prostřednictvím investování.

Kaňka na výsledcích Tesla Motors

11.05.  |  Jiří Šimara

Své výsledky hospodaření za uplynulý kvartál už zveřejnila i automobilka Tesla Motors, která je zejména díky svému excentrickému řediteli a největšímu akcionáři v jedné osobě Elonem Muskem velmi dobře známá i českým investorům.

Cena železné rudy po 4 letech roste. Připsala si 27 procent

07.05.  |  Michala Moravcová

Neuvěřitelný cenový výkon železné rudy za poslední měsíc dal býkům naději, že by se mohli vrátit po 4 letech do hry. Cena železa v průběhu měsíce dubna posílila o 27 procent poté, co si sáhla na 10letá minima na úrovni 46,70 USD za tunu.

Funguje „Sell in may and go away“?

06.05.  |  Eva Mahdalová

Uvolněná měnová politika nenechává akcie chladnými. Například velmi dobře se v prvním čtvrtletí tohoto roku dařilo evropským akciím, jelikož společnosti včetně SAP a Actelion vykázaly lepší výsledky, než se očekávalo.

Výsledky bank překvapily nejednoho investora

30.04.  |  Redakce

Výsledková sezóna za první kvartál roku 2015 se pomalu chýlí ke svému konci. Většina tržní kapitalizace amerického indexu S&P 500 už do svých účetních knih nechala nahlédnout.

Výhody a nevýhody komoditních spreadů

24.04.  |  Redakce

V předchozích textech jsme si osvětlili problematiku obchodování s komoditními spready, zejména pak principy, na nichž je výsledný zisk založen. Tentokrát navážeme a rozebereme si výhody spreadů, které z těchto principů vyplývají.

Řecko dál hraje svou velmi nebezpečnou hru

24.04.  |  Jiří Šimara

Pokud se mluví o problémech Řecka, tak to nejsou nějaké nepodstatné, interní neduhy, se kterými se tento středomořský stát potýká. Vzhledem ke společné měně euro, kterou Řecko sdílí s mnoha vyspělými evropskými státy, má tento problém daleký přesah. To je důvod neustálých a stále se dokola opakujících vyjednávání a schůzek zabývajících se problematikou řeckého zadlužení.

Důvěra v hospodářský růst je na nejvyšší úrovni v Japonsku

21.04.  |  Redakce

V japonských podnicích za posledních 12 měsíců vzrostla důvěra v hospodářský růst nejvíce z celého světa. To je nejdůležitější výsledek nedávného průzkumu „A Micro View on Macro Divergence", jehož se zúčastnilo celkem 159 akciových a investičních analytiků společnosti Fidelity Worldwide Investment. Anketa vznikla na základě rozhovorů analytiků s nejvyššími manažery v jednotlivých podnicích. Investiční experti Fidelity absolvují takových jednání ročně přibližně 17 tisíc.

Ruskému rublu se letos daří

17.04.  |  Michala Moravcová

Ruský rubl se po špatném loňském roku, kdy utržil rozsáhlé ztráty, staví opět na nohy. Loni oslabil vůči americkému dolaru (USD/RUB) o více než 120 procent.

Portfolio dluhu USA: Kam s ním?

15.04.  |  Jaroslav Křůpala

Cena zlata se v závěru minulého týdne dostala těsně pod hranici 1200 dolarů, a stačilo k tomu vyjádření úředníků FEDu, kteří vydali doporučení směrem k vedení, aby došlo ke zvýšení úrokových sazeb v červnu tohoto roku.

V USA netěží polovina ropných souprav

10.04.  |  Petr Habiger

Poslední čtyři roky ukázaly nejrychlejší rozšíření produkce ropy v historii Spojených států. Důvodem je především zavedení horizontálních vrtů skrz břidlicové skály.

Co investorům přinese výsledková sezóna?

09.04.  |  Tomáš Menčík

Ve středu oficiálně začala další výsledková sezóna v USA. Několik firem sice již čísla zveřejnilo, ale právě Alcoa je považována za ostrý start. 1. kvartál byl dalším v řadě s velmi silným dolarem, což je negativní pro americké firmy.

Komoditní vývoj v březnu

08.04.  |  Eva Mahdalová

Na vývoji cen hlavních komoditních skupin se podílely především globálně ekonomické faktory. Sekundární vliv na vývoj komodit měl na svědomí i americký dolar.

Ačkoliv Řecku docházejí peníze, dohoda s věřiteli je v nedohlednu

03.04.  |  Michala Moravcová

Ani po několika aktivních jednáních mezi Řeckem a věřiteli nedošlo ke vzájemnému konsenzu. I když byl záchranný program prodloužen do konce června, výplata 7,2 miliardy eur zůstává pro Atény stále uzamčena a podmíněna zavedením reforem. Podle agentury Reuters dojdou Aténám peníze již 20. dubna, proto by se jednání měla urychlit.

Obavy z přehřátí amerického akciového trhu nejsou opodstatněné

01.04.  |  Redakce

V minulých letech překonával výkon amerických akcií ostatní důležité trhy. Od poklesu v roce 2009 se hodnota indexu S&P 500 více než ztrojnásobila. Dobré výsledky odrážejí nejen oživení americké ekonomiky, kterou pohánějí zisky společností, ale rovněž lepší nálada investorů způsobená bezprecedentním uvolněním měnové politiky Federálního rezervního systému.

Které evropské akcie jsou vhodné na doplnění portfolia?

31.03.  |  Peter Garnry

Diverzifikace je důležitým nástrojem každého akciového portfolia. Nabízíme proto výběr z evropských akcií, které by mohly obohatit investiční portfolio. Jsou mezi nimi například akcie British Telecom, Henkel anebo Unilever.

Nový obr v potravinářství může spustit konsolidaci celého sektoru

30.03.  |  Jiří Šimara

Ve Spojených státech dojde ke spojení dvou dominantních hráčů na tamním trhu s potravinami. Řeč je o fúzi Kraft Foods a Heinz, za níž stojí známý investor Warren Buffett spolu s brazilským fondem 3G Capital.

Peníze míří z eurozóny ven

27.03.  |  Petr Habiger

Investoři otočili kormidlem o 180° a kapitál namířili z Evropy ven. Hlavní trend je v současnosti z eura do dolaru a dalších zemí „bezpečných“ měn, jako jsou Dánsko nebo Švýcarsko. Společná evropská měna klesla za uplynulých dvanáct měsíců proti americkému dolaru o 20 %. Euro se díky tomuto poklesu dotklo 12letého minima proti USD a zároveň se přiblížilo na dostřel parity.

Kdy bude yuan rezervní měnou a čínské banky součástí LBMA?

25.03.  |  Redakce

Čína je zase o krok blíže k získání zvláštního postavení na měnovém trhu a nejen na něm. Čína se snaží o začlenění yuanu do systému rezervních měn Mezinárodního měnového fondu, a tím by se yuan zařadil po bok amerického dolaru, eura, jenu a britské libry. Na nedělním fóru prezentoval guvernér čínské centrální banky Čou Siao-čchuan připravenost yuanu na začlenění měny do mezinárodních rezerv. A jaká je reakce ze strany MMF?

COT: Úprk komodit se před zasedáním FOMC stal naléhavějším

24.03.  |  Ole Hansen

I v týdnu ukončeném 17. březnem omezily investiční fondy své rostoucí tendence, jak se děje už po čtyři týdny po sobě v očekávání jednání FOMC. Čistá dlouhá pozice spadla o 60 % na několikaleté minimum 132 000 položek. V roce 2008, v nejhlubší ekonomické krizi po kolapsu firmy Lehman, klesly komodity na 250 000.

Největší letošní zklamání? Ekonomický vývoj v USA

18.03.  |  Jiří Šimara

Není ani zdaleka přehnané říci, že globální ekonomický růst v loňském roce byl tažen velmi robustním oživením v USA. Tamní ekonomika za razantní podpory extrémně uvolněné měnové politiky přidala 2,4 % (meziroční navýšení HDP očištěné o inflaci), což byl zdejší nejvyšší zaznamenaný růst od roku 2010. V letošním roce by mělo tempo růstu ekonomiky zrychlit až na 3 %.

Globální dluhy - kam až vyrostou?

17.03.  |  Eva Mahdalová

Bobtnající vládní dluh ve vyspělých ekonomikách kompenzuje snižování zadluženosti soukromého sektoru. Rostoucí státní dluhy byly významnou příčinou expanze globálního dluhu od roku 2007.

Alibaba investuje, ale pomalu

16.03.  |  Tomáš Menčík

Velmi dlouho očekávanou událostí byl v minulém roce primární úpis akcií společnosti Alibaba, která operuje na poli internetového obchodování. Čínský gigant se díky tomuto kroku zapsal do historie akciového trhu jako doposud největší IPO v dějinách.

Síla USD přináší riziko destabilizace světových trhů

12.03.  |  John Hardy

Zotavování dolaru včera místy narušilo oslabení chuti riskovat. Významným, pokud ne přímo hlavním, motorem je jasná a neustávající síla amerického dolaru, která v tuto chvíli svým tempem hrozí destabilizací světových trhů.

Americká data a silný dolar přivedly zlato na 1160 dolarů

11.03.  |  Redakce

Zlato se na začátku tohoto týdne ustálilo na úrovni 1160 dolarů po poklesu ceny evropských akcií a zároveň po ukončení dolarové rallye, která nastartovala svůj strmý vzestup po pátečních amerických datech o pracovních místech, a posílily se tak debaty a očekávání, zda Fed bude zvyšovat úrokové sazby již v létě tohoto roku.

Druhy obchodů s komoditními spready

10.03.  |  Redakce

V předcházejícím článku jsme si představili netradiční způsob obchodování – spekulování na komoditní spready a jeho základní charakteristiky. V následujících řádcích si obchody podrobněji rozdělíme.

Komoditní vývoj v únoru

09.03.  |  Redakce

Komodity si v únoru prošly prostopášným vývojem. Patrně nejvíce se tento jev odrážel na ceně ropy, která se stala nástrojem hry mezi produkcí a poptávkou.

Německá burza drtí zbytek světa

06.03.  |  Tomáš Menčík

Německý akciový index DAX v roce 2015 vede nad americkým S&P 500 16:1. To nejsou body ani góly, ale procentní výkonnost jednotlivých indexů. Takový rozdíl ve výkonnosti by se v minulosti hledal jen těžko a co víc, vedení se může ještě zvyšovat. Hlavním důvodem takového rozdílu a optimismu do budoucna jsou rizika.

NASDAQ po 15 letech opět u hranice 5 000 bodů. Co se od té doby změnilo?

05.03.  |  Michala Moravcová

Americký technologický akciový index Nasdaq se prvně od března roku 2000 přibližuje ke kulaté hodnotě 5 000 bodů a svým historickým maximům 5 132,52 bodu, kterých docílil na vrcholu internetové (dot-com) bubliny v březnu 2000.

Od Fortuny čekejme solidní čísla

04.03.  |  Jiří Šimara

Firma zveřejní své výsledky hospodaření za uplynulý rok již tento čtvrtek. Sázková kancelář by měla opět vykázat velmi silný nárůst objemu přijatých sázek, na čemž by se měly podílet všechny trhy, kde společnosti působí. Tedy Česká republika, Slovensko i Polsko. Konkrétně očekávám navýšení sázek o 19 % y/y na 677 mil. EUR. Podrobné odhady výsledků zachycuje níže uvedená tabulka.

240 miliard EUR: Co za tuto finanční pomoc nabídne Řecko?

26.02.  |  Redakce

Zlato testuje hranici 1200 dolarů za unci a investoři i nadále budou sledovat vývoj finanční krize v Řecku, která nebere konce.

Spotřeba kávy v příštích letech poroste, zásoby se ztenčí

25.02.  |  Petr Habiger

Mezinárodní organizace pro kávu (IOC) uvedla, že v následujících pěti letech by mohla vzrůst celosvětová spotřeba kávy o 25 procent. Podle výkonného ředitele organizace Roberia Silvy roste spotřeba kávy v Indii, Číně a Latinské Americe.

Co je komoditní spread?

24.02.  |  Redakce

Obchodování s komoditními spready je nástrojem profesionálních obchodníků a velkých fondů. Komoditní spready jsou velmi zajímavým nástrojem, jenž je charakteristický nedostatkem informací, ale na druhé straně velkým potenciálem zisku. Mohli bychom říci, že se jedná o staré zapomenuté umění. Články této sekce budou postupně odkrývat základní charakteristiky a mechanismy obchodování s tímto královským nástrojem obchodníků.

Řecko – bouře ve sklenici vody

19.02.  |  Tomáš Menčík

V posledních dnech se plní stránky novin možným odchodem Řecka z eurozóny. Jeden názorový proud, nutno podotknout ten minoritní, hlásá obavy, že by to mohlo vést k rozpadu eurozóny.

Kde jsou peníze ze záchranného balíčku pro Řecko

18.02.  |  Michala Moravcová

Nový řecký ministr financí Janis Varufakis o víkendu pro německý týdeník Der Spiegel uvedl, že finanční zdroje ze záchranných balíčků primárně pomohly zahraničním bankám a ne řecké ekonomice. Podle jeho slov až 90 procent financí ze záchranného programu do země nikdy nedorazilo a zmizelo v „černé díře“ německých a francouzských bank. Pravil, že Němci by si měli uvědomit, že svými půjčkami nepomáhali Řecku, ale bankám.

Vývoj poptávky a nabídky zlata v roce 2014

17.02.  |  Petr Habiger

Údaje Světové rady pro zlato (WGC) ukázaly oslabení loňské poptávky po zlatě na dvou důležitých trzích, kterými je Čína a Indie. Celosvětová poptávka po žlutém kovu v roce 2014 dosáhla 3 924 tun ve srovnání s rokem 2013, kdy byla v úrovni 4 088 tun. Přesto poslední čtvrtletí 2014 bylo ve znamení růstu spotřeby, který byl 6 procent vůči stejnému období 2013. Podle Marcuse Grupa, ředitele investiční strategie WGC, byl tak loňský rok rokem stabilizace.

Vedení Tesla Motors své akcionáře znovu zklamalo

16.02.  |  Jiří Šimara

Výsledky hospodaření za uplynulý kvartál akcionáře firmy příliš nepotěšily. Hned na úrovni celkových výnosů jde vidět zklamání, když bylo dosaženo pouze 1,1 mld. USD oproti odhadovaným 1,2 mld. USD. Nižší než očekávané výnosy se následně podepsaly i na jednotlivých úrovních zisku, přičemž celkově byla za 4Q reportována čistá ztráta 16 mil. USD. Trh přitom očekával dosažení poměrně solidního zisku.

Emerging Markets, hodně muziky za málo peněz

13.02.  |  Eva Mahdalová

Rozvíjející se trhy jsou známé tím, že pohyby na nich jsou jako na horské dráze. Nicméně v tomto roce směřují k růstu a tím by mohly ještě letos porazit akciový trh USA. Klesající ceny ropy a silný dolar znamenaly v minulosti pro rozvíjející se trhy velký problém.

AKAT ČR: Rekordní rok pro fondy kolektivního investování

12.02.  |  Redakce

Asociace pro kapitálový trh (AKAT) dnes zveřejnila informace o vývoji asset managementu, kolektivního investování a custody za celý rok 2014 a ve čtvrtém čtvrtletí 2014. Celkový objem majetku, investovaný přes členy asociace do investičních nástrojů, dosahoval k 31. 12. 2014 výše 1,103 bilionu korun.

Greenspan: Řecko bude muset eurozónu opustit

11.02.  |  Redakce

Pátečnímu rally, vyvolanému silnými daty pracovních míst USA, z kraje nového týdne odzvonilo. Zlato v pondělí vzrostlo v průměru o 8 dolarů za unci, odrazilo se od třítýdenního nízkého hitu v předchozí páteční relaci, a to z důvodu poklesu dolaru. Zároveň evropské akcie utrpěly slabšími údaji z čínské ekonomiky, a v neposlední řadě se v ceně projevují jisté obavy spojené se situací v Řecku, kdy Atény stále zastávají svůj odmítavý postoj k mezinárodnímu záchrannému programu.

Komoditní vývoj v lednu

10.02.  |  Eva Mahdalová

Se zpomalující ekonomikou Evropy a Číny se investoři odklonily od komodit nejvíce za posledních šest let a ceny základních surovin prudce propadly. Mezi výjimky patřilo zlato.

Zámořská výsledková sezóna v poločase. Co zatím přinesla?

06.02.  |  Jiří Šimara

Výsledková sezóna v USA je zhruba ve své polovině, přičemž v rámci indexu S&P 500 reportovalo svá čísla již 225 firem tvořících více než 60 % tržní kapitalizace tohoto indexu. Mezi současné hlavní faktory ovlivňující výsledky hospodaření mnoha firem a zejména jejich výhledy do budoucích období patří nízké ceny ropy, silný dolar a také tradiční téma vývoje globální ekonomiky.

Nejlepší a nejhorší akcie indexu S&P 500

05.02.  |  Redakce

Od začátku roku se americký index S&P 500 drží v bočním trendu a konsoliduje mezi hodnotami 1980 - 2060.

Jak za den přijít o 850 miliard korun

29.01.  |  Tomáš Menčík

850 miliard korun, neboli 35 miliard amerických dolarů je suma, o kterou se snížila hodnota společnosti Microsoft během jediného dne po zveřejnění výsledků hospodaření za 4. čtvrtletí roku 2014. 35 miliard dolarů odpovídá poklesu o 10 %, nejvíce za poslední rok a půl. A to všechno bez výraznějších negativních zpráv.

Proč jsou bohatí lidé stále bohatí i v dobách recese?

28.01.  |  Redakce

Jak už to většinou bývá zvykem, velmi bohatí lidé si pořizují velmi drahé rezidence. Avšak pravdou zůstává, že jejich veškeré bohatství není situované právě v jejich primárních nemovitostech určených pro život.

Komodity v roce 2015

27.01.  |  Michala Moravcová

Rok 2014 většině komodit nepřál. V grafu níže vidíme přehled výkonů komodit v loňském roce. Na prvním místě se bezesporu umístila káva se ziskem více než 50 procent. Na druhém místě je dobytek neboli maso, pak nikl, kakao, hliník a pomerančový džus. Všechny ostatní komody byly loni v mínusu v čele s ropou, plynem a bavlnou.

Komodity jsou nejlevnější od roku 2009

26.01.  |  Petr Habiger

Se zpomalující ekonomikou Evropy a Číny se investoři odklonily od komodit nejvíce za posledních šest let.

ECB: Zahájí program QE již tento týden?

21.01.  |  Jaroslav Křůpala

Spíše ne! Dle našeho názoru vyčká ECB až na okamžik po volbách v Řecku. To je aktuálně považováno za bolestivý článek EU. Avšak to, že začíná evropský vlak vjíždět do stanice "Tiskárna", je zcela jasné a nezpochybnitelné.

Jak se jednoduše stát vlastníkem Ferrari?

19.01.  |  Jiří Šimara

Ne, nejedná se o návod na rychlé zbohatnutí či tip na výhodnou koupi tohoto italského supersportu. Vlastníkem Ferrari, automobilky Ferrari, se ale nejspíše již brzy může stát prakticky kdokoliv. Stačí si jen koupit její akcie.

ECB mění nastavení rizik kvantitativního uvolňování

16.01.  |  Petr Habiger

V Evropské centrální bance probíhají v současné době přípravy na nákup cenných papírů v hodnotě 500 miliard euro a na stole leží několik variant, jak toto další kvantitativní uvolňování bude probíhat.

Zlato a stříbro je pro zájemce o nákup stále přitažlivé

15.01.  |  Redakce

Hedgeové fondy a správci aktiv snížili kombinované expozice vůči 24 US obchodovaným komoditám o 1,3 % na 891 000 lotů futures a opcí během týdne končícího 6. lednem. Byl to čtvrtý týdenní pokles v řadě a pro změnu se netýkal energií ale obilovin, které ho spustily.

Kdy se zastaví pokles ceny ropy?

13.01.  |  Boris Tomčiak

Cena ropy WTI propadla za poslední rok o přibližně 50 procent na 47 USD za barel a momentálně se nachází na nejnižší úrovni od dubna 2009. Nicméně pokles stále nezaznamenal intenzitu dosaženou po finanční krizi v roce 2008. Tehdy ropa oslabila v průběhu pěti měsíců z historického maxima 147 USD na 36 USD za barel.

USA - prozatím vítěz současného ekonomického vývoje

12.01.  |  Petr Habiger

Ekonomice Spojených států se daří. Důkazem toho je například i rychle posilující dolar. Americká měna proti hlavním světovým měnám, měřená dolar indexem, roste sedmý měsíc v řadě a za tuto dobu zhodnotila téměř o 15 procent. Hodnota indexu se již dostala na úroveň z listopadu roku 2003.

Komoditní vývoj v prosinci

08.01.  |  Boris Tomčiak

V prosinci pokračoval propad komoditních indexů. Pod silným prodejním tlakem byla zejména ropa, jejíž současná nabídka na trhu je obrovská. Nedařilo se ani kovům v důsledku informací o ochabování hospodářského růstu v Číně. Spekulace o vysoké produkci srážejí cenu kávy. Naopak mírně podražily obilniny a olejniny.

Biotechnologie neztratí svou dynamiku ani v roce 2015

06.01.  |  Redakce

Pro některé investory je tento sektor bublina, pro jiné hodnotná investice. Ano, řeč je o biotechnologických společnostech, které nevykazují jedinou známku zpomalení růstu cen akcií.

Řecká tragédie trhy příliš nezajímá

05.01.  |  Jiří Šimara

Další řecké vládě nebylo souzeno projít celým funkčním obdobím. Antonis Samaras, dosavadní premiér země, prohrál tříkolový boj o zvolení nového prezidenta země, což dle řecké ústavy musí vyústit v rozpuštění stávajícího parlamentu a vypsání nových parlamentních voleb. Země se tak opět dostává do prostředí bezvládí a znovu vyvstávají nejistoty nad jejím dalším směřováním.

Čekají bitcoin zlaté časy?

19.12.  |  Petr Habiger

Technologická firma Microsoft udělal krok směrem k virtuální měně bitcoin, který může znamenat zásadní zlom v dalším rozšíření této virtuální měny.
1 2 3 4 5 6 7 13 19 25
 
 
reklama